Takiego września jeszcze nie było. Rekord w historii pomiarów

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Chociaż miesiąc się jeszcze nie skończył, to IMGW przekonuje, że jest to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów
Chociaż miesiąc się jeszcze nie skończył, to IMGW przekonuje, że jest to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów Justyna Madan
Prognozy długoterminowe się sprawdziły. Właśnie dobiega końca bardzo ciepły i słoneczny wrzesień, a taki miał być. Z temperaturą wyższą niż średnia wieloletnia. Było tak ciepło, że wszystko wskazuje na rekord. - To będzie prawdopodobnie najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury - poinformowali meteorolodzy.

- Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023 - poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

„Dodatnią anomalią” meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

Ekstremalnie ciepły wrzesień 2023

- Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st.

Jak ustalili badacze pogody najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

Początek jesieni, koniec września. Jaka pogoda nas czeka?

Ostatni tydzień września, który jest jednocześnie początkiem jesieni zapowiada się ciepło, chociaż w powietrzu czuć już zbliżające się chłody.

- Pierwsze dni kalendarzowej jesieni będą bardzo ciepłe i suche. Opady deszczu oraz ochłodzenie przewidywane są dopiero pod koniec tygodnia - podaje IMGW.

Jak wyjaśnia Instytut, od wtorku do czwartku ma być pogodnie, bez opadów i bardzo ciepło. „W piątek stopniowa zmiana pogody. Od północnego zachodu, wraz ze zbliżającym się chłodnym frontem atmosferycznym, zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i na północy, zachodzie oraz w centrum pojawią się przelotne opady deszczu. W sobotę i w niedzielę już wyraźnie chłodniej w całym kraju. Zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, zwłaszcza w sobotę.”

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera