Takiego września jeszcze nie było. Rekord w historii pomiarów

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Chociaż miesiąc się jeszcze nie skończył, to IMGW przekonuje, że jest to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów
Chociaż miesiąc się jeszcze nie skończył, to IMGW przekonuje, że jest to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów Justyna Madan
Prognozy długoterminowe się sprawdziły. Właśnie dobiega końca bardzo ciepły i słoneczny wrzesień, a taki miał być. Z temperaturą wyższą niż średnia wieloletnia. Było tak ciepło, że wszystko wskazuje na rekord. - To będzie prawdopodobnie najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury - poinformowali meteorolodzy.

- Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023 - poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

„Dodatnią anomalią” meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

Ekstremalnie ciepły wrzesień 2023

- Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st.

Jak ustalili badacze pogody najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

Początek jesieni, koniec września. Jaka pogoda nas czeka?

Ostatni tydzień września, który jest jednocześnie początkiem jesieni zapowiada się ciepło, chociaż w powietrzu czuć już zbliżające się chłody.

- Pierwsze dni kalendarzowej jesieni będą bardzo ciepłe i suche. Opady deszczu oraz ochłodzenie przewidywane są dopiero pod koniec tygodnia - podaje IMGW.

Jak wyjaśnia Instytut, od wtorku do czwartku ma być pogodnie, bez opadów i bardzo ciepło. „W piątek stopniowa zmiana pogody. Od północnego zachodu, wraz ze zbliżającym się chłodnym frontem atmosferycznym, zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i na północy, zachodzie oraz w centrum pojawią się przelotne opady deszczu. W sobotę i w niedzielę już wyraźnie chłodniej w całym kraju. Zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, zwłaszcza w sobotę.”

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro