Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2024? Termin został wydłużony

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy dostaną więcej czasu na przygotowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok.
Rolnicy dostaną więcej czasu na przygotowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok. Agata Wodzień-Nowak
Trwa najpopularniejszy z corocznych nabór w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Każdy rolnik aktywny zawodowo może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie 2024. Do kiedy potrwa nabór? Ministerstwo rolnictwa opracowało projekt wydłużenia terminu. Do kiedy można wprowadzać zmiany we wnioskach o płatności? Odpowiadamy na te kluczowe pytania o terminy. Sprawdzamy również, ilu rolników złożyło już wnioski w trwającej kampanii.

Spis treści

Wydłużony termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024

ARiMR przekazała 6 maja, że od pierwszego dnia naboru zarejestrowała ok. 480,5 tys. wniosków. To nawet nie połowa spodziewanych formularzy. Pierwszego dnia, czyli 15 marca agencja dostała ok. 2 tys. wypełnionych online wniosków. W zasadach przyznawania dopłat i warunkowości pojawiły się zmiany, dlatego oczywiste było, że nabór zostanie wydłużony. Tak też zapowiada przygotowany projekt rozporządzenia. Termin został zmieniony 7 maja już oficjalnie, co potwierdza Ministerstwo rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Termin - do kiedy można składać wnioski o płatności?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie zaczął się jak co roku o stałej porze, czyli 15 marca. Od tego dnia przez kolejne tygodnie można składać wnioski w aplikacji wraz z potrzebnymi załącznikami. Standardowo podstawowy termin kończy się 15 maja,

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz zgłaszania zmian do tych wniosków w 2024 r. wskazuje na nowy termin: 17 czerwca 2024.

Przepisy dopuszczają możliwość dostarczenia dokumentów po końcowym terminie. Jeszcze przez 25 kolejnych dni kalendarzowych można przesyłać wnioski w eWniosekPlus, jednak z pomniejszeniem danej płatności 1 proc. za każdy dzień opóźnienia, nie licząc dni ustawowo wolnych od pracy oraz sobót. Po wydłużeniu terminu ostatecznym terminem wniosku złożonego z potrąceniem będzie 12 lipca.

(Podpowiadamy, jak złożyć wniosek o płatności bezpośrednie - instrukcja ARiMR).

Rolnik może także zrobić korektę we wniosku bez konsekwencji finansowych — do 31 maja/1 lipca 2024 r. Podsumujmy w skrócie najważniejsze kwestie:

  • Podstawowy termin naboru 15 marzec - 15 maj/17 czerwca
  • Korekty we wnioskach bez strat - do 31 maja/1 lipca
  • Wnioski ze spóźnieniem i potrąceniem - do 10 czerwca/12 lipca

Dlaczego MRiRW decyduje się na wydłużenie terminu naboru?

W uzasadnieniu projektu podano 2 główne powody: zmiany w przepisach i pogodę:

„W związku z trwającymi na forum Unii Europejskiej pracami nad uproszczeniem przepisów Wspólnej Polityki Rolnej oraz z uwagi na występujące w Polsce niekorzystne warunki pogodowe, co stanowi utrudnienie dla rolników, zachodzi potrzeba wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie ww. płatności oraz zgłaszania zmian do tych wniosków”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dodaje, że potrzebę wydłużenia terminu składania wniosków zgłaszała Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Rewizyjny Spółdzielczości Rolniczej, doradcy rolniczy oraz rolnicy indywidualni.

Doradcy pomogą rolnikom z wnioskami za darmo

Wnioski można składać wyłącznie online za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Można dostać się do niej za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

MRiRW: „Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii. Także w tym roku będzie można liczyć na bezpłatną pomoc ekspertów z Ośrodków Doradztwa Rolniczego”.

Do dyspozycji rolników, którzy mają pytania do ARiMR, dostępny jest bezpłatny numer infolinii. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 19.00 oraz w sobotę 10.00 – 16.00.

Numer telefonu infolinii ARiMR

  • 800 38 00 84
  • 22 595 06 11

Pytania można także kierować do ARiMR mailowo na adres: [email protected].

O co można złożyć wniosek od 15 marca do 17 czerwca 2024?

Wiemy już kiedy składać wnioski i gdzie szukać pomocy. Przypomnijmy jeszcze krótko, o jakie formy wsparcia można zawnioskować w aplikacji eWniosekPlus po 15 marca:

  • płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy powierzchniowe i dobrostan zwierząt;
  • przejściowe wsparcie krajowe;
  • interwencje rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne, płatności ONW oraz interwencje leśne i zadrzewieniowe;
  • płatności obszarowe kontynuowane w ramach PROW 2014-2020 (czyli płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne i premia zalesieniowa).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.