Uważaj na tego motyla i jego gąsienice! Bielinek kapustnik w lipcu atakuje plantacje, nie tylko kapusty

Agata Wodzień-Nowak
IOR: Gąsienice młode (pierwsze i drugie stadium rozwojowe) żerują gromadnie, początkowo zeskrobują blaszkę liściową następnie wygryzają w niej różnej wielkości dziury. Gąsienice starsze rozchodzą się szkieletując liście lub powodując gołożery.
IOR: Gąsienice młode (pierwsze i drugie stadium rozwojowe) żerują gromadnie, początkowo zeskrobują blaszkę liściową następnie wygryzają w niej różnej wielkości dziury. Gąsienice starsze rozchodzą się szkieletując liście lub powodując gołożery. pixabay.com
Ten mały szkodnik wygląda dość niewinnie. Bielinek kapustnik ma jasne skrzydła, delikatną budowę. Pojawia się najczęściej w ogrodach, sadach, lasach i przy górskich dolinach, wymienia Instytut Ochrony Roślin. Gąsienice motyla kapustnika żerują na warzywach, znajdziemy je także w popularnych kwiatach. O jego obecności świadczą dziurki wygryzione w liściach.

Z przerażeniem patrzysz na podziurawione liście swojej pielęgnowanej kapusty, rzodkiewki albo jarmużu? To czytelny sygnał, że w ogródku grasuje szkodnik.

Bielinek kapustnik, niebezpieczny motyl, którego gąsienice niszczą warzywa

Gąsienice motyla bielinka żerują przede wszystkim właśnie na kapuście, rzodkiewce, nasturcji. Dowodem ich obecności są m.in. pogryzione liście, zwłaszcza te niedawno posadzonej młodej rośliny są pełne dziur.

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy przypominał niedawno, że 30 czerwca obchodzimy Dzień Motyla Kapustnika.

Biały motyl z czarną plamką. Tak wygląda bielinek kapustnik

Nadleśnictwo Łopuchówko uważa, że motyl bielinek jest na tyle popularny, że prawdopodobnie każdy z nas widział kapustnika choć raz. Na skraju białych skrzydełek znajdują się ciemne plamy, u samic również ciemne kropki.

  • Rozpiętość skrzydeł osiąga od 49 do 63 mm.
  • Tylne skrzydła przybierają często zielonkawo-żółte odcienie.
  • U samców plamki na skrzydłach nie występują.
  • Płodność samicy sięga do 600 jaj.
  • Po 7 dniach od złożenia jaj wylęgają się gąsienice.
  • Rozwój gąsienic trwa od 15 do 30 dni.
Uważaj na tego motyla i jego gąsienice! Bielinek kapustnik w lipcu atakuje plantacje, nie tylko kapusty
pixabay.com

Według informacji leśników motyl kapustnik pojawia się wszędzie tam, gdzie ma dostęp do świeżego pokarmu, zatem najczęściej w ogrodach, sadach, lasach i przy górskich dolinach. Gąsienice żerują przede wszystkim na roślinach z rodzaju krzyżowych, tj.

  • kapuście,
  • rzodkiewce,
  • nasturcji.

Uwielbiają również kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepę i rzepak. Zamieszkuje praktycznie całą Europę, Afrykę oraz Północną Azję

Instytut Ochrony Roślin wyjaśnia, że bielinek kapustnik, który w ciągu roku występuje w dwóch pokoleniach. "Pierwsze rozwija się na chwastach, drugie zwane pokoleniem letnim na warzywach kapustnych w tym na kapuście głowiastej. Lot motyli pokolenia letniego trwa w lipcu i sierpniu. W tym okresie samice składają na spodniej stronie liści kapusty jaja w złożach po 15 do 200 sztuk w jednym".

Ten intruz w ogrodzie zimuje, dlatego trzeba być szczególnie czujnym na obecność bielinka. "Po osiągnięciu dojrzałości gąsienice opuszczają rośliny w poszukiwaniu miejsca na przepoczwarczenie się i zimowanie. Poczwarki zimują przytwierdzone nitką przędzy do płotów, gałęzi krzewów i drzew, ścian budynków itp. znajdujących się w bliskim sąsiedztwie plantacji".

Warto wiedzieć, jak wygląda jajo bielinka, żeby móc szybko zareagować i chronić rośliny. IOR opisuje jajko jako żeberkowane długości 1,2 mm, bezpośrednio po złożeniu jest kremowe, w miarę rozwoju przebarwia się poprzez kolor żółty aż do pomarańczowego.

Gąsienica bielinka kapustnika jest żółtozielona z czarną głową z czarnymi różnej wielkości plamkami oraz trzema żółtymi pasami rozmieszczonymi po bokach i na grzbiecie dorasta do 45 mm. Powierzchnia ciała gąsienicy pokryta jest różnej wielkości szczecinkami. Poczwarka okryta, długości około 25 mm, zielonoszara, podłużna z czarnymi kropkami.

Bielinek kapustnik - zwalczanie

Naturalne sposoby zwalczania bielinka kapustnika: usuwanie chwastów, sadzenie ziół takich jak np. szałwia, tymianek, mięta oraz kwiatów: lawenda, aksamitka. Motyl ten lubi nasturcje, więc można posiać je obok kapusty, by odciągnąć szkodnika. Można też metodą mechaniczną - zbierać poczwarki. Do dyspozycji pozostają również opryski biologiczne i chemiczne środki ochrony roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro