W marcu należy złożyć obowiązkowe raporty ochrony środowiska. Za ich brak grozi kara nawet do 1 miliona złotych

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Do 15 marca należy złożyć Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami oraz Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi. Do końca marca należy złożyć Sprawozdanie z korzystania ze środowiska.
Do 15 marca należy złożyć Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami oraz Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi. Do końca marca należy złożyć Sprawozdanie z korzystania ze środowiska. pixabay.com
Pierwszy kwartał roku to czas rozliczeń i sprawozdań środowiskowych. W marcu upływa termin składania raportów dotyczących odpadów, opakowań oraz wpływu działalności firmy na środowisko. Niedopełnienie obowiązków raportowania może oznaczać dla firmy kary w wysokości do miliona złotych.

Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz.U. 2013 poz. 21, ze zm.), wraz z rozporządzeniami, reguluje kwestie związane z zarządzaniem odpadami i promowaniem gospodarki o obiegu zamkniętym. Narzuca obowiązek rejestracji w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO), uzupełniania Karty Ewidencji Odpadów (KEO), czy Karty Przekazania Odpadów (KPO).

Dokumentacja dotyczy przedsiębiorców, którzy produkują, przetwarzają lub dystrybuują dobra konsumenckie, które mogą lub stają się odpadami. Obowiązuje także pośredników w obrocie i zagospodarowaniu odpadów. W ten sposób odnotowywana jest ilość odpadów i prowadzony rejestr ich przewozu.

Do 15 marca należy złożyć:

  • Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami oraz
  • Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi.

Do końca marca należy złożyć:

  • Sprawozdanie z korzystania ze środowiska.

Rozliczaniem raportowania oraz prowadzeniem BDO zajmują się Urzędy Marszałkowskie. Katalog podmiotów zobligowanych do prowadzenia BDO oraz raportowania obejmuje przedsiębiorców, wytwórców, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie, wspólnoty, szkoły, uniwersytety, jednostki zajmujące się infrastrukturą publiczną czy osoby prowadzące indywidualne praktyki lekarskie. Korzystanie ze środowiska dla większych podmiotów może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłat środowiskowych.

Najczęstsze błędy

Stosowanie się do wyżej wymienionych wytycznych stawia przed przedsiębiorcami szereg wyzwań. Niewypełnienie obowiązków może narazić podmiot na kary administracyjne sięgające nawet do miliona złotych.

– Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy nie jest konieczne dokonanie wpisu działalności do BDO. Obowiązkowej rejestracji mogą podlegać nawet jednoosobowe działalności gospodarcze – mechanik samochodowy czy kosmetyczka. Kryterium stanowią rodzaj i tonaż odpadów wytworzonych w ciągu roku – mówi Kacper Adamowicz, CEO, ZEME.

Ekspert podkreśla, że ważne jest bieżące uzupełnianie Kart Ewidencji Odpadów i Kart Przekazania Odpadów. Należy oznaczać odpady specjalnymi kodami i zachowywać czas magazynowania. Nie powinno mieszać się odpadów różnych typów. – W niektórych przypadkach konieczne jest opisywanie każdego firmowego dokumentu numerem rejestrowym BDO. Wyzwanie stanowią także aktualizacje i kwalifikacja odpadów powstających poza instalacjami. Zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji dla odpadów, które przekraczają limity zwolnienia lub wytwarza odpady bez pozwolenia – dodaje Adamowicz.

Odpady niebezpieczne

Koniecznością jest przekazanie odpadów niebezpiecznych do specjalistycznych podmiotów. Dokonują one neutralizacji szkodliwego wpływu pozostałości produkcyjnych lub odzysku przynajmniej ich części.

Warto zachować potwierdzenie odzysku lub unieszkodliwienia odpadów niebezpiecznych – jako dowód pozbycia się za nie odpowiedzialności.

Biznes odpowiedzialny społecznie segreguje odpady

Dbanie o środowisko i zrównoważony rozwój stają się wymagane przez konsumentów. Brak stosowania się do obowiązku segregacji odpadów, oprócz utraty zaufania społecznego, może wiązać się z nałożeniem kar finansowych. Pomocne przy układaniu strategii zarządzania odpadami oraz stosowaniu się do przepisów może być skorzystanie z podmiotu, który profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem odpadami.

Dokonanie audytu przez taką firmę pomoże zaoszczędzić czas, miejsce magazynowe oraz pomoże dostosować się do wymogów prawnych, jak również pozwoli uniknąć ewentualnych kar administracyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera