Wiosenne porządki z pomocą octu i sody oczyszczonej. Domowe zamienniki sklepowych detergentów równie skutecznie zapewnią czystość

Justyna Madan
Soda oczyszczona i ocet nie są rozwiązaniem wszystkich problemów, ale mieszanka tych produktów pomoże w ekologiczny sposób posprzątać wiele powierzchni.
Soda oczyszczona i ocet nie są rozwiązaniem wszystkich problemów, ale mieszanka tych produktów pomoże w ekologiczny sposób posprzątać wiele powierzchni. 123rf
Ocet i soda oczyszczona to pierwszy krok, aby ograniczyć użycie chemicznych detergentów do sprzątania domu. To ekologiczna alternatywa do usuwania plam i zapachów, która jednocześnie pomoże zachować czystość. Połączenie octu i sody wywołuje reakcję chemiczną, dzięki której w naturalny sposób pozbędziemy się uporczywego brudu.

Myślisz, co zrobić, aby zmienić domowe porządki na bardziej ekologiczne? Miej pod ręką sodę oczyszczoną i ocet, które pomogą pozbyć się nawet uporczywego brudu bez użycia sklepowej chemii. Warto jednak pamiętać, aby składniki mieszać tuż przed sprzątaniem i używać ich od razu, ponieważ po pewnym czasie stracą swoje właściwości. Zawsze wybieraj najzwyklejszy biały ocet.

Sposoby na użycie octu i sody oczyszczonej do posprzątania domu

Odpływy – domowy sposób na odświeżenie odpływu i usunięcie drobnych zatorów to odpowiednie zastosowanie sody i octu. Najpierw wsypujemy do zlewu pół szklanki sody oczyszczonej, następnie 1 szklankę octu i czekamy, aż mieszanina zacznie bulgotać. Po ustaniu bulgotania zalewamy odpływ bardzo ciepłą wodą, najlepiej, aby płynęła ona przez kilka minut, na koniec spłukujemy wszystko zimną wodą.

Piekarnik – mieszamy pół szklanki soku z cytryny z 1 szklanką octu w butelce ze spryskiwaczem. Rozpylamy mieszankę na wewnętrznych ścianach piekarnika i zostawiamy na 10 minut. Po tym czasie posypujemy ścianki sodą i ponownie czekamy 10 minut. Wycieramy wilgotną szmatką.

Kamień na kranach – namaczamy ścierkę w occie i owijamy wokół kranu. Pozostawiamy na 2 godziny. Tuż przed upływem tego czasu mieszamy równe części sody oraz wody, zdejmujemy szmatkę, rozprowadzamy pastę na miejscach z kamieniem i szorujemy np. szczoteczką do zębów. Pozostałe ślady wycieramy wilgotną szmatką.

Plamy na dywanie - podobnie jak w przypadku każdego środka do czyszczenia dywanów, wykonaj test na małym obszarze przed nałożeniem go na cały dywan. Wsypujemy do miski 2 łyżki sody oczyszczonej, dodajemy ocet – tyle, aby powstała gęsta pasta. Nakładamy i wcieramy w dywan, kiedy mieszanka wciąż bulgocze. Zostawiamy na noc, następnie odkurzamy, aby usunąć zaschniętą pastę.

Toaleta – spryskujemy octem wnętrze muszli klozetowej, ten sam obszar posypujemy sodą oczyszczoną i ponownie spryskujemy octem. Zostawiamy na 5 minut, szorujemy szczotką toaletową i spłukujemy.

Fugi – robimy gęstą pastę z sody i wody. Nakładamy ją na fugi i wcieramy, np. patyczkiem kosmetycznym lub małym pędzelkiem. Pastę na fugach spryskujemy octem i zostawiamy na ok. 10 minut. Ponownie wcieramy mieszankę patyczkiem, a następnie wycieramy wilgotną ściereczką.

Łazienka – spray, który usunie osady z mydła, pleśń czy plamy z twardej wody bez chemii? Na pewno warto spróbować. Łączymy 1 szklankę sody, pół szklanki płynnego mydła do naczyń, pół szklanki wody oraz 2 łyżkami octu. Mieszamy, aż soda się rozpuści i przelewamy do butelki z rozpylaczem. Spryskujemy miejsca, które chcemy wyczyścić i zostawiamy na 10 minut przed wytarciem wilgotną szmatką lub gąbką.

Plamy z kawy lub herbaty – ulubiony kubek ma plamy, których nie da się doczyścić? Jest na to domowy sposób. Mieszamy równe części sody i octu i powstałą pastę nakładamy na plamy. Zostawiamy, aż mikstura zacznie bulgotać i wycieramy wilgotną szmatką. Jeśli plamy są bardzo mocne, czynność należy powtórzyć.

Czego nie czyścić sodą oczyszczoną i octem

Należy pamiętać, że soda oczyszczona i ocet nie są odpowiedzią na wszystkie problemy związane z czyszczeniem. Warto wiedzieć, że są miejsca i produkty, których tą mieszanką czyścić nie można. Wynika to np. ze ściernego działania sody oczyszczonej, która może uszkodzić niektóre powierzchnie. Mieszanką sody i octu nie czyścimy:

  • szkła,
  • aluminium,
  • marmuru,
  • płyt ceramicznych,
  • mebli lub podłóg drewnianych,
  • srebra stołowego,
  • pozłacanych przedmiotów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Sprzątam przy użyciu sody i octu i to się sprawdza. Dodatkowo mam też iRobota z dobrymi filtrami do odkurzania.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro