Wzrośnie podatek rolny 2022. GUS podał średnią cenę skupu żyta

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Wzrośnie wartość podatku rolnego na 2022 rok. GUS podał średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów będącą podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2022.
Wzrośnie wartość podatku rolnego na 2022 rok. GUS podał średnią cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów będącą podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2022. Maciej Jeziorek/Polska Press
Udostępnij:
Podatek rolny w 2022 roku wzrośnie, o czym świadczą dane podane przez Główny Urząd Statystyczny. Z informacji wynika, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy 2022 wyniosła 61,48 zł za 1 dt.

Podana wartość za 11 kwartałów jest podstawą do ustalenia podatku rolnego na nowy rok podatkowy. W praktyce ta właśnie kwota będzie użyta do przeliczenia wysokości podatku rolnego w gminach w 2022 roku.

Według prawa opodatkowaniu rolnym podatkiem podlegają grunty ujęte w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty drzewne i krzewne na użytkach rolnych. Wyjątkiem są grunty, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza inna niż rolnicza. Przy ustalaniu stawki ważna jest wielkość gospodarstwa. Na 1 ha oblicza się podatek równoważny 2,5-5 q żyta.

To też może Cię zainteresować

W tym roku stawka przeliczenia mocno wzrosła, co można porównać z danymi GUS za poprzednie lata. W 2020 roku średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów przeliczana na kolejny rok wyniosła 58,55 za 1 dt, w 2019 roku było to 58,48 zł za 1 dt, a w 2018 roku 54,36 zł za 1 dt.

Zgodnie z przepisami, podatek rolny płaci się w czterech ratach proporcjonalnych do czasu trwania roku podatkowego, kolejno do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.

Źródło: GUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie