Ile będzie cukru w cukrze? Polaryzacja buraków cukrowych 2021 i presja szkodników

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W Polsce trwają zbiory buraków cukrowych
W Polsce trwają zbiory buraków cukrowych pixabay.com
Kombajny buraczane od kilku tygodni pracują na polskich polach. Plony 2021 będą lepsze niż te uzyskane przed rokiem, mówi nam Rafał Strachota z Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. Ochrona plantacji buraków cukrowych jest coraz trudniejsza wraz z wycofywaniem kolejnych środków.

Jaki plon z hektara i ile cukru w burakach cukrowych ze zbiorów 2021?

Rolnik, u którego odbiór buraków cukrowych był na początku września dzieli się danymi: 14,65% polaryzacja "i lepiej nie będzie, bo ciągle mokro. Plon 65 t". Jak po połowie października wygląda sytaucja w Polsce? - Plony korzeni są lepsze niż w 2020 r., szacujemy, że średnio powinno to być ok. 63 t z ha - podaje Rafał Strachota, Dyrektor Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

- Również znacznie lepiej wygląda sytuacja z zawartością cukru w burakach, obecnie średnie dobowe w cukrowniach są w przedziale 16,5 – 17,5%, początek kampanii nie należał jednak do udanych w odniesieniu do tego parametru - na początku września zdążały się dni ze średnia polaryzacją na poziomie 14%.

Szkodniki w burakach cukrowych coraz trudniej zwalczać

"Na Wschodzie Polski trzeba było wykonać 4 zabiegi na chwościka, a i tak jest nie do opanowania", pisze plantator buraków cukrowych. Kolejny na 6 tygodni przed terminem odbioru rozważał oprysk na chwościka, który coraz liczniej zaczął pojawiać się w burakach.

To też może Cię zainteresować

- Niestety każdego roku presja ze strony szkodników jest większa - przyznaje Rafał Strachota. - Przy wycofywaniu kolejnych substancji aktywnych mamy trudności ze skuteczną ochroną plantacji buraków. W tym roku mieliśmy problemy przede wszystkim z żerowaniem mszyc, śmietki, skośnika buraczaka i przędziorka.

- Całe szczęście większych problemów nie wyrządził szarek komośnik, co nie oznacza, że nie pojawi się na polach w przyszłym roku. Mniejsza jest również presja ze strony chwościka burakowego, ale w tym przypadku mamy bardzo duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi rejonami plantacyjnymi - dodaje przedstawiciel Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

"Burak cukrowy jest obecnie jedną z najmniej dochodowych upraw rolniczych i to przy uwzględnieniu dopłaty do produkcji. Dodatkowo mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanymi cenami buraków cukrowych, które powodują, że różnice w przychodach pomiędzy poszczególnymi plantatorami, przy uwzględnieniu tej samej wielkości plonu i takich samych parametrów jakościowych, nierzadko przekraczają 25%", to jeden z wniosków Sprawozdawczego Zjazdu Delegatów Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego 29 września 2021.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie