Zatrudnienie pomocnika rolnika w 2023 r. nie tylko do zbiorów. Ukraińcy mogą zostać dłużej. Składki we wrześniu

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Już obowiązuje szerszy zakres czynności świadczonych przez pomocnika rolnika, zmiany dotyczą obywateli Ukrainy.
Już obowiązuje szerszy zakres czynności świadczonych przez pomocnika rolnika, zmiany dotyczą obywateli Ukrainy. pixabay.com
Zdecydowana większość osób zatrudnianych jako pomocnik rolnika to cudzoziemcy, wśród których dominują Ukraińcy. W 2023 roku obowiązują zmiany, które mają umożliwić im nie tylko pracę przy zbiorach, ale też wykonywanie wszystkich innych czynności w gospodarstwie. Dłuższy jest również okres legalnego pobytu pomocnika rolnika – obywatela Ukrainy. Podajemy wysokość składek na ubezpieczenie pomocnika we wrześniu 2023 r.

Spis treści

Umowa o pomocy przy zbiorach to rodzaj umowy cywilnoprawnej, który funkcjonuje od maja 2018 roku. Taka umowa jest zawierana między rolnikiem a pomocnikiem, który świadczy odpłatnie pomoc rolnikowi przy zbiorach produktów rolnych. Zakres prac został rozszerzony, ale nie dla wszystkich.

Pomoc rolnika z Ukrainy może legalnie pracować dłużej

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekazała, że po nowelizacji przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa okres legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce został wydłużony do 4 marca 2024 r.

Pomocnicy rolnika, którzy są obywatelami Ukrainy i przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. mogą do tego terminu legalnie świadczyć pomoc w gospodarstwie rolnika w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach. Wiąże się z tym obowiązek podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w zakresie ograniczonym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jednocześnie KRUS przypomina: wyjazd obywatela Ukrainy, o którym mowa powyżej, z terytorium Polski na okres powyżej 30 dni, a także korzystanie przez obywatela Ukrainy z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy pozbawia go uprawnienia legalnego pobytu na terytorium Polski.

Przepisy mówią, że rolnik ma obowiązek zgłoszenia pomocników, z którymi zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy przy zbiorach, lecz nie później niż przed upływem okresu, na który zawarta została ta umowa.

Wysokość składek na ubezpieczenie pomocnika za lipiec 2023

Ubezpieczenie zdrowotne - obowiązuje składka miesięczna 209 zł, ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie zależne jest od liczby dni, np.

 • 1 dzień - 2 zł
 • 5 dni - 10 zł
 • 15 dni - 30 zł
 • 21 dni - 42 zł
 • 30 dni - 60 zł.

Szczegółowy wykaz wysokości składek na poszczególne miesiące znajdziesz na stronie KRUS.

Zmienił się zakres czynności pomocnika rolnika

Szerszy zakres czynności świadczonych przez pomocnika rolnika od 28 stycznia 2023 roku dotyczy obywateli Ukrainy. Od tego dnia pomocnik rolnika, który jest obywatelem Ukrainy w okresie legalnego pobytu na terytorium Polski, może wykonywać w gospodarstwie rolnika wszystkie czynności związane z prowadzeniem działalności rolniczej w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej albo pozostające w związku z wykonywaniem tych czynności.

Przypomnijmy, że dotychczas praca na zasadach pomocnika rolnika była ograniczona do czynności związanych z pomocą przy zbiorach:

 • owoców,
 • warzyw,
 • tytoniu,
 • chmielu,
 • ziół i roślin zielarskich.

Zakres czynności wykonywanych przez pomocnika rolnika musi zostać określony w zawieranej z rolnikiem umowie o pomocy przy zbiorach.

Kto może być pomocnikiem rolnika nie tylko przy zbiorach?

Jak wyjaśnia KRUS, obowiązujące od dnia 28 stycznia 2023 r. nowe regulacje prawne dotyczą wyłącznie obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Pobyt tych osób, na podstawie ww. przepisu przypada w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r.

Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 30 dni, a także korzystanie przez obywatela Ukrainy z ochrony czasowej na terenie innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy pozbawia go uprawnienia legalnego pobytu na terytorium Polski na podstawie art. 2 ust. 1 ww. ustawy.

W przypadku obywateli Ukrainy, którzy nie spełniają powyższych warunków, a także do obywateli Polski oraz innych państw nadal obowiązują ograniczenia w zakresie świadczonej pomocy, jak i katalogu produktów, przy zbiorze których mogą świadczyć pomoc w oparciu o umowę o pomocy przy zbiorach, a także obowiązuje limit czasu trwania tych umów, czyli do 180 dni w danym roku kalendarzowym.

Ile osób rolnicy zgłaszają do ubezpieczenia jako pomocnik?

Zgłoszeni pomocnicy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy w zakresie ograniczonym do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej z tytułu świadczenia odpłatnej pomocy przy zbiorach.

Liczba pomocników rolnika zgłaszanych do KRUS w wybranych okresach:

 • 30 czerwca 2020 - 28 930,
 • 30 września 2020 - 15 506,
 • 30 czerwca 2021 - 23 863,
 • 30 czerwca 2022 - 11 305,
 • 30 września 2022 - 8 051.

Statystyki KRUS pokazują, że to właśnie obywatele Ukrainy najczęściej są zatrudniani jako pomocnicy rolników. Przykładowo w czerwcu 2022 roku zgłoszono do KRUS 11 305 osób jako pomocników rolnika, w tym 10 571 cudzoziemców, z których tylko 269 nie było Ukraińcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro