Zbliża się konferencja klimatyczna COP27. Tym razem przedstawiciele państw spotkają się w Egipcie. O czym będą dyskutować?

Justyna Madan
Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów spotkają się po raz 27., aby rozmawiać o kryzysie klimatycznym i podejmować ważne decyzje. Czy jednak poza rozmowami przejdą również do działania? Tego chce Egipt, gospodarz tegorocznego szczytu
Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów spotkają się po raz 27., aby rozmawiać o kryzysie klimatycznym i podejmować ważne decyzje. Czy jednak poza rozmowami przejdą również do działania? Tego chce Egipt, gospodarz tegorocznego szczytu unsplash.com
W dniach 6-18 listopada w Szarm el-Szejk w Egipcie odbędzie się 27. Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, czyli COP27. Jest to największa konferencja klimatyczna na świecie. Zazwyczaj jednak spotkania te kończą się na planach i obietnicach. Minister współpracy międzynarodowej Egiptu, Rania Al-Mashat, powiedziała, że chce, aby COP27 dotyczył kwestii praktycznych, „aby przejść od zobowiązań do ich realizacji”. Czy tak się stanie, czas pokaże. Sprawdzamy, jakie tematy będą poruszane podczas tegorocznego szczytu.

Spis treści

Udział w kongresie klimatycznym biorą przedstawiciele rządów i organizacji, m.in. charytatywnych z całego świata.

- Nie możemy lekceważyć zagrożenia, przed jakim stoi ludzkość z powodu zmian klimatycznych. 4 proc. światowej produkcji gospodarczej może zostać utracone do 2050 r. z powodu zmiany klimatu, a 5 milionów ludzi umiera co roku z powodu ekstremalnych temperatur, które będą się pogarszać – powiedział podczas konferencji prasowej Wael Aboulmagd, specjalny przedstawiciel prezydenta COP27.

Co wydarzyło się rok temu, podczas COP26?

Zeszłoroczna konferencja odbyła się w Glasgow w Szkocji od 31 października do 12 listopada 2022 r. W tym czasie 50 krajów zobowiązało się do stworzenia odpornych na zmiany klimatyczne, niskoemisyjnych i zrównoważonych systemów opieki zdrowotnej. 14 krajów natomiast – w tym Wielka Brytania – wyznaczyło sobie cel zerowej emisji netto do 2050 roku.

100 krajów – w tym Polska – obiecało powstrzymać wylesianie do 2030 roku, a ponad 100 krajów uzgodniło plan ograniczenia emisji metanu o 30 proc. do 2030 roku. Po raz pierwszy podczas COP uzgodniono plan ograniczenia wytwarzania energii z węgla, jednak sprzeciw ze strony Indii i Chin osłabiły to porozumienie.

- COP26 jasno pokazał, że truciciele nadal trzymają bicz, zarówno w rządzie, jak i w przemyśle. Ale dało również jasno do zrozumienia, że wściekłość ekologów rośnie z dnia na dzień. Czas, abyśmy wszyscy sięgnęli po nasze megafony – powiedział Julian Sheather, pisarz, etyk i dziennikarz The BMJ.

Agenda COP27. Nad czym pochylą się przedstawiciele państw?

Rania Al-Mashat, minister współpracy międzynarodowej Egiptu podkreśliła, że chce, aby tegoroczna konferencja skupiła się na kwestiach praktycznych. Mowa o przejściu od zobowiązań do ich realizacji. Dlatego jednym z tematów, na którym Egipt chce się skoncentrować, jest kwestia finansów i pomoc finansowa dla krajów rozwijających się.

Podczas COP27 zostanie również ustanowione nowe partnerstwo liderów ds. lasów i klimatu (FCLP) – w oparciu o zobowiązanie z COP26 – z każdym krajem, który zobowiąże się do dawania przykładu w co najmniej jednym obszarze działania, takim jak zapewnienie, że gospodarki leśne przyczynią się do światowego zero netto lub zrównoważone zarządzanie lasami o wysokiej integralności.

- Na COP26 widzieliśmy niewiarygodne ambicje, a ponad 140 krajów zobowiązało się do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 roku. To kluczowy kolejny krok, aby wspólnie dotrzymać tej obietnicy i pomóc w utrzymaniu celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C przy życiu – powiedział Alok Sharma, były brytyjski sekretarz stanu ds. biznesu, energii i strategii przemysłowej, prezydent COP26.

Jednak duża część utrzymania tego celu 1,5°C wiąże się z redukcją globalnej emisji gazów cieplarnianych, które zamiast maleć, niestety wciąż rosną. ONZ informuje, że według obecnych krajowych planów klimatycznych do 2030 r. spodziewany jest 14 proc. wzrost emisji w porównaniu z poziomem z 2010 r. Nie jest jeszcze jasne, czy COP27 może zmienić ten kurs.

Czy COP27 zajmie się „niesprawiedliwością klimatyczną”?

Niesprawiedliwość klimatyczna to termin używany do opisania sytuacji, w której kraje, które najmniej przyczyniają się do kryzysu klimatycznego, płacą jednak najwyższą cenę.

Afryka odpowiada za mniej niż 4 proc. światowych emisji. Prezydent Gabonu Ali Bongo Ondimba donosi, że 22 miliony ludzi na kontynencie boryka się z głodem, a zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za susze, ekstremalne klęski głodu i przesiedlenia rodzin.

Kraje afrykańskie mają nadzieję, że COP27 zajmie się niesprawiedliwością klimatyczną. Podczas tygodnia klimatycznego w Afryce pod koniec sierpnia prezydent COP27, Sameh Shoukry, minister spraw zagranicznych Egiptu, powiedział, że Afryka, mając ograniczone środki finansowe i skromny poziom wsparcia, jest zmuszona wydać około 2-3 proc. swojego PKB rocznie, aby dostosować się do tych skutków. – Jest to nieproporcjonalna odpowiedzialność, której nie można opisać jako nic innego niż „niesprawiedliwość klimatyczna” – podkreślił.

Źródło: The BMJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro