Zmiany w wybranych ekoschematach. Aktualne zasady i nowe terminy. Kogo dotyczą?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kogo dotyczą zmiany w ekoschematach?
Kogo dotyczą zmiany w ekoschematach? pixabay.com/Pascvii
Kolejne zmiany w tegorocznej nowości, czyli ekoschematach. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczą one rolników, którzy w ramach kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych zadeklarowali realizację wybranych programów. Co to za modyfikacje? Czy zmieniły się terminy? Sprawdzamy.

Spis treści

Wprowadzone modyfikacje obejmują ekoschematy:

  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi,
  • Biologiczna ochrona upraw,
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.

Większość dotyczy pierwszego ekoschematu, przez wielu rolników określanego jako najpopularniejszy.

Zmiany w popularnym ekoschemacie. Zasady przyznawania punktów

W przypadku praktyki Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt rolnicy mają możliwość złożenia oświadczenia w celu uwzględnienia w obsadzie zwierząt niewpisanych do komputerowej bazy danych. Chodzi o:

  • alpaki,
  • daniele,
  • jelenie szlachetne,
  • lamy,
  • muły,
  • osły.

Kolejna ze zmian dotyczy praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji. Punkty są przyznawane, gdy rolnik wymiesza z glebą (i przyorze) obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny. Gdy taki nawóz został kupiony, trzeba mieć imienny dokument na potwierdzenie transakcji.

Jak informuje ARiMR, jeśli chodzi o praktykę Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, przepisy pozwalają stosować nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego – w tym przypadku również należy udokumentować zakup.

Za realizację zadania Wymieszanie słomy z glebą będzie można zaś otrzymać punkty, gdy po zbiorze plonu głównego rozdrobni się i wymiesza z glebą lub przyorze całą słomę (pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion suche źdźbła, łodygi, liście, plewy, łuszczyny i strączyny roślin zbożowych, gryki, szarłatu, komosy, roślin oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych).

Ostatnia modyfikacja w wybranym ekoschemacie dotyczy praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia. Tu punkty przyznawane są gospodarzom, gdy posiadają plan nawozowy opracowany do 30 września 2023 r. Chodzi o uprawy zgłoszone jako plon główny lub uprawy ozime wysiewane w tym roku.

Dzięki nowym przepisom można też łączyć niektóre praktyki z ekoschematów. Jak czytamy w komunikacie, są to: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe, Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, Zróżnicowana struktura upraw, Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, Wymieszanie słomy z glebą oraz ekoschemat Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach pakietu 1 Rolnictwo zrównoważone na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020.

Przy czym może to dotyczyć gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, przypomina Agencja.

Wydłużenie terminu w ramach Biologicznej ochrony upraw

Zmiany dotyczą też ekoschematu Biologiczna ochrona upraw. Do 30 września 2023 r. wydłużono termin złożenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, z którego powinno wynikać, na jakiej powierzchni zastosowano biologiczny środek ochrony upraw. Przepisy wymagają również posiadania potwierdzającego jego zakup imiennego dokumentu.

Źródło: ARiMR

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera