Zmieniasz miejsce zamieszkania? Zrób to z głową. Oto kilka porad dotyczących ekologicznej przeprowadzki. Pomogą ci zmniejszyć ilość odpadów

Justyna Madan
Co zrobić, żeby przeprowadzka generowała mniej odpadów? Nie kupujmy folii bąbelkowej, można ją zastąpić ubraniami. Podpowiadamy co jeszcze można zrobić, żeby przeprowadzka była bardziej ekologiczna.
Co zrobić, żeby przeprowadzka generowała mniej odpadów? Nie kupujmy folii bąbelkowej, można ją zastąpić ubraniami. Podpowiadamy co jeszcze można zrobić, żeby przeprowadzka była bardziej ekologiczna. Unsplash.com
Niezależnie od tego, czy chodzi o pudełka, jazdę na duże odległości, czy pozbycie się bałaganu, przeprowadzka generuje wiele odpadów. Można jednak przeprowadzać się z głową, bez względu na to, czy zmieniamy ulicę w tym samym mieście, czy przenosimy się na drugi koniec kraju. Przedstawiamy kilka prostych wskazówek, które sprawią, że przeprowadzka będzie bardziej przyjazna dla środowiska i zrównoważona.

Przeprowadzka to nie tylko zmiana miejsca zamieszkania, ale w pewnym sensie zaczynanie życia na nowo. Jest ciekawym i ekscytującym, ale też stresującym i nierzadko skomplikowanym doświadczeniem. Jednocześnie powoduje wiele strat. Jakich? Wystarczy pomyśleć o wszystkich kartonach, taśmie klejącej i folii bąbelkowej, których używamy, żeby spakować i przetransportować całe nasze życie w nowe miejsce.

Jeśli planujesz wyprowadzkę i chcesz zrobić to w bardziej zrównoważony sposób - jest to możliwe, nawet jeśli wydaje się, że takie nie jest. Przeprowadzka nie musi generować ton niepotrzebnych odpadów.

Co zrobić, żeby przeprowadzka była bardziej ekologiczna?

Czy na pewno potrzebujesz wszystkiego?

Przeprowadzka bywa szansą na nowy początek. I chociaż kuszące jest wrzucenie wszystkiego do pudełek i wyruszenie w drogę, czy faktycznie potrzebujemy absolutnie wszystkiego, co mamy w starym mieszkaniu? W nowym miejscu nagle okazuje się, że podczas rozpakowywania wiele rzeczy ląduje w koszu. Dlatego warto zmniejszyć ilość rzeczy zabieranych do nowego domu i zrobić selekcję jeszcze przed pakowaniem. To szansa na zastanowienie się, co jest potrzebne, co należy wyrzucić, a co można przekazać organizacji charytatywnej. Mniej zabranych rzeczy, to też mniej zużytej energii i paliwa podczas przewożenia rzeczy.

Co z pudełkami?

Pudła kartonowe są najwygodniejsze, aby zapakować w nie swoje rzeczy, ale na przeprowadzkę potrzebnych jest ich nawet kilkadziesiąt. To bardzo dużo odpadów. Przede wszystkim na pewno nie powinniśmy takich kartonów kupować, bo po użyciu prawdopodobnie je wyrzucimy. Jeśli jednak pudełka są koniecznością, najlepiej jest się wybrać do lokalnego sklepu spożywczego i poprosić o kartony. Sklepy i tak zazwyczaj je wyrzucają, my nie wydajemy pieniędzy, a pudełka spełnią więcej niż jedno zadanie. Później można je oddać, na przykład na grupach w mediach społecznościowych. Być może ktoś w okolicy też się przeprowadza i będzie potrzebować kartonów do spakowania swoich rzeczy.

Kartony można też wykorzystać w bardziej kreatywny sposób, zwłaszcza jeśli mamy dzieci. Może to być baza do zrobienia czarodziejskiego pojazdu albo domku dla lalek. Jeśli żadna z tych opcji nam nie pasuje, to ważne, aby użyte kartony oddać do recyklingu. Pudełka kartonowe można poddać recyklingowi nawet siedem razy.

Co zamiast kartonów?

Wybór może paść na plastikowe skrzynie, które mogą być ponownie użyte nawet 400 razy, co wydaje się przyjazną dla środowiska opcją dla lokalnych przeprowadzek. Jest to jednak plastik, a do przechowywania kilkudziesięciu skrzynek potrzeba dużo miejsca. Ciekawą opcją może być wynajem plastikowych pojemników - pojawia się coraz więcej takich opcji (pudełka kartonowe również można wypożyczyć), wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. frazę „wynajem pojemników”. Poza tym bardzo możliwe jest – jeśli korzystamy z takich usług – że kartony i pojemniki na wynajem będzie miała firma przeprowadzkowa.

Materiały do pakowania też mają znaczenie

Jeśli to możliwe, używaj papieru gazetowego, papieru pakowego, odzieży lub koców do wyściełania pudełek lub owijania nimi przedmiotów. Plastikowa folia bąbelkowa nie nadaje się do recyklingu. Używanie koców, kołder i ręczników sprawi też, że zaoszczędzimy trochę miejsca, a wszelkie pościele, swetry, i tym podobne spełnią również dodatkową funkcję. Tak naprawdę nie potrzebujemy kupować folii bąbelkowej w ogóle.

Warto też unikać plastikowej taśmy do zaklejania pudeł. Taśma papierowa – w tym klej – jest zwykle biodegradowalna, więc jest to wybór bardziej przyjazny dla planety. Bez względu na to, jaką taśmę wybieramy, nie trzeba przejmować się zdejmowaniem jej z pudełek, jeśli zamierzamy poddać je recyklingowi. Karton nasiąka wodą podczas procesu recyklingu. Dzięki temu każda taśma unosi się na wierzch, skąd może zostać usunięta przez maszyny lub wyciągnięta przez pracowników. Dopóki pudełko nie jest całkowicie zakryte, taśma nie będzie problemem.

Źródło: Brightly

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro