Będą zmiany w podejściu do jakości nawozów. W tle biogazownie rolnicze. Powstał projekt rozporządzenia

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wykonanie upoważnienia zawartego w art. 11a ustawy przewiduje szereg różnego rodzaju ułatwień dla biogazowni rolniczych, w tym m.in. w zakresie zagospodarowania nawozowego produktu pofermentacyjnego.
Wykonanie upoważnienia zawartego w art. 11a ustawy przewiduje szereg różnego rodzaju ułatwień dla biogazowni rolniczych, w tym m.in. w zakresie zagospodarowania nawozowego produktu pofermentacyjnego. pixabay.com/Pascvii
Przygotowywane są zmiany w zakresie nawozów i nawożenia. Uregulowane rozporządzeniem mają zostać kwestie rodzaju i wartości zanieczyszczeń w produktach nawozowych wytwarzanych z odpadów, jak również dla produktów pofermentacyjnych. Takie produkty pochodzą m.in. z biogazowni rolniczych.

Spis treści

Zmiana sytuacji na rynku nawozów wymaga zmiany przepisów

W Rządowym Centrum Legislacji 14 listopada 2023 r. pojawił się Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu.

Ma rozwiązać problem, który zdefiniowano jako trudności w zakresie zagospodarowania nawozowego produktu pofermentacyjnego oraz bezpieczeństwo wytwarzania produktów nawozowych z niebezpiecznych odpadów. Chodzi o nawóz, który pochodzi z biogazowni rolniczych. Tych ma przybywać, więc ministerstwo rolnictwa zabrało się za dostosowanie przepisów.

Obecnie istniejące rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożenia zostało wydane w 2008 r., w którym sytuacja na rynku nawozowym była znacząco różna od obecnych uwarunkowań, w szczególności w kontekście dużego wykorzystania odpadów i produktów odpadowych do wytwarzania nawozów. Oznacza to konieczność wydania nowego rozporządzenia.

Co zmieni się w podejściu do nawozów? Planowane nowości

Autorzy projektu wyjaśniają w uzasadnieniu, że zmiany obejmują kwestie badań produktów nawozowych dokumentacji, opinii, dokumentacji oraz dopuszczalnych rodzajów i wartości zanieczyszczeń występujących w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin oraz produktach pofermentacyjnych, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, co bezpośrednio związane jest z bezpieczeństwem żywnościowym.

Dostosowanie przepisów pozwoli zbadać poziom zanieczyszczeń w produktach pofermentacyjnych, które mogą być wprowadzane do obrotu bez pozwoleń, a są wytwarzane z substratów, które mieszczą się na liście określonej w rozporządzeniu, stanowiących

  • produkty rolne lub produkty uboczne rolnictwa,
  • produkty uboczne,
  • odpady lub pozostałości z przetwórstwa rolno-spożywczego,
  • biomasę roślinną zabraną z terenów innych niż zaewidencjonowane jako rolne,
  • a także odchody zwierzęce pozyskane z działalności innej niż działalność rolnicza.

Projekt rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu określa

  • jednostki upoważnione do przeprowadzania badań nawozów i środków wspomagających uprawę roślin,
  • szczegółowy zakres badań oraz dokumentacji dotyczącej nawozów i środków wspomagających uprawę roślin,
  • wymagania, jakie ma spełniać treść instrukcji stosowania i przechowywania nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i stymulatorów wzrostu,
  • minimalne wymagania jakościowe dotyczące niektórych nawozów
  • oraz dopuszczalne rodzaje i wartości zanieczyszczeń występujących w nawozach, środkach wspomagających uprawę roślin oraz produktach pofermentacyjnych

Autorzy projektu uważają, że obecne rozporządzenie wymaga znaczących zmian w zakresie dopuszczalnych rodzajów i wartości zanieczyszczeń występujących w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin, aby zadbać o bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, co bezpośrednio związane jest z bezpieczeństwem żywnościowym. Zmiany te obejmują również inne kwestie dotyczące dokumentacji czy opinii wydawanych przez upoważnione do tego jednostki.

Nowe składniki w nawozach i środkach wspomagających pod kontrolą

W uzasadnieniu zaznaczono, ze istotną częścią projektowanego rozporządzenia są dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w nawozach i środkach wspomagających uprawę roślin wytworzonych z surowców, (...) w których składzie chemicznym występuje substancja dotychczas nieznana lub niestosowana w rolnictwie lub stanowiąca zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska. Są to parametry obejmujące: promieniotwórczość naturalną i chlorowane węglowodory.

W projektowanych przepisach określono również nowe parametry dla nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i produktów pofermentacyjnych wytworzonych z odpadów lub z udziałem odpadów pochodzących z procesów kompostowania, tj.: szkło, metal lub tworzywa oraz folia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro