Będziemy stawiać wiatraki w ogrodzie? Jest szansa na dołączenie małych elektrowni wiatrowych do „Mojego Prądu”. Stanowisko NFOŚiGW

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Przydomowe wiatraki cieszą się póki co niezbyt dużym zainteresowaniem, są to spore koszty, ale NFOŚiGW rozważa dodanie ich do programu „Mojego Prądu”. Od czego będzie to zależeć?
Przydomowe wiatraki cieszą się póki co niezbyt dużym zainteresowaniem, są to spore koszty, ale NFOŚiGW rozważa dodanie ich do programu „Mojego Prądu”. Od czego będzie to zależeć? pixabay.com
Pod koniec kwietnia rozpoczął się nabór wniosków w piątej już edycji programu promocji fotowoltaiki „Mój Prąd”. Pod koniec maja, ze względu na duże zainteresowanie, zdecydowano o zwiększeniu budżetu programu do 0,5 mld zł. Program być może czekają kolejne zmiany. - Analizujemy, czy do programu dołączyć kolejny komponent w postaci dofinansowania do małych przydomowych elektrowni wiatrowych - informuje wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Spis treści

Nowością w „Moim Prądzie” 5.0 są dotacje z NFOŚiGW do pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych. Wsparcie z Funduszu można zatem otrzymać do:

  • paneli fotowoltaicznych,
  • pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • magazynu energii,
  • magazynu ciepła,
  • systemów zarządzania energią.

Im szersza jest inwestycja, tym dotacje rosną. Maksymalnie można uzyskać do 58 tys. zł.

Do programu „Mój Prąd” dołączy energia wiatrowa?

Wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski w odpowiedzi na pytanie, czy program może być rozszerzony o kolejne komponenty, przekazał, iż jest to obecnie analizowane. - Program „Mój Prąd” skomplikował się w ostatnich latach w związku z dołożeniem kolejnych komponentów. Kiedyś można było otrzymać dotację do paneli PV i kropka. Na pewno dołożenie kolejnych elementów do programu spowoduje, że weryfikacja wniosków o dofinansowanie przy rozszerzonym zakresie rzeczowym się wydłuży. Analizujemy, czy dołożyć do programu niewielkie przydomowe elektrownie wiatrowe - powiedział.

Mirowski przyznał, że na razie nie ma w Polsce dużego zainteresowania takim rodzajem energetyki prosumenckiej, ale ten rynek się rozwija.

- Małe przydomowe wiatraki kosztują obecnie w ok. 40-50 tys. zł w zależności od producenta oraz mocy instalacji, to są wysokie koszty i będziemy analizować, czy dołożyć to do programu ewentualne dotacje do takiej formy energetyki. To, co już zrobiliśmy i na czym nam szczególnie zależało to włączenie takich komponentów jak np. magazyny energii, czy pompy ciepła, które zwiększają autokonsumpcję wyprodukowanego przez prosumenta prądu - dodał wiceszef NFOŚiGW.

Przekazał ponadto, że „być może w przyszłości uwzględnimy także dofinansowanie do wentylacyjnych systemów rekuperacji, pozwalające na wymianę powietrza w budynku i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego (zanieczyszczonego)”.

- Dzięki rekuperacji można oddychać świeżym powietrzem bez otwierania okien i niepotrzebnych strat energii, czyli jest to kolejny element, który niesie ze sobą poprawę efektywności energetycznej całego procesu, także budynku - zauważył Mirowski.

Zainteresowanie programem nie słabnie

NFOŚiGW przekazał, że w „Moim Prądzie” 5.0 złożono ponad 21,3 tys. wniosków na kwotę 183,4 mln zł. Najwięcej wniosków bo blisko 21,2 tys. złożono na dofinansowanie instalacji PV (127,5 mln zł). Na drugim miejscu znalazły się pompy ciepła (2086 wniosków na 30,9 mln zł). Na kolejnych miejscach znalazły się: magazyny energii (1251 wniosków na 17,8 mln zł); magazyny ciepła (1008 wniosków na 4,3 mln zł); systemy zarządzania energią (872 wnioski na 2,4 mln zł); kolektory ciepła (42 wnioski na 136,5 tys. zł).

Koszty kwalifikowane w programie są liczone od 1 lutego 2020 roku, co oznacza, że osoby, które już zainwestowały w panele fotowoltaiczne po tej dacie i nie wystąpiły o wsparcie NFOŚiGW, mogą to teraz zrobić. Takie osoby powinny być objęte nowym systemem rozliczania prosumentów funkcjonującym od 1 kwietnia 2022 r., czyli tzw. net-billingiem.

W programie „Mój Prąd” nie są brane pod uwagę dochody osiągane przez wnioskodawców, co oznacza, że wysokość dofinansowania nie jest uzależniona od dochodu beneficjenta. Dotacje z NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) od listopada 2019 r. nie stanowią dochodu i są nieopodatkowane.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Z dotacji w „Moim Prądzie” 5.0 mogą skorzystać trzy grupy wnioskodawców:

  • Po pierwsze są to osoby rozliczające się z wyprodukowanego prądu w systemie net-billing, które nie skorzystały dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji PV.
  • Drugą grupą są osoby rozliczające się w „starym” systemie rozliczeń prosumentów, czyli net-meteringu, które do tej pory nie korzystały z dotacji do paneli PV, pod warunkiem przejścia na net-billing.
  • Trzecia grupa dotyczy osób rozliczających się w starym systemie, które już skorzystały z dofinansowania do paneli.

W tej ostatniej grupie trzeba jednak spełnić trzy warunki. Instalacja PV, na którą otrzymano wsparcie, została przyłączona i opłacona po 1 lutym 2020 r.. Trzeba przejść z net-meteringu na net-billing, a trzecim warunkiem jest uwzględnienie we wniosku o dofinansowanie dodatkowego urządzenia wskazanego w programie „Mój Prąd”, np. pompy ciepła.

W przypadku pierwszej i drugiej grupy wnioskodawców dotacja do samych paneli PV wyniesie do 6 tys. zł. Jeśli jednak zdecydują się oni rozszerzyć inwestycję o np. magazyny energii i/lub ciepła, pompę ciepła, to dotacja do paneli wzrasta do 7 tys. zł. W przypadku trzeciej grupy wnioskodawców, którzy już skorzystali z dofinansowania do paneli, dofinansowanie w postaci „bonusu” do PV wynosi do 3 tys. zł.

Program przewiduje też dotacje do elementów dodatkowych. W przypadku magazynów ciepła jest to do 5 tys. zł, a magazynów energii - do 16 tys. zł. Decydując się na system zarządzania energią, można otrzymać do 3 tys. zł.

Wybierając gruntową pompę ciepła, można otrzymać do 28,5 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej, będzie to do 19,4 tys. zł; dla pozostałych pomp powietrze/woda - do 12,6 tys. zł; dla pomp powietrze/powietrze - do 4,4 tys. zł. W przypadku kolektorów słonecznych dotacje wynoszą do 3,5 tys. zł.

Intensywność dofinansowania dla wszystkich tych urządzeń określono na poziomie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera