Do kiedy można stosować nawozy? Czy w 2020 roku również w listopadzie?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Pascvii
Z pytaniem o wydłużony termin stosowania nawozów jesienią 2020 roku do resortu rolnictwa zwróciła się Krajowa Rada Izb Rolniczych. Ministerstwo wyjaśnia, w jakich sytuacjach rolnicy mogą pozwolić sobie na stosowanie nawozów również w listopadzie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że w wyjątkowych sytuacjach jest możliwe stosowanie nawozów na gruntach ornych do 30 listopada. O jakich przypadkach mowa?

Dotyczy to sytuacji, gdy rolnik nie ma możliwości zebrania plonów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe. Możliwość stosowania nawozów do 30 listopada ma zastosowanie m.in. w przypadku nadmiernego uwilgotnienia gleby (np. w wyniku deszczów nawalnych), czy też wystąpienia suszy rolniczej.

Stosowanie nawozów w listopadzie 2020 - rolnik sam ocenia warunki

Ministerstwo w odpowiedzi na kierowane pytania dotyczące nawożenia odpowiada, że niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, "dlatego producent rolny powinien samodzielnie ocenić, uwzględniając panujące warunki pogodowe, możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia. Należy pamiętać jednak o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada".

Podstawą prawną, na którą powołuje się resort rolnictwa, jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz.U. 2020 poz. 243) tzw. program azotanowy.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera