Ewangelia na Wigilię. Jakie czytanie z Pisma Świętego wybrać 24 grudnia przed wieczerzą? W wielu domach to tradycja

Redakcja Strefy Agro
Podczas kolacji wigilijnej czytamy fragment Ewangelii wg św. Łukasza.
Podczas kolacji wigilijnej czytamy fragment Ewangelii wg św. Łukasza. pixabay.com
Ewangelia na Wigilię mówi bezpośrednio o wydarzeniach, które katolicy świętują jako Boże Narodzenie. Czytanie 24 grudnia powinno być więc jednym z pierwszych elementów. Po Pismo Święte sięgamy, zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu. Jaki fragment Pisma Świętego przeczytać?

Spis treści

Stół zastawiony zgodnie z polską tradycją postnymi potrawami, wokół zgromadzona rodzina, biały opłatek i... chwila oddechu. Jak powinna przebiegać kolacja wigilijna? W części rodzin czytanie Pisma Świętego jest pomijane, jednak zgodnie z tradycją i zaleceniami Kościoła, Ewangelia na Wigilię powinna rozpocząć wieczerzę.

Jaka Ewangelia na Wigilię? Zwyczaje kolacji wigilijnej w Polsce

Do wieczerzy wigilijnej zasiadamy, gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazdka. Rozpoczynamy kolędą „Wśród nocnej ciszy” lub „Gdy się Chrystus rodzi”. W tradycji ważne jest zapalenie świecy na wigilijnym stole. Tego wieczora czytamy Ewangelię według świętego Łukasza.

Po przeczytaniu Ewangelii głos zabiera najstarszy z rodziny, ojciec lub dziadek i następnie zgromadzeni dzielą się opłatkiem, składając sobie życzenia świąteczne.

Potem jemy kolację wigilijną, podczas której pojawi się barszcz z uszkami czy zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, smażona ryba, często karp, paszteciki czy groch z kapustą. Tradycja 12 dań oznacza 12 apostołów lub 12 miesięcy roku. Polskim zwyczajem jest też pozostawianie wolnego miejsca przy stole.

Ewangelia na Wigilię. Czytanie słów ewangelii wg św. Łukasza (Łk 2,1-14)

Słowa Ewangelii wg św. Łukasza:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybrali się wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby dać się zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”.
I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania”
.

Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Przygotowanie stołu na Wigilię

Tak przygotowanie stołu wigilijnego opisuje Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej:

Na środku stołu stawiamy jedną większą świecę, małe świece przed każdym nakryciem. Obok świecy kładziemy Pismo święte otwarte w tym miejscu, z którego będziemy czytać Słowo Boże. Obok świecy i Pisma świętego kładziemy na jednym talerzu opłatki, którymi będziemy się łamać, a na drugim talerzu kładziemy opłatki, listy i kartki, które otrzymaliśmy na święta od naszych bliskich i znajomych. W pokoju stoi choinka wcześniej ubrana, pod nią lub obok mała szopka.

Przy dekoracji świątecznego stołu trzeba pamiętać zarówno o estetyce, jak i tradycji. Owszem, dobór zastawy, sztućców czy świec ma znaczenie, jednak ważniejsze jest przestrzeganie zakorzenionych w kraju obrzędów. To miejsce, w którym siada najbliższa rodzina i świętuje narodzenie Chrystusa. Warto zadbać, aby tego dnia ziściła się magia we wszystkich aspektach, pisaliśmy niedawno strefaagro.pl.

Wieczór kończy wspólne kolędowanie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera