Jak pozbyć się myszy? W ciepłe dni niszczą uprawy, w chłodne noce szukają schronienia. Podobnie szczury są problemem na wsiach

Katarzyna Zawada
Myszy, choć malutkie, mogą zasiać w ogrodzie i domu prawdziwe spustoszenie. Podobnie szczury. Zobacz, jak wyeliminować je domowymi sposobami.
Myszy, choć malutkie, mogą zasiać w ogrodzie i domu prawdziwe spustoszenie. Podobnie szczury. Zobacz, jak wyeliminować je domowymi sposobami. pixabay.com/kees1
Gryzonie to zawsze powód do obaw. Myszy w ogrodzie i domu mogą uszkodzić grządki pełne upraw lub sieci przewodów. W okresie wiosennym żerują nie tylko w terenie, mogą chować się w piwnicach lub wchodzić do domów. Myszy domowe, polne oraz leśne jedzą wszystko, więc z chęcią zajmują się roślinami, a czasem podgryzają nawet materiały budowlane. Jak wypłoszyć myszy i szczury?

Spis treści

Małe myszy mogą narobić wielkich szkód

Myszy mogą być dużym zagrożeniem dla sadów, ogrodów, a nawet domów. Potrafią wspinać się wszędzie, gryzą napotkane na drodze przedmioty, a dodatkowo ich odchody stanowią źródło zanieczyszczeń. Każdy element przyrody może być dla nich posiłkiem, czy to kora drzew, czy bulwy lub owoce. Dla gryzoni nie ma przeszkód. Potrafią przebić się przez różne, często plastikowe lub styropianowe zabezpieczenia. Wejście do ogrodu pełnego dobroci lub ciepłego domu nie stanowi dla nich żadnego problemu. Im więcej myszy, tym niestety więcej szkód.

Te myszy spotkasz na swojej drodze

Okazuje się, że po naszych domach i ogrodach mogą przemieszczać się różnego rodzaju gryzonie. Najbardziej znane są myszy:

  • domowe,
  • polne,
  • zaroślowe,
  • leśne.

Mysz domowa charakteryzuje się szarym ubarwieniem i niewielkimi rozmiarami. W ciepłe dni sieje spustoszenie na polach, łąkach i w ogrodach. Na zimę szuka schronienia w domach. Myszy leśne są nieco większe od domowych, w ich sierści dominuje brąz. Łatwo je pomylić z zaroślowymi, które występują w podobnych lokalizacjach. Najmniejsze wśród gryzoni są myszy polne. Na ich grzbiecie widnieje charakterystyczny czarny pasek, woli żerować na powietrzu niż w zamkniętym pomieszczeniu.

Szczury nie tylko w kanałach. Coraz częściej panoszą się w domach

Wielu lokatorów mieszkań i domów jednorodzinnych narzeka na walkę ze szczurami. Przestały bać się człowieka i radzą sobie w zamkniętych pomieszczeniach. Mówi się, że są to inteligentne zwierzęta, dlatego wypłoszenie ich wcale nie jest łatwe. Gdy poczują się jak u siebie, mogą niszczyć sprzęty, meble, a także zanieczyszczać przestrzenie do spania i spożywania posiłków.

Domowe sposoby na wypłoszenie myszy i szczurów

Wydawałoby się, że myszy wchodzą tylko do domów jednorodzinnych. Takie myślenie jest błędne, równie dobrze mogą pojawić się w mieszkaniach i na klatkach schodowych. Przy mniejszych przestrzeniach łatwiej o straty w postaci przegryzionych kabli lub dziur w ścianach. Co więcej, obecność szkodników powoduje nieprzyjemny zapach.

W walce z myszami i szczurami nie trzeba od razu wybierać drastycznych metod, takich, jak m.in. trutki. Warto spróbować kilku naturalnych sposobów, które odstraszą nieproszonych gości.

Zobacz, jak pozbyć się myszy i szczurów. Te domowe sposoby odstraszą gryzonie!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To nie tylko myszy bo kuny też na zimę pchają się do domu. Miałam nieproszonych lokatorów na strychu i wiem jakie one spustoszenie robią, teraz co pół roku stawiam w każdym rogu woreczki kunagone, by te gryzonie znowu się nie wprowadziły.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro