Materiał, który szybko się rozkłada i nie uwalnia mikroplastiku? Powstał w Szczecinie. Wśród produktów jest biodegradowalna doniczka

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Stworzony przez badaczy ze Szczecina materiał, podczas procesu biodegradacji w glebie całkowicie się rozkłada i to w około 70 dni. Przy okazji nie uwalnia mikroplastiku.
Stworzony przez badaczy ze Szczecina materiał, podczas procesu biodegradacji w glebie całkowicie się rozkłada i to w około 70 dni. Przy okazji nie uwalnia mikroplastiku. Unsplash.com
Biodegradowalne i zawierające substancje nawożące materiały, z których można uformować np. doniczki, opracowała dr inż. Magdalena Zdanowicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Materiał szybko rozkłada się w glebie i nie generuje mikroplastiku. - Celem projektu jest otrzymanie materiałów w stu procentach biodegradowalnych, wytwarzanych z surowców naturalnych pochodzenia roślinnego do celów agrotechnicznych i ogrodniczych. Ich główną funkcją jest wspomaganie uprawy i nawożenie roślin - wyjaśnia Zdanowicz.

Spis treści

Zespół naukowców tworzy i bada materiały m.in. ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w kilku postaciach: wyjściowego granulatu, a także arkuszy i folii. Granulat otrzymywany jest bezrozpuszczalnikową jednoetapową metodą wytłaczania w obecności innowacyjnego plastyfikatora, który powoduje, że skrobia jest bardziej plastyczna i jest źródłem substancji nawożących. Można go bezpośrednio zastosować jako nawóz nowej generacji, który stopniowo uwalnia substancje nawożące.

Doniczka, która zamienia się w nawóz

Zdanowicz wyjaśniła, że materiał podczas procesu biodegradacji w glebie całkowicie się rozkłada (w ok. 70 dni). Dodała, że można go wzbogacić przez wprowadzenie wypełniaczy – produktów ubocznych przemysłu spożywczego, które są cennym źródłem składników odżywczych i mikroelementów: cynku, żelaza, magnezu.

Badacze współpracują ze szczecińskim Przedsiębiorstwem Przemysłu Cukierniczego Gryf, które dostarcza łuskę kakao, ale, jak mówi dr Zdanowicz, można też wykorzystać np. fusy z kawy.

Materiały PolysFer mogą być – jak zaznaczyła badaczka – „szyte na miarę”. Można dobierać komponenty według potrzeb konkretnych upraw.

- Nasze biomateriały mogą zostać użyte bezpośrednio jako nawozy nowej generacji, stopniowo uwalniające substancje odżywcze dla roślin. Są w 100% biodegradowalne,
- Nasze biomateriały mogą zostać użyte bezpośrednio jako nawozy nowej generacji, stopniowo uwalniające substancje odżywcze dla roślin. Są w 100% biodegradowalne, nie stanowią zanieczyszczenia gleby w postaci mikroplastiku - podaje Polysfer na swojej stronie internetowej. Polysfer/ZUT w Szczecinie

Jak dodała Marta Rokosa, która w projekcie zajmowała się badaniem wpływu materiałów na stan fizjologiczny roślin, pozwoli to producentom roślin, owoców czy warzyw wykorzystywać materiały dokładnie dostosowane do potrzeb ich upraw, co zminimalizuje ewentualne straty spowodowane zastosowaniem nawozu przeznaczonego dla danych gatunków, ale nie uwzględniającego potrzeb, wynikających z uwarunkowań agrotechnicznych danego typu uprawy.

Dr Zdanowicz z opracowanego przez siebie materiału tworzy także m.in. taśmę nasienną, która może zastąpić taśmy celulozowe. - Taśma jest wielozadaniowa: może być nośnikiem nasion, najpierw pęcznieje w wodzie, następnie się rozpuszcza, uwalniając też substancje nawożące. Jest oczywiście w pełni biodegradowalna – mówił badaczka.

Dobre dla kieszeni i dla środowiska

Zdanowicz zaznaczyła, że produkcja materiałów nie jest droga – użycie łatwo dostępnych surowców i produktów ubocznych przemysłu spożywczego powoduje, że są bardzo ekonomiczne i wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Podkreśliła też, że przy ich użyciu do gleby nie dostaje się mikroplastik, który stanowi poważne zanieczyszczenie środowiska.

Obecny np. w glebie może być pobierany przez system korzeniowy roślin, następnie transportowany do jej innych części, zaburzając wzrost lub kumulując się w tkankach, przez co z kolei może „wrócić na nasze talerze”.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu TANGO V finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera