Mniejsze zbiory warzyw i słabsza kondycja może podnieść ceny, więcej kosztuje już pietruszka. GUS oszacował wyniki z pól

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Zbiór warzyw generalnie był mniejszy od ubiegłorocznych zaledwie o 3 proc., jednak między poszczególnymi warzywami różnice są wyraźniejsze. Średnią zawyża np. kukurydza cukrowa (+16 proc.).
Zbiór warzyw generalnie był mniejszy od ubiegłorocznych zaledwie o 3 proc., jednak między poszczególnymi warzywami różnice są wyraźniejsze. Średnią zawyża np. kukurydza cukrowa (+16 proc.). Aneta Zurek / Polska Press
Polscy rolnicy zebrali o 1/10 mniej pietruszki niż w poprzednim sezonie. Mniejsze były także zbiory marchwi, ziemniaków czy buraków. Trudne warunki wzrostu od wiosny do jesieni mogą sprawić, że pozyskane z pól warzywa będą się gorzej przechowywały. To każe przewidywać, że ceny, im dalej od zbioru, tym mogą być wyższe. GUS opublikował wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2023 roku.

Spis treści

Warzywa mogą nie wytrzymać długiego przechowywania

Warunki wegetacji dla roślin warzywnych w sezonie 2023 r. były na ogół mniej korzystne w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie tylko nadmierna wilgotność na przemian z okresami suszy albo zbyt chłodna wiosna i bardzo ciepły wrzesień oddziaływały na kondycje roślin i późniejsze plony.

- Z uwagi na znaczne zróżnicowanie warunków pogodowych w trakcie sezonu, jakość uzyskanych plonów jest przeważnie gorsza niż w latach ubiegłych. Zebrane warzywa cechują się mniejszą masą, a z powodu zmian fizjologicznych gorsza może być ich zdolność do długotrwałego przechowywania - sygnalizują rzeczoznawcy Głównego Urzędu Statystycznego.

Eksperci GUS wskazują, że dużym problemem w trakcie tegorocznego okresu wegetacji była silna presja ze strony chorób grzybowych oraz licznie pojawiające się szkodniki roślin.

- Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe, prowadzone zabiegi ochrony cechowały się ograniczoną skutecznością. Jednocześnie z powodu znacznego wzrostu cen środków ochrony roślin część producentów ograniczała ich stosowanie - podaje GUS.

Mniej pietruszki, ziemniaków, buraczków. Co z cenami?

Po zakończonych zbiorach rzeczoznawcy GUS zasięgnęli informacji u rolników i przygotowali coroczny Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Wynika z niego, że w 2023 roku łączna produkcja warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) wyniosła ponad 3,8 mln t. Taki wynik oznacza spadek o niespełna 3 proc. w porównaniu ze zbiorami z 2022 r.

- Na uzyskany wynik produkcyjny istotny wpływ miały korzystne warunki pogodowe w ostatnich tygodniach wegetacji - uważają rzeczoznawcy.

Ekonomiści Credit Agricole uważają w raporcie AgroMapa zima 2023, że w przypadku produkcji warzyw gruntowych mamy do
czynienia z wyraźnym trendem spadkowym.

- Wynika to przede wszystkim z obniżenia powierzchni upraw, a także - w mniejszym stopniu – z obniżenia plonów uzyskiwanych z hektara. W naszej ocenie jest to w znacznym stopniu efektem nasilającego się z roku na rok problemu suszy w Polsce, który sprawia, że dochodowość z produkcji warzyw gruntowych charakteryzuje się coraz większą zmiennością.

Zbiory 2023 poszczególnych warzyw wg GUS wyniosły:

  • kapusty ok. 632 tys. t, czyli 2% mniej niż w 2022 r.
  • kalafiorów przeszło 128 tys. t, o 3% mniej niż przed rokiem, przy czym jakość zebranych główek była przeważnie niezadowalająca.
  • cebuli ok. 636 tys. t, czyli o ok. 2% mniej niż w roku poprzednim,
  • marchwi obniżyły się o prawie 7% do 578 tys. t,
  • buraków zwiększyły się o ok. 7% do niemal 259 tys. t.
  • pietruszki 148 tys. t, czyli o ok. 10% mniej niż w roku poprzednim
  • selerów korzeniowych zmalały o ok. 4% do 106 tys. t
  • pomidorów gruntowych oszacowano na 171 tys. t, podobnie jak w 2022
  • produkcja ogórków zmalała o 9% do niespełna 132 tys. t
Trwa głosowanie...

Jakie są Twoje przewidywania wobec 2024 r. w rolnictwie?

Ponadto Główny Urząd Statystyczny odnotował, że produkcja kukurydzy cukrowej zwiększyły się o ok. 16 proc. do 154 tys. t. Łączna produkcja dyni, kabaczków i cukinii wyniosła 405 tys. t i była o ok. 7 proc. mniejsza niż rok wcześniej. Zbiory wszystkich pozostałych gatunków warzyw gruntowych szacuje się nieznacznie powyżej 502 tys. t.

Ceny warzyw w grudniu 2023. Pietruszka w w hurcie 2 razy droższa

Na kujawsko-pomorskich targowiskach kilogram pietruszki w połowie grudnia 2023 kosztuje od 5 do 10 złotych za kilogram, notuje ośrodek doradztwa rolniczego. Małopolski ODR w notowaniach z 11-17 grudnia wskazał na ceny od 3,20 do 8 zł/kg. Na rynku hurtowym Bronisze 18 grudnia 2023 r. za pietruszkę płaci się już 6,50-9 zł/kg, podczas gdy rok temu (19.12.2022) 3-4 zł.

Ceny innych warzyw według notowań KPODR:

  • marchew 3-4,50 zł/kg
  • ziemniaki 2,50-3 zł/kg
  • buraki 2,50-4 zł/kg
  • cebula 3-5 zł/kg

Koszt warzyw na rynku hurtowym Bronisze 18.12.2023:

  • buraki ćwikłowe 0,90-1,50 zł/kg
  • cebula biała 1,86-2,30 zł/kg
  • cebula czerwona 3-3,50 zł/kg
  • czosnek 1-2 zł/szt.
  • marchew 1,80-2,20 zł/kg
  • pory 6,50-7,50 zł/kg
  • selery 2-2,75 zł/kg
  • włoszczyzna 6-7 zł/szt.

GUS ocenia, że plony ziemniaków w bieżącym roku wyniosą 296 dt/ha i będą niższe o ok. 4 proc. od ubiegłorocznych. Zbiory szacuje się na ok. 5,6 mln t, zatem mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 7 proc.

Źródła: GUS, KPODR, MODR, RH Bronisze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro