Nowe przepisy dotyczące terminów stosowania nawozów. Jesienią możliwe jest późniejsze nawożenie

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik sam powinien ocenić (uwzględniając panujące warunki pogodowe), możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia
Rolnik sam powinien ocenić (uwzględniając panujące warunki pogodowe), możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia Pixabay
Zmienia się klimat, więc przepisy dotyczące terminów stosowania nawozów jesienią też musiały się zmienić. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze nawożenie.

Spis treści

- Każdy porządny rolnik wie, kiedy należy zastosować nawożenie, żeby gleba i uprawy z tego skorzystały i aby nie marnować cennych substancji - uważa Marek Klonecki, rolnik z Jeżewa (pow. świecki), który stosuje wyłącznie nawozy naturalne.

Zdarzały się złe przykłady

Przyznaje jednak, że zdarzały się przypadki np. wywożenia obornika na zamarznięty grunt. - To głupota i brak rozsądku! - dodaje.
Jednak zdecydowana większość kujawsko - pomorskich rolników nie łamie prawa i zachowuje zdrowy rozsądek. Wcześniej denerwowały ich sztywne terminy nawożenia, nawet wówczas, gdy było ciepło.

- W związku z zapytaniami dotyczącymi terminów jesiennego stosowania nawozów przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest późniejsze, niż przewidziane w rozporządzeniu okresy nawożenia, stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych - podało ministerstwo rolnictwa.

Trzeba obserwować pogodę i rozsądnie podejmować decyzje

Resort zauważa, że niekorzystne warunki pogodowe najczęściej występują lokalnie, dlatego rolnik powinien samodzielnie ocenić (uwzględniając panujące warunki pogodowe), możliwość wykonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia.

- Należy jednak pamiętać o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada. Nie można również nawozić w przypadku, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana wodą, nasycona wodą lub przykryta śniegiem - podkreśla ministerstwo rolnictwa.

Przypomina także o terminach stosowania nawozów. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie tzw. programu azotanowego graniczne terminy stosowania nawozów są następujące:

  • nawozów naturalnych stałych na gruntach ornych - 31 października, a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych – 30 listopada;
  • nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych płynnych na gruntach ornych - 20 października (dla niektórych gmin to 15 października albo 25 października), a na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych to 31 października.

Nie dotyczy upraw pod osłonami i upraw kontenerowych

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych w późniejszym terminie (szczegóły na: www.gov.pl/web/rolnictwo). Nie dotyczy to jednak nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

To też może Cię zainteresować

O elastyczne podejście do jesiennego terminu stosowania nawozów od dawna zabiegały izby rolnicze. Zmiany nastąpiły po przyjęciu rozporządzenia Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. 2023 poz. 244).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe przepisy dotyczące terminów stosowania nawozów. Jesienią możliwe jest późniejsze nawożenie - Gazeta Pomorska