Pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej. Jakość ziarna jest mocno zróżnicowana

Justyna Madan
Opracowanie:
- Będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy - prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa.
- Będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy - prognozuje Izba Zbożowo-Paszowa. pixabay.com
Pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony pszenicy ozimej i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko – wynika z poniedziałkowego newslettera Izby Zbożowo-Paszowej. Jak poinformowano, nawracające w ostatnich dniach opady deszczu powodują przerwy w zbiorach zbóż i rzepaku w wielu regionach kraju.

Prace żniwne są najbardziej zaawansowane na południu kraju, gdzie zbiory jęczmienia ozimego są w znacznej mierze zakończone, a rolnicy rozpoczęli zbiór pozostałych zbóż ozimych:

  • pszenicy,
  • żyta,
  • pszenżyta.

IZP wskazała, że znaczne zaawansowanie zbiorów jęczmienia ozimego notuje się także na północy kraju, ale przelotne opady opóźniają żniwa.

Trwają żniwa 2023. Jakie są plony?

Jakość ziarna jest mocno zróżnicowana i zależna od okresu wegetacji i ilości wody w glebie. Generalnie jednak plony jęczmienia są zadowalające i w zależności od regionu często zawierają się w przedziale 5-7-10 t/ha – wynika z newslettera IZP.

Stwierdzono, iż lokalnie rolnicy zaczęli również zbierać pszenicę ozimą, a pierwsze doniesienia wskazują na wysokie plony i dobre parametry ziarna, ale zaskakująco niskie białko.

W związku z nierównomiernym rozkładem zakupów w okresie wegetacji – w ocenie IZP – w bieżącym sezonie „będziemy mieć do czynienia z wysokimi plonami i zbiorami zbóż na południu kraju i znacznie niższymi plonami na północy, szczególnie w odniesieniu do zbóż jarych, w tym także kukurydzy”.

Jak dodano, pomimo trwających już zbiorów, rynkowa podaż ziarna jest „wyraźnie uszczuplona”. Wskazano, że w związku z ostatnimi zawirowaniami rynkowymi i wzrostem cen na giełdach światowych, wielu producentów decyduje się na przechowanie ziarna.

Jak wynika z newslettera Izby, według wstępnych danych import ryżu do Polski w pierwszych 5 miesiącach br. wyniósł ponad 80 tys. ton o łącznej wartości 61 mln dol. i był o 62 proc. większy od importu w tym samym okresie w 2022 r. „W analizowanym okresie, głównymi dostawcami ryżu do kraju były Myanmar (40 tys. ton), Pakistan (7 tys. ton) i Włochy (7 tys. ton)” – podsumowano.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro