Rolnicy planują manifestację w Chełmży. Plantatorzy buraków cukrowych nie chcą dokładać do produkcji

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Sektor buraków cukrowych znalazł się w poważnym kryzysie
Sektor buraków cukrowych znalazł się w poważnym kryzysie Sopisat Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Stawki za buraki uzgodnione z przedstawicielami plantatorów np. kilka tygodni temu, nijak się mają do obecnych kosztów produkcji. Dlatego związki plantatorów negocjują warunki. Niektórzy chcą zamanifestować swoje niezadowolenie. Protest zaplanowano m.in. w Chełmży.

- Jeszcze miesiąc temu ceny za buraki cukrowe mogły być dla nas zadowalające, ale koszty produkcji bardzo szybko rosną - powiedział w piątek (21 stycznia) Kazimierz Kurzyński, prezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przy Nordzucker Polska SA w Mełnie. Kierowany przez niego związek zaplanował na 24 stycznia protest (początek o godz. 12) przed zakładem Nordzucker w Chełmży.

 Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?

Z petycją do Nordzucker

- Zaplanowaliśmy manifestację, nie chcemy utrudniać pracy zakładu - podkreślił Kazimierz Kurzyński.

Związkowcy przygotowali petycję. Napisali, że sektor buraków cukrowych jest w bardzo poważnym kryzysie, a drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z uprawy buraków cukrowych. Zwracają uwagę, że dochód można uzyskać z innych upraw, alternatywą jest m.in. rzepak, pszenica ozima czy kukurydza.

Plantatorzy w petycji, skierowanej do Marcina Lechowskiego, prezesa zarządu Nordzucker Polska SA, napisali, że domagają się: znacznego podwyższenia cen kontraktowanych i nadwyżkowych buraków cukrowych (do minimum 35 €/t); przejrzystej umowy kontraktacji; wyższych premii za wczesne i późne dostawy.

To też może Cię zainteresować

Prezes zapewnia, że dbają o relacje z plantatorami

Co zamierza Nordzucker, by rozwiązać problemy plantatorów buraków cukrowych związanych m.in. z kiepską opłacalnością?
Marcin Lechowski, prezes zarządu Nordzucker Polska SA odpowiedział: „W Nordzucker Polska dbamy o budowanie długofalowych relacji z plantatorami buraków i zawsze z uwagą wsłuchujemy się w głosy naszych partnerów - plantatorów. Wielokrotnie wspólnie rozmawialiśmy o sytuacji rynkowej i czynnikach, które mają wpływ na sytuację wszystkich podmiotów, w tym producentów cukru jak i plantatorów. Dlatego na początku grudnia ubiegłego roku zakończyliśmy negocjacje i wspólnie ze stroną plantatorską podjęliśmy decyzję o podwyższeniu cen buraków w kampanii 2022/23 w spółce Nordzucker. (...)

Prezes Lechowski podkreślił, że ceny za buraki kontraktowane we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych obowiązujących w kampanii 2022/23 podniesione zostały o 3 €/t: „(...)Postanowienie to dotyczyło również umów wieloletnich zawartych na lata 2020/21 - 2022/23 oraz 2021/22-2023/24. (...)

Dodał, że spółka podjęła również decyzję, że wszystkie buraki ponadkontraktowane dostarczone w kampanii 2022/2023 będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych: „(...) Zostanie przyznana także premia w wysokości 1,5 €/t do dodatkowej ilości buraków zakontraktowanych na kampanię 2022/23, powyżej ilości zakontraktowanej z 2021/22 oraz premia w wysokości 1,5 €/t dla plantatorów, którzy nie mieli podpisanej umowy w 2021/22. Warto podkreślić również, że w przypadku umów z ceną zmienną plantatorzy mogą spodziewać się dodatkowej premii w związku z rosnącymi cenami sprzedaży cukru. Dostrzegamy potrzeby współpracujących z nami plantatorów, dlatego oferujemy im również szereg świadczeń dodatkowych, często znacząco redukujących koszty produkcji surowca czy logistyki.”

Kazimierz Kurzyński dodał, że plantatorzy to rozumieją i mogą w swoich żądaniach uwzględnić koszty np. logistyki, ale nie chcą dostawać poniżej 30 €/t, bo koszty produkcji są zbyt wysokie.

Krajowa Spółka Cukrowa porozumiała się z rolnikami

Protestu (24 stycznia, przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych) nie wykluczali także plantatorzy sprzedający buraki do zakładów Krajowej Spółki Cukrowej.

- Jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów, protestu nie będzie - powiedział po piątkowym spotkaniu (21 stycznia) w KSC Józef Pawela, plantator z Wylatowa (pow. mogileński) wiceprezes Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Bydgoszczy. - Stanęło na tym, że za tonę buraków kontraktowych otrzymamy 35 euro, a za tonę tych nadwyżkowych - 100 zł.

To też może Cię zainteresować

Jak informuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, na 24 stycznia protest zaplanowali także plantatorzy dostarczający buraki do Südzucker Polska. Może się on rozpocząć o godz. 12 przed siedzibą Südzucker Polska we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Rolnicy planują manifestację w Chełmży. Plantatorzy buraków cukrowych nie chcą dokładać do produkcji - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie