Rosną ceny skupu żywca wieprzowego, ale mała podaż może zatrzymać ubój. Trwa sezon grillowy. Czy zatem mięsa będzie mniej?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Spadek importu prosiąt w połączeniu z ograniczeniem polskiego pogłowia loch sprawia, że odczujemy lukę w podaży tuczników.
Spadek importu prosiąt w połączeniu z ograniczeniem polskiego pogłowia loch sprawia, że odczujemy lukę w podaży tuczników. pixabay.com/lukwin
Udostępnij:
Utrzymująca się niska podaż żywca wieprzowego w krajach unijnych przy zwiększonym popycie w okresie przedświątecznym wywołuje wzrost cen skupu. Ubojnie mają problem z wykorzystaniem swych mocy ubojowych. Z kolei wzrost cen innych gatunków mięsa sprawia, że wieprzowina wciąż jest atrakcyjna na rynku.

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG podkreśla, że niektóre zakłady rozważają ograniczenie ubojów do 4 dni w tygodniu ze względu na małą podaż surowca.

Ceny w wielu krajach UE rosną w różnym tempie

Dodatkowo rosną trudności w przełożeniu rosnących cen skupu żywca na ceny produktów. Tyczy się to zarówno handlu unijnego, jak i globalnego. Ceny w wielu krajach nie rosną niestety w tym samym tempie. Jak podają francuskie notowania ISN, ceny skupu tuczników w wadze poubojowej w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrosły (+11 centów), w Danii +10 centów, w Hiszpanii +7 centów, zaś w Holandii tylko +2 centy.

Hodowcy świń zwracają uwagę na dynamiczny wzrost kosztów paszy, energii i transportu i zaznaczają, że wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny w obecnej sytuacji nie jest dobrym ruchem.

Jak wygląda rynek wieprzowiny w Polsce?

W ciągu ostatnich trzech miesięcy import warchlaków z Danii do Polski zmniejszył się o 18 procent. Spadek importu prosiąt w połączeniu z ograniczeniem polskiego pogłowia loch sprawia, że odczujemy lukę w podaży tuczników. Ceny w krajowych skupach rosną i oscylują na średnim poziomie 8,65 zł/kg KL E (+15 gr t/t), jak podaje POLPIG.

- Kolejne kwartały przyniosą dalszy wzrost cen skupu trzody chlewnej – zauważają z kolei eksperci Credit Agricole.

Zbliżają się święta, wzrośnie handel, a dodatkowo rośnie liczba uchodźców z Ukrainy. Te dwie sytuacje pozwolą utrzymać rosnący trend cenowy, pomimo umacniania się kursu złotego w stosunku do euro.

Źródło: POLPIG

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie