Rosną ceny skupu żywca wieprzowego, ale mała podaż może zatrzymać ubój. Trwa sezon grillowy. Czy zatem mięsa będzie mniej?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Spadek importu prosiąt w połączeniu z ograniczeniem polskiego pogłowia loch sprawia, że odczujemy lukę w podaży tuczników.
Spadek importu prosiąt w połączeniu z ograniczeniem polskiego pogłowia loch sprawia, że odczujemy lukę w podaży tuczników. pixabay.com/lukwin
Utrzymująca się niska podaż żywca wieprzowego w krajach unijnych przy zwiększonym popycie w okresie przedświątecznym wywołuje wzrost cen skupu. Ubojnie mają problem z wykorzystaniem swych mocy ubojowych. Z kolei wzrost cen innych gatunków mięsa sprawia, że wieprzowina wciąż jest atrakcyjna na rynku.

Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG podkreśla, że niektóre zakłady rozważają ograniczenie ubojów do 4 dni w tygodniu ze względu na małą podaż surowca.

Ceny w wielu krajach UE rosną w różnym tempie

Dodatkowo rosną trudności w przełożeniu rosnących cen skupu żywca na ceny produktów. Tyczy się to zarówno handlu unijnego, jak i globalnego. Ceny w wielu krajach nie rosną niestety w tym samym tempie. Jak podają francuskie notowania ISN, ceny skupu tuczników w wadze poubojowej w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrosły (+11 centów), w Danii +10 centów, w Hiszpanii +7 centów, zaś w Holandii tylko +2 centy.

Hodowcy świń zwracają uwagę na dynamiczny wzrost kosztów paszy, energii i transportu i zaznaczają, że wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny w obecnej sytuacji nie jest dobrym ruchem.

Jak wygląda rynek wieprzowiny w Polsce?

W ciągu ostatnich trzech miesięcy import warchlaków z Danii do Polski zmniejszył się o 18 procent. Spadek importu prosiąt w połączeniu z ograniczeniem polskiego pogłowia loch sprawia, że odczujemy lukę w podaży tuczników. Ceny w krajowych skupach rosną i oscylują na średnim poziomie 8,65 zł/kg KL E (+15 gr t/t), jak podaje POLPIG.

- Kolejne kwartały przyniosą dalszy wzrost cen skupu trzody chlewnej – zauważają z kolei eksperci Credit Agricole.

Zbliżają się święta, wzrośnie handel, a dodatkowo rośnie liczba uchodźców z Ukrainy. Te dwie sytuacje pozwolą utrzymać rosnący trend cenowy, pomimo umacniania się kursu złotego w stosunku do euro.

Źródło: POLPIG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera