Sezon na czarny bez trwa. Kwiaty zbierzesz jeszcze w czerwcu! Baldachy wykorzystasz w kuchni. Nalewka? Syrop? A może dżem?

Katarzyna Zawada
W maju i czerwcu z każdej strony otaczają nas małe białe kwiaty, to czarny bez. Jak go wykorzystać?
W maju i czerwcu z każdej strony otaczają nas małe białe kwiaty, to czarny bez. Jak go wykorzystać? pixabay.com/Ralphs_Fotos
Sezon na czarny bez właśnie się rozpoczął. Kwitną kwiaty, a delikatny zapach przywodzi na myśl lato. Nazywamy go czarnym, choć w rzeczywistości kwitnie na biało. Dopiero owoce barwią się na ciemno, najczęściej bliżej jesieni. Czerwiec to idealny moment na zbieranie kwiatów, z których można wyczarować wiele prozdrowotnych smakołyków. Jakie właściwości ma ta roślina? Co musisz o niej wiedzieć?

Spis treści

W czerwcu postaw na kwiaty czarnego bzu. Znajdziesz je nie tylko na dzikich terenach

Czarny bez kwitnie w czerwcu, można go spotkać w lasach, na polach, łąkach, czasem nawet w przestrzeni miejskiej. Od lat gospodynie wykorzystują roślinę w kuchni, chwaląc jej walory lecznicze.

Napary z tej rośliny były traktowane jako cudowny lek na wiele chorób, a okazy w pobliżu domostw chroniono i pielęgnowano, wierząc, że posiada magiczne właściwości i chroni przed nieczystymi mocami. Ścięcie krzewu miało grozić nieszczęścieminformuje Nadleśnictwo Starogard.

Czarny bez a fioletowy lilak. Czym się różnią?

Niekiedy bez może namieszać, zwłaszcza gdy chodzi o nazewnictwo. Na co dzień tym mianem określa się liliowe kwiaty, których mnogość zaobserwujesz w maju. Działkowcy zwracają uwagę, że fachowo roślina nazywa się lilak pospolity. Większość kojarzy go jednak jako bez i ciężko wytępić to przyzwyczajenie. Czarny bez jest z kolei rośliną dziką, ale należy do piżmaczkowatych, czyli poprawnie określanych bzów.

Właściwości czarnego bzu. W kuchni sprawdzi się idealnie

Choć przetwarzać można wiele części czarnego bzu, np. jesienne owoce, to najczęściej wybierane są kwiaty. Białe pęczki można wykorzystać do deserów, nalewek, syropów lub zasuszyć. Co więcej, ich wpływ na zdrowie jest ogromny. Nie tylko wspierają odporność, ale pomagają walczyć z infekcjami dróg oddechowych, układu pokarmowego lub moczowego. Dżem? Naleśniki? Mikstura na kaszel? Brzmi ciekawie!

Powszechnie wiadomo, że zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu wykazują korzystne działanie na organizm. Niestety nie wszystkie osoby mogą bezpiecznie spożywać duże ilości tych produktów, przekazuje Strona Zdrowia.

Po dobro czarnego bzu nie powinny sięgać osoby:

  • z alergią,
  • przyjmujące leki przeciwcukrzycowe,
  • przed operacją,
  • poniżej 2. roku życia.

Zobacz, jak wykorzystać czarny bez. Te dania i przetwory zachwycą gości:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro