Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi średnia cena skupu żywca w 4. tygodniu listopada 2018 r. (19-25.11) wyniosła 4,25 zł za kilogram, tj. o 8,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie minionego roku.

Spadki cen miały miejsce również w przypadku wyrobów z wieprzowiny. Według danych MRiRW cena szynki gotowanej była o 4,9 proc. niższa, cena schabu z kością o 4,5 proc. niższa, a cena kiełbasy toruńskiej o 11,2 proc. niższa niż rok wcześniej.

Producenci tracą

- Jeszcze bardziej pesymistyczne dane płyną z portalu cenyrolnicze.pl - zauważa Łukasz Czech, analityk rynków rolnych BGŻ BNP Paribas.

- Ceny żywca wahają się między 3,40 a 4,40 zł za kg. Średnia cena pod koniec listopada na portalu wynosiła 3,92 zł, co oznacza, że przy tej cenie przeciętny producent trzody w cyklu zamkniętym traci na wyprodukowanej sztuce 20-30 zł.

Na giełdach zagranicznych ceny są ostatnio w stagnacji. W ostatnim tygodniu listopada notowania tuczników niemieckich VEZG (tzw. Duża Giełda) pozostały kolejny tydzień na tym samym poziomie, to jest 1,36 euro za kg żywca. Cena ta jest bardzo mocnym sygnałem dla polskich ubojni oraz zakładów przetwórczych, że cena wieprzowiny w Polsce nie powinna wzrosnąć.

Sytuacja nieco inaczej wygląda na rynku prosiąt, gdzie według danych z wspomnianego portalu, cena warchlaka krajowego wyniosła 181 zł za sztukę. Cena warchlaka importowanego, w omawianym okresie, wyniosła 203 zł za sztukę.

Z rynków zagranicznych również napływają sygnały o wzroście cen prosiąt. Cena warchlaków niemieckich wyniosła 34,5 euro za sztukę, to jest o 1 euro więcej względem poprzedniego tygodnia, zaś cena warchlaków duńskich wyniosła między 250 a 280 DKK za sztukę – jest to znaczące odbicie w porównaniu z październikiem br., kiedy ceny warchlaków duńskich wynosiły pomiędzy 210 a 235 DKK.

Tańsze mięso, większe spożycie

Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej konsumpcja wieprzowiny w Polsce w 2018 r. ma wzrosnąć o 1,8 kg na mieszkańca, głównie w związku z niższym poziomem cen. Spożycie wołowiny ma wzrosnąć o 0,1 kg na mieszkańca, zaś spożycie drobiu ma wzrosnąć o 0,2 kg na mieszkańca. W wyniku tego ogólna konsumpcja mięsa w 2018 r. ma wzrosnąć o 2,5 proc.

Prognozy spożycia wieprzowiny na rynku krajowym nie zachęcają do zwiększenia produkcji. Według IERiGŻ konsumpcja wieprzowiny w 2019 r. ma zmniejszyć się o 1 kilogram na mieszkańca, do 39 kg. Konsumpcja mięsa wołowego ma wzrosnąć po raz kolejny o 0,1 kg na mieszkańca, zaś spożycie mięsa drobiowego utrzymać trend wzrostowy i zwiększyć się o 0,2 kg na mieszkańca do poziomu 38 kg. W wyniku tego, w 2019 r., konsumpcja mięsa ogółem ma zmniejszyć się o 1 kg na mieszkańca, czyli o 1,3 proc. względem 2018 r.

Działdowo: Samochód z trzodą chlewną wywrócił się na przejściu kolejowym (źródło Policja)