Takiego wzrostu powierzchni uprawy słonecznika w Polsce nikt się nie spodziewał. Juliusz Młodecki i Michał Nowacki o sytuacji [wideo]

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
od 16 lat
Powierzchnia uprawy słonecznika w Polsce z roku na rok gwałtownie urosła. Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych i rolnik Michał Nowacki zwracają uwagę, że w kraju nie ma jeszcze zakładu, który by się w sposób profesjonalny zajmował przerobem nasion słonecznika. Zobacz materiał wideo.

Spis treści

Takiego wzrostu powierzchni uprawy słonecznika nikt się nie spodziewał

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, powierzchnia uprawy słonecznika w Polsce w 2022 roku wyniosła blisko 65 tys. hektarów. To ogromny wzrost, jeśli spojrzymy na dane z sezonu 2021, kiedy ta uprawa zajmowała 19,5 tys. ha. Prawie 3,5 raza większy areał z roku na rok.

- To jest bardzo ciekawa sytuacja, taki gwałtowny wzrost powierzchni uprawy słonecznika - mówi Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. - Tego się nikt nie spodziewał. To przekłada się na masę nasion. Możemy szacować, że mamy w tym roku w Polsce do dyspozycji 150 tys. ton nasion słonecznika.

Zbyt słonecznika w Polsce jest, mino braku przetwórcy tych nasion

Michał Nowacki, rolnik z powiatu tucholskiego w Kujawsko-Pomorskim, słonecznik uprawia od kilku lat, a kwestia zbytu bardzo dynamicznie zmienia się.

- W ubiegłym roku ze zbytem słonecznika nie było praktycznie żadnego problemu. Była wysoka cena, firmy same dzwoniły. W tym roku w związku z sytuacją, która mamy za naszą wschodnią granicą, zbyt słonecznika lekko się skomplikował. Można go sprzedać, ale w niższej cenie - relacjonuje rolnik.

Prezes KZPRiRB potwierdza: - Nie mamy sygnałów, żeby były problemy ze zbytem. Oczywiście może być problemem sytuacja, że nie ma w Polsce jeszcze zakładu, który by się w sposób profesjonalny zajmował przerobem tego słonecznika, ale tez nie ma na rynku problemu z jego zbytem.

od 16 lat

Nowacki zaznacza, że praktycznie cały słonecznik z naszego kraju wyjeżdża na eksport. - Nie mamy takiego polskiego przetwórcy, który ściągałby ten słonecznik wyprodukowany w Polsce i przetwarzał u nas w kraju. To myślę, że ustabilizowałoby sytuację. Słonecznik jest taką rośliną, która zdobyła mega popularność praktycznie w ciągu 2 lat, więc rynek jeszcze nie zdążył zareagować.

Uprawa słonecznika może wpisać się w uprawy na słabszych glebach

Słonecznik nie należy do roślin szczególnie wymagających pod względem gleby, dlatego rolnicy najchętniej obsiewają nim słabsze ziemie klas IV-V, nawet VI.

Michał Nowacki: - Myślę, że słonecznik wpisze się w nasz polski krajobraz rolniczy, ale czy będzie konkurował z takimi roślinami jak rzepak - wątpię. Myślę, że wyjdzie trochę ponad pułap upraw niszowych, wpisze się w strukturę zasiewów na glebach słabych, IV, V, VI klasa, a jeśli chodzi o lepsze stanowiska, tam będzie królował rzepak czy kukurydza.

Juliusz Młodecki także wyjaśnia, że słonecznik nie stanowi większych problemów związanych z uprawą, podstawową kwestią jest ochrona przed inwazją chwastów.

Obaj panowie byli prelegentami podczas Forum Rolniczego Gazety Pomorskiej 26 listopada 2022 r. w Żninie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro