Te ptaki przylatują do Polski na zimę. Wolą spędzać chłodne miesiące u nas, a nie w ciepłych krajach?

Justyna Madan
Justyna Madan
W miejsce odlatujących na zimę z Polski bogatek przylatują do nas te ze wschodu, dlatego może nam się wydawać, że to ptaki, które są stale wśród nas.- To pospolity, wszędobylski i powszechnie znany ptaszek. Jest wielkości wróbla a charakterystyczny żółty brzuszek z czarnym krawatem i równie czarną głową z białymi policzkami pozwala na łatwe odróżnienie od innych gatunków. Jest z nami zimą, ale nie oznacza to, że są to te same osobniki, które spędzają z nami lato. Otóż jej taktyka przetrwania jest taka, że te, które mieszkają z nami latem na zimę odlatują na południe Europy, do nas natomiast przylatują osobniki z północy i wschodu – wyjaśniają Lasy Państwowe.
W miejsce odlatujących na zimę z Polski bogatek przylatują do nas te ze wschodu, dlatego może nam się wydawać, że to ptaki, które są stale wśród nas.- To pospolity, wszędobylski i powszechnie znany ptaszek. Jest wielkości wróbla a charakterystyczny żółty brzuszek z czarnym krawatem i równie czarną głową z białymi policzkami pozwala na łatwe odróżnienie od innych gatunków. Jest z nami zimą, ale nie oznacza to, że są to te same osobniki, które spędzają z nami lato. Otóż jej taktyka przetrwania jest taka, że te, które mieszkają z nami latem na zimę odlatują na południe Europy, do nas natomiast przylatują osobniki z północy i wschodu – wyjaśniają Lasy Państwowe. pixabay.com
Część ptaków już odleciała, niektóre jeszcze z tym zwlekają. Są i takie, które z wylotem do Afryki czy na południe Europy czekają do listopada, a nawet grudnia. Czy to oznacza, że zimą życie w naszym kraju zamiera i nie ma szans, żeby usłyszeć ptasie trele? Oczywiście, że nie. Poza ptakami, które spędzają u nas cały rok, są i takie, które na zimę przylatują do Polski. Co to za ptaki i dlaczego tak się dzieje?

Zazwyczaj skupiamy się na tych ptakach, które odlatują z Polski na zimę. Głównie dlatego, że jest to jeden ze zwiastunów nadchodzącej jesieni. Później z tęsknotą wypatrujemy ich powrotu, bo wiemy, że to oznacza zbliżającą się wiosnę, na zewnątrz będzie coraz cieplej, a natura za chwilę wybuchnie swoim zielonym i pachnącym życiem.

Te ptaki odlatują na zimę

Ptaki, które migrują w cieplejsze miejsca, robią to przede wszystkim ze względu na niskie temperatury w Polsce, które mogą uniemożliwić im przetrwanie. Innym powodem jest brak odpowiedniego pożywienia w zimnych miesiącach. Wybierają się więc w miejsca, które tego pożywienia im dostarczą.

Nie jest do końca jasne, skąd ptaki wiedzą, że pora ruszać w podróż, albo dokąd konkretnie lecieć. Niektórzy ornitolodzy wymieniają tutaj ptasią intuicję, która uaktywnia się, kiedy zmienia się temperatura powietrza i światło słoneczne nie jest już tak silne, jak podczas lata i to popycha ptaki to wyruszenia w podróż.

Wśród ptaków, które opuszczają Polskę na zimę znajdują się:

  • bociany,
  • jaskółki,
  • jerzyki,
  • szpaki,
  • kukułki,
  • szczygły,
  • skowronki,
  • zięby.

Te ptaki przylatują do Polski na zimę

Poza ptakami, które odlatują do Afryki, Azji czy Południowej Europy oraz tymi, które zostają w kraju przez cały rok bez względu na pogodę, są też takie, które za cel podróży na zimowisko obierają Polskę.

Może nam się to wydawać zaskakujące, bo przecież wciąż zdarzają się zimą dosyć niskie temperatury, ale okazuje się, że dla niektórych ptaków Polska jest jak… Afryka. Wciąż cieplejsza niż ich stały dom, na przykład na północy Europy. Najczęściej przylatują do nas ptaki ze Skandynawii oraz północnej Azji.

Niektóre ptaki zostają w Polsce przez cały rok. Chodzi jednak o to, że to nie są te same ptaki. Niektóre odlatują do cieplejszych krajów, a dokładnie te same gatunki przylatują do nas na zimowisko z północy. Są to więc te same ptaki, ale jednak nie do końca. Wśród nich znajdują się kawki, gawrony i kwiczoły.

Wśród ptaków przylatujących do Polski na zimę są, m.in.:

  • gile,
  • jemiołuszki,
  • nurogęsi,
  • czeczotki,
  • dzięcioły duże,
  • sójki zwyczajne.
od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro