Termin siewu owsa, czyli wiosna na polu. Jak długo kiełkuje ten gatunek zboża?

Redakcja Strefy Agro
Ziarno owsa kiełkuje w temperaturze 3-5 stopni, dlatego możliwy jest wczesny termin siewu. Owies ma możliwość korzystania z zimowych zapasów wody w glebie i jest w mniejszym stopniu atakowany przez szkodniki i choroby.
Ziarno owsa kiełkuje w temperaturze 3-5 stopni, dlatego możliwy jest wczesny termin siewu. Owies ma możliwość korzystania z zimowych zapasów wody w glebie i jest w mniejszym stopniu atakowany przez szkodniki i choroby. pixabay.com/sergei_spas
Owies jary jest jednym z najwcześniej wysiewanych zbóż wiosną. Jednocześnie owies na Wielkanoc jako dekoracja na świąteczny stół może być siany w podobnym okresie. Termin siewu owsa, podobnie jak w przypadku innych gatunków, jest zróżnicowany regionalnie. Sprawdzamy, kiedy siać w optymalnym terminie.

Spis treści

Kiedy siać owies? Termin dla uprawy rolniczej

Owies należy do grupy zbóż wysiewanych możliwie najwcześniej. Przyjmuje się, że optymalny termin siewu owsa na polskich polach mieści się między 15 marca a 10 kwietnia. W większości rejonów kraju przypada na drugą połowę marca, a przesunięcie na kwiecień dotyczy rejonów północno-wschodnich i podgórskich.

Trzeba mieć na uwadze warunki pogodowe w danym roku. Wysoka temperatura jak na tę porę roku towarzyszyła nam już w lutym, jednak pola były na ogół zbyt mokre, by rolnicy mogli zacząć prace.

Instytut Ochrony Roślin wyjaśnia w swojej metodyce integrowanej produkcji i ochrony owsa, że owies jest rośliną dnia długiego i powinien być wysiewany możliwie jak najwcześniej. Jak powszechnie wiadomo, każdy kolejny dzień wiosną jest dłuższy, w związku z czym każde opóźnienie terminu siewu wpływa bardzo niekorzystnie na produktywność roślin.

Ziarno owsa kiełkuje w temperaturze 3-5 stopni, dlatego możliwy jest wczesny termin siewu. Owies ma możliwość korzystania z zimowych zapasów wody w glebie
Ziarno owsa kiełkuje w temperaturze 3-5 stopni, dlatego możliwy jest wczesny termin siewu. Owies ma możliwość korzystania z zimowych zapasów wody w glebie i jest w mniejszym stopniu atakowany przez szkodniki i choroby. pixabay.com/sergei_spas

Dlaczego tak się dzieje? Poprzez skrócenie okresu rozwoju wegetatywnego roślina wydaje nieliczne i słabo wykształcone pędy generatywne. IOR wykazuje, że opóźnienie terminu siewu owsa o 10-14 dni powoduje spadek plonu od 15 do 22 proc. Wpłynie na to zmniejszenie liczby wiech w łanie.

Owies wielkanocny - ile dni przed Wielkanocą posiać?

Jeśli chcemy mieć młode zielone źdźbła na Wielkanoc, czyli w 2024 roku 31 marca, owies powinniśmy posiać już niebawem. Kiełkowanie w domowych warunkach, przy stabilnej temperaturze i zapewnianej wilgotności zajmuje ok. 10 dni. Jeśli jednak nie interesują nas niskie kiełki, a mały zielony łan, dajmy sobie kilka dni więcej.

Przy założeniu 10-dniowej uprawy wysiać owies musimy najpóźniej około 20 marca. Warto zrobić próbę już teraz.

Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych podpowiada, jak przygotować taką zieloną dekorację na wielkanocny stół.

W pierwszym kroku do płytkiej doniczki wsypujemy ziemię. Następnie wysiewamy ziarno owsa i przykrywamy je cienką warstwą ziemi. Całość delikatnie podlewamy.

Trzeba pamiętać, by ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. - Jeśli nasiona będą zatopione w wodzie, zgniją, zamiast wykiełkować. Doniczkę z owsem najlepiej postawić w ciepłym miejscu. Owies powinien wyrosnąć po około 10 dniach - podaje KCRZG.

Owies wyrośnie również na grubej warstwie waty lub ligniny. Wtedy wystarczy talerzyk lub inne płytkie naczynie. Watę obficie skrapiamy wodą, a następnie posypujemy ziarnem owsa. - Gaza lub lignina powinna być cały czas mocno wilgotna. Talerzyk należy umieścić w ciepłym i jasnym miejscu. Po około 8 dniach powinna wyrosnąć piękna zielona łąka - podaje Krajowe Centrum Roślinnych Zasobów Genowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro