Wyższe dopłaty do materiału siewnego w 2023 r. zatwierdzone. Stawki, terminy, wykaz upraw Trzeba będzie wycofać poprzedni wniosek!

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie do materiału siewnego
Rolnicy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie do materiału siewnego unsplash/ Isaac Lind
Ministerstwo rolnictwa podaje nowe stawki dopłat do materiału siewnego i termin przyjmowania wniosków przez ARiMR. Rolnicy mają szansę na wyższe niż dotychczas wsparcie do nasion, ale muszą wycofać poprzedni wniosek. Komisja Europejska zatwierdziła pomoc rządową dla rolników w wysokości 210 mln zł - przekazał w poniedziałek w mediach społecznościowych minister rolnictwa Robert Telus.

Spis treści

Komisja Europejska zgadza się na dodatkowe pieniądze do nasion

– KE zatwierdziła kolejną pomoc rządową dla polskich rolników, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę. W ramach pomocy udzielone zostaną dopłaty do zakupu materiału siewnego. Pomoc rządowa na dopłaty to 210 mln zł – poinformował Robert Telus na Twitterze.

Przeczytaj też: Dopłaty do materiału siewnego. Jakie gatunki roślin objęte są wsparciem?

Wycofaj poprzedni wniosek o dopłaty do materiału siewnego

- Aby skorzystać ze wsparcia, wnioski o tego typu pomoc złożone między 25.05 a 10.07 br. muszą zostać wycofane - podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Datę rozpoczęcia nowego naboru mamy poznać wkrótce.

Z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej może skorzystać rolnik, który m.in.:

 • złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
 • nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od 25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
 • między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych: zboża, rośliny strączkowe, ziemniak

Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Nowe stawki dopłat do materiału siewnego i termin wniosków

Stawki dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych w plonie głównym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany mają wynieść:

 • 200 zł – na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
 • 300 zł – na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi, z wyłączeniem soi;
 • 500 zł – na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych soją;
 • 1200 zł – na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany ww. gatunków roślin uprawnych, z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Jeśli zainteresowanie będzie większe i przekroczy zakłądaną kwotę 2010 mln zł, wóczas zastosowany będzie współczynnik korygujący (iloraz kwoty 210 mln zł i kwoty równej zapotrzebowaniu na tę pomoc wynikającemu ze złożonych wniosków).

ARiMR będzie przyjmować wnioski do 14 sierpnia 2023 r. Czekamy na szczegółowe wytyczne, co ze złożonymi już wcześniej wnioskami.

Dopłatami będą objęte:

 • zboża: jęczmień, owies nagi, owies szorstki, owies zwyczajny, pszenica orkisz, pszenica twarda, pszenica zwyczajna, pszenżyto, żyto;
 • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
 • ziemniak.

Kolejna pomoc dla polskich rolników w związku z wojną na Ukrainie

Jak wcześniej przekazał szef resortu rolnictwa, rząd przeznaczył już 15,4 mld zł na pakiet pomocy dla polskich rolników. Najwięcej środków trafiło na dopłaty do nawozów.

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wypłacone i realizowane wsparcie dla rolników w związku z wojną na Ukrainie to 15,425 mld zł, z czego 2,6 mld zł w 2022 r., 10,036 mld zł w tym roku i 2,789 mld zł w kolejnych latach.

Najwięcej środków trafiło na dopłaty do nawozów: 4,7 mld zł na dopłaty do nawozów zakupionych między 16 maja 2022 r. a 15 maja tego roku i 2,6 mld zł na dopłaty do nawozów zakupionych od 1 września 2021 do 15 maja 2022 r.

2,778 mld zł skierowano na kredyty płynnościowe. Rolnicy mogą się o nie ubiegać w bankach współpracujących z ARiMR. Są to:

 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.,
 • SGB-Bank SA,
 • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
 • Krakowski Bank Spółdzielczy,
 • Santander Bank Polska S.A.,
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.

2 mld zł to kwota pomocy dla producentów pszenicy i gryki, którzy sprzedali ziarno po 15 kwietnia tego roku. 600 ml zł trafiło na pomoc dla producentów pszenicy, gryki i kukurydzy, którzy sprzedali ziarno między 1 grudnia 2022 r. a 14 kwietnia tego roku. (PAP)

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera