Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej. Kosy i sierpy poszły w ruch (ZDJĘCIA)

Redakcja
Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej
Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej Anna Pawelczyk
Podczas niedzielnego żniwowania odwiedzający Muzeum Wsi Lubelskiej zobaczyli jakim sprzętem dawniej posługiwano się na polu. Goście spróbowali również podpłomyków oraz wiejskiego mleka i masła. Żniwowanie tradycyjne rozpoczęło się pokazowym koszeniem zboża kosą i sierpami. Goście mogli spróbować własnych sił w posługiwaniu się dawnymi narzędziami oraz pomóc żniwiarzom wiązać zboże w snopki.

Dawniej żniwa były jednymi z najważniejszych prac letnich. W okresie tak zwanego „przednówka”, gdy na wsi brak chleba dawał się wyraźnie we znaki, mieszkańcy wyczekiwali zbiórki zboża. Na pola żniwiarze wyruszali na cały dzień, a jedzenie donosiły im kobiety. 

- W czasie pracy nie schodzono z pola na posiłek do domu, korzystano z każdej chwili dobrej pogody i koszono od rana do nocy. Mężczyźni dostawali jedzenie od kobiet, które donosiły je na pole. W dwojakach przynoszono np. barszcz z ziemniakami, kaszę ze skwarkami, chleb z masłem i kawę zbożową, która świetnie gasiła pragnienie pracujących – mówiła Halina Stachyra, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej.

 Goście Muzeum Wsi Lubelskiej mogli spożyć tradycyjny posiłek razem ze żniwiarzami. Chętni próbowali świeżo wypieczonych podpłomyków z wiejskim masłem oraz napili się zsiadłego mleka.

 Po pokazie koszenia zboża, uczestnicy wydarzenia mogli śledzić jego dalsze losy. W wiatraku odbywały się pokazy młynarskie. Lublinianie zobaczyli między innymi proces oddzielania ziarna od nieczystości oraz wciąganie worów ze zbożem do młyna. 

- Żniwowanie tak naprawdę kończyło się dopiero pod koniec sierpnia. Tak też to pokazujemy w Muzeum Wsi Lubelskiej, organizując najpierw poświęcenie plonów na Matki Boskiej Zielnej a potem, 20 sierpnia Dożynki Dworskie, które są hucznym zakończeniem prac polnych – zapowiadała Halina Stachyra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żniwa w Muzeum Wsi Lubelskiej. Kosy i sierpy poszły w ruch (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski