Adiuwanty - czy mogą obniżyć skuteczność środka ochrony roślin?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/8578512
Z takim pytaniem zwrócił się jeden z Czytelników, a my zadaliśmy je ekspertom podczas Forum Rolniczego, a dokładniej panelu tematycznego poświęconego zmianom w stosowaniu środków ochrony roślin. Czy zastosowany adiuwant może zmniejszyć skuteczność stosowanych środków: herbicydów, fungicydów czy insektycydów?

Adiuwant to wspomagacz stosowany w rolnictwie, w uprawie roślin. Najprościej rzecz ujmując, adiuwant to substancja, która ma pomóc. Znajduje się w środkach ochrony roślin obok substancji aktywnej lub jest dodawana do cieczy roboczej. Zadaniem adiuwantów jest poprawa skuteczności biologicznej za sprawą modyfikacji właściwości fizycznych oraz chemicznych cieczy roboczej. Czy zawsze będzie pomocny?

Adiuwanty - czy mogą obniżyć działanie środków ochrony roślin?

Działanie adiuwantów, czyli wspomagaczy, wyjaśnia dr hab. Roman Kierzek z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Zaczyna od tego, że na polskim rynku jest bardzo dużo adiuwantów i często są wprowadzane nie do końca sprawdzone rozwiązania. - Może czas wrócić to takich podstawowych badań, kiedy testujemy przydatność konkretnej grupy bądź środka.

- Generalnie adiuwanty stosujemy najczęściej ze środkami chwastobójczymi, herbicydami i tutaj istnieją możliwości poprawy skuteczności chwastobójczej i często dawka herbicydu może być obniżona o 20, 30, nawet do 50%. W przypadku fungicydów, insektycydów najbardziej mówimy o wspomaganiu działania, więc nie obniżamy dawki, ale większa penetracja, pokrycie, jakość naniesienia - tłumaczy badacz.

Adiuwant może obniżyć skuteczność środka ochrony roślin, jeśli jest źle dobrany, nie zawsze dobre pokrycie warunkuje skuteczność

Co z obniżeniem skuteczności adiuwantów? - Tutaj wiązałbym to z warunkami meteo - stwierdza dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB. Przypomina, że są m.in. adiuwanty olejowe, surfaktanty, organosilikonowe, wielokomponentowe. - Podejście jest takie, ze im lepiej pokryje, bardziej powierzchnie naniesiemy, tym mamy lepszą skuteczność. To jest podejście błędne.

- Przykład - adiuwanty organosilikonowe, preparat prawie idealnie pokrywa, to nie znaczy, że mamy wyższą skuteczność. W warunkach letnich, kiedy, np. w maju mamy zabiegi w rzepaku czy może w kukurydzy, kiedy jest niska wilgotność, wysoka temperatura, jeżeli w dłuższym okresie czasu nie ma jakichś opadów deszczu czy wilgotność jest bardzo niska, to preparat nawet dobrze pokryty powierzchnie blaszek liściowych, on nie jest w stanie wniknąć do wnętrza rośliny i super pokrycie to szybkie odparowanie cieczy, preparat nie zdąży wniknąć do wnętrza rośliny, bariera woskowa, kutykula i staje się substancja czynna nieaktywna - wyjaśnia specjalista. W takiej sytuacji lepiej byłoby stosować adiuwanty olejowe, które będą miały lepsze wnikanie.

Ponad 100 adiuwantów, od 17 lat nie ma obowiązku rejestracji, nie ma takiego nakazu UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adiuwanty - czy mogą obniżyć skuteczność środka ochrony roślin? - Gazeta Pomorska