Cena mleka zaczęła spadać, a pogłowie krów mlecznych rośnie. W grudniu nie zdarzyło się to od 10 lat

opr. (koci)
Pogłowie krów mlecznych najbardziej zwiększyło się w woj. warmińsko-mazurskim - o ponad 10 proc.
Pogłowie krów mlecznych najbardziej zwiększyło się w woj. warmińsko-mazurskim - o ponad 10 proc. Polska Press
Według danych GUS w grudniu 2017 r. pogłowie krów mlecznych w Polsce wyniosło 2,15 mln sztuk i było o 1,1% większe niż przed rokiem. Ostatni raz w Polsce, w grudniu, pogłowie krów mlecznych było większe niż przed rokiem, dziesięć lat temu.

Głównym czynnikiem wzrostu pogłowia krów mlecznych były utrzymujące, się wysokie ceny skupu surowca. W 2017 r. średnia cena skupionego w Polsce mleka była rekordowa, wyniosła 1,38 netto za litr, czyli o 25% więcej niż w 2016 r.

- Co ciekawe, wzrost pogłowia nie był prawdopodobnie związany z mniejszymi ubojami krów - mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas. - Według danych MRiRW w pierwszych dziesięciu miesiącach 2017 r. liczba ubitych w Polsce krów była o 2,2% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W grudniu 2017 r. w trzech największych, pod względem ilości skupionego mleka, województwach, tj. mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim utrzymywano 54% pogłowia krów mlecznych ogółem. We wszystkich tych województwach odnotowano wzrost pogłowia w skali roku o 1,7-2,9% co oznacza, że dynamika ta była większa niż przeciętna w kraju.

Warto też zauważyć, że w grudniu 2017 r., w woj. warmińsko-mazurskim pogłowie krów mlecznych było o 16,8 tys. sztuk, tj. o 10,4%, większe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Natomiast najgłębszy spadek pogłowia odnotowano w woj. małopolskim – o 11,2 tys. sztuk, tj. o 13,4%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Cena mleka zaczęła spadać, a pogłowie krów mlecznych rośnie. W grudniu nie zdarzyło się to od 10 lat - Gazeta Współczesna