Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zobacz jak to kiedyś było (ZDJĘCIA)

Redakcja
Dożynki dworskie organizowane przez Muzeum Wsi Lubelskiej rozpoczęły się w niedzielę od mszy świętej w kościele sprowadzonym z Matczyna. Po poświęceniu plonów, drogami muzealnego miasteczka przeszedł korowód na czele z wieńcem dożynkowym. Każdy z gości muzeum mógł bez problemu dołączyć się do orszaku, który było słychać z daleka. Ludowe przygrywki wygrywane przez orkiestrę przyciągnęły niejednego zwiedzającego. Korowód zatrzymał sie przed dworem z Żyrzyna. Tam na ganku zabytkowego obiektu odbyły się dwie inscenizacje.

- Dziś pokazaliśmy dwa sposoby na obchodzenie dożynek. Jeden był związany z majątkiem sławin, na terenie którego jest dziś nasze muzeum, gdzie wieniec był w kształcie dużej korony, niesionej na drążkach. Drugim zwyczajem był zwyczaj guzowiecki, według którego przodownice niosły w ręku małe wianuszki a następnie, na ganku dworu nakładały je na głowy gospodarzy dożynek - opowiadała Halina Stachyra z Muzeum Wsi Lubelskiej.

Oprócz pokazów wicia i obtańcowywania wieńca dożynkowego, biorący udział w wydarzeniu dostali kawałek chleba, będący symbolem poczęstunku jaki kiedyś fundował właściciel majątku. Zgonie z tradycją po obrządkach związanych z wieńcem, rozpoczęła się prawdziwa zabawa w rytmie ludowych piosenek.

- Nasze muzeum od wielu lat pokazuje jak odbywały się dożynki dworskie, nie możemy jednak zapomnieć, że istniały również te chłopskie. Na polu, na pozostawionej końcówce zboża robiono bukiet. Strojono go kwiatami, tak odbywało się  tzw. "strojenie przepiórki". Dożynki dworskie zaś, składały sie aż z czterech części, których kulminacją były toasty, tańce i wielka zabawa - dodała Halina Stachyra.

Anna Pawelczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej. Zobacz jak to kiedyś było (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski