Spis treści
Babie lato w trakcie jesieni
Babie lato to piękny fragment złotej polskiej jesieni. Przez kilka dni temperatury sięgają tych wakacyjnych, a na niebie iskrzą się promienie słońca. W tym czasie w powietrzu często unoszą się długie pajęczyny pełne młodych osobników. Najlepiej takie zjawiska ogląda się po fali przymrozków, tych jednak w Polsce jeszcze nie ma. Wielu jednak nie narzeka na to, co dzieje się w pogodzie.
Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023, poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Jak powstają nici babiego lata?
To, co widzimy w powietrzu i przypomina misterną konstrukcję, to nic innego jak pajęcze nici, na których pająki podróżują w poszukiwaniu miejsca na przezimowanie. W okresie jesiennego napływu ciepła ten widok jest dość częsty. Skąd się biorą babie nitki?
Snują je młode pajączki takie jak np. namiastek wędrowny. Ich liczebność jest największa tuż nad powierzchnią ziemi i maleje ze wzrostem wysokości. Na nici podróżują zwykle samice. Przenoszą się na duże odległości w poszukiwaniu schronienia na zimę. Gdy znajdą odpowiednie schronienie jeszcze w locie omotują nitkę, zbijają ją w kulkę i jak na spadochronie opuszczają się w dół, na ziemię. Tu porzucają swój żagiel, a same udają się do zimowego lokum, informuje na swojej stronie Nadleśnictwo Browsk.
Pająki tworzą nici przędne – ich składnikami są fibroina i serycyna. Przypomina to połączenie białka z klejem, dzięki temu surowiec staje się elastyczny, a jednocześnie wytrzymały. Nici, które opadną, można łatwo dostrzec na drzewach i krzewach. Co ciekawe stworzenia dopasowują ich długość odpowiednio do masy ciała.
Dlaczego babie lato? Skąd wzięła się nazwa?
Hipotez jest kilka. Niektórzy porównują pajęcze nici do włosów starszych kobiet, zdarzają się też głosy, że babie lato to po prostu „przestarzałe” lato, namiastka słonecznej aury w trakcie chłodnej już jesieni. Na wsiach gospodynie mają teorie, że pająki tkają swoje nici podobnie jak doświadczone przędzarki.
Źródła: IMGW, Lasy Państwowe
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?