Już nie tylko truskawki, na rynek wkraczają maliny. Ile kosztuje mały pojemnik z owocami? To nadal nie jest szczyt sezonu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Najczęściej maliny dostępne są w pojemnikach 250 g.
Najczęściej maliny dostępne są w pojemnikach 250 g. k_kapica_afk
Na straganach królują truskawki, śmiałym krokiem na rynek wkraczają maliny. Sprzedawcy oferują coraz więcej polskich owoców, najczęściej sprzedawanych w małych pudełkach. Na razie nie ma mowy o szczycie sezonu, ceny więc nie są ustabilizowane. Ile trzeba zapłacić za smak lata?

Spis treści

Dlaczego warto jeść maliny?

Maliny kojarzą się z upalnymi, ciepłymi dniami. Owoce można wykorzystać jako przekąskę, bazę do deserów lub składnik ochładzających napojów. Mają wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto je włączyć do diety, póki są dostępne.

Maliny to niskokaloryczne owoce, które są znakomitym źródłem witaminy C, a także błonnika pokarmowego. Dodatkowo mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu osoby ze stanem przedcukrzycowym, cukrzycą lub insulinoopornością mogą bezpiecznie spożywać ich umiarkowane ilości, informuje Strona Zdrowia.

Przez cały rok można kupić maliny z importu, jednak różnią się smakiem od tych zerwanych prosto z krajowego krzaczka. W Polsce sezon na świeże rarytasy trwa od czerwca aż do września, w zależności od odmiany. W tym roku wegetacja przyspieszyła dojrzewanie krzewów.

Na razie drogo, ale cena w końcu spadnie

To jeszcze nie wysyp malin, dlatego też ceny na starcie mogą odstraszać. W niektórych miastach stawka za opakowanie 250 g przekracza 20 zł. Owoców sporadycznie przybywa, a więc ceny też z każdym dniem będą maleć. Tendencję spadkową widać na rynku hurtowym w Broniszach. W tygodniu premierowym za kilogram trzeba było zapłacić 100 zł, dziś już stawka waha się między 25 a 35 zł.

Rozbieżność cen widać na bazarkach. Wszystko zależy od regionu i sprzedawcy. W Radomiu małe pudełko malin to koszt 15 zł, w Łomży 14 zł, zaś w Warszawie 17 zł. Nieco taniej liczą sobie lokalni rolnicy. Oto kilka ofert:

  • Podkarpackie. Sprzedam świeże maliny odmiany letniej Veten i Glen Ample na soki, przetwory, do mrożenia. Sprzedaż bezpośrednia, tj. dla klientów indywidualnych. Malina będzie dostępna prawdopodobnie od 8 czerwca - zależy od pogody. Można już składać zamówienia. 14 zł/kg.

  • Wielkopolskie. Oferuję maliny z małej wsi, z własnej plantacji. Cena 32 zł/kg, powyżej 5 kg cena 30 zł/kg.

  • Łódzkie. Maliny pakowane po 250 g, sprzedam za 8 zł.

  • Podlaskie. Zapraszam po niepryskane maliny, 15 zł/250 g.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro