Krowy, świnie i konie zimą. Jak zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie przed mroźnymi miesiącami?

Katarzyna Zawada
Zima dla krów jest uciążliwa. Nie mogą swobodnie paść się na łąkach, muszą przeczekać chłodne miesiące w oborze. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane i wyizolowane, aby uniknąć gromadzącej się w środku wilgoci.
Zima dla krów jest uciążliwa. Nie mogą swobodnie paść się na łąkach, muszą przeczekać chłodne miesiące w oborze. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane i wyizolowane, aby uniknąć gromadzącej się w środku wilgoci. Jakub Pikulik/Gazeta Lubuska
Wielkimi krokami zbliża się zima. Nocami już czuć przymrozki, niedługo niskie temperatury będą naszą codziennością. Dla rolników oznacza to mniej pracy, ale nie mniej obowiązków. Na atmosferyczne warunki najbardziej narażone są hodowle. Jak więc w tym ciężkim okresie zadbać o zwierzęta gospodarskie?

Obowiązkiem każdego gospodarza jest zapewnienie zwierzętom gospodarskim odpowiednich warunków. Zwłaszcza zimą, gdy na zewnątrz panuje mróz, a na ziemi zalega śnieg. To, co najważniejsze, to zapewnienie im ciepłego pomieszczenia, wentylacji, pożywienia oraz dostępu do wody.

Krowy zimą

Okres beztroskiego biegania po pastwiskach dobiegł końca. Późna jesień i zima to czas, kiedy krowy wracają do obór i tam spędzą najbliższe miesiące. Warunki, w jakich będą przebywać mają wpływ na ich zdrowie i kondycję. Podstawowym zadaniem opiekuna jest dostosowanie budynku do ilości zwierząt i temperatur panujących na zewnątrz. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane i wyizolowane, aby uniknąć gromadzącej się w środku wilgoci. Woda, która spływa po ścianach powoduje powstawanie pleśni i naraża zdrowie nie tylko krów, ale także hodowców, którzy ich doglądają. Odpowiedni mikroklimat wpływa na komfort zwierząt oraz ilość produkowanego mleka. Nie może zabraknąć ściółki, regularnie wymienianej wody w poidłach oraz pożywienia, najlepiej pasz objętościowych o zbilansowanych dawkach.

Dbanie o kozy zimą

Kozy w okresie jesienno-zimowym wymagają szczególnej uwagi. Oprócz wody i pokarmu potrzebują schronienia. Istotna jest nie tylko przestrzeń, ale także dostęp do światła. Mimo, że zwierzęta potrafią wytrzymać minusowe temperatury w suchym pomieszczeniu, warto, aby temperatura w środku była na plusie. Środek powinien być wentylowany, ale bez ryzyka przeciągów, które źle wpływają na kozy i ich mleczną wydajność.

Świnie w okresie zimowym

Świnie rozróżniają ciepło i zimno. W okresie jesiennym zarówno młode, jak i dorosłe osobniki narażone są na choroby. Chwila w przeciągu lub na mrozie może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. Warunki w pomieszczeniu muszą być komfortowe i eliminować ryzyko wychłodzenia czy zawiania. Czystość, wyściełane podłoże, świeża woda i ciepło to podstawa. Mimo niekorzystnych temperatur warto, aby w mało wietrzne dni zwierzęta zażywały świeżego powietrza i miały swój wybieg.

To też może Cię zainteresować

Kurczaki lubią ciepło i światło

Kury względnie znoszą okres zimowy. Szybko przystosowują się do zmiany warunków, ale nie oznacza to, że przepadają za chłodem. Nie lubią deszczu – warto zadbać o odpowiednie przykrycie hodowli, np. plandeką. Przy wyjątkowo niskich temperaturach delikatne części upierzenia, takie, jak grzebyki i skoki mogą się odmrozić. Doskonałym zabezpieczeniem jest wazelina. Ratunkiem są też grzędy, które dają kurczakom chwilę odpoczynku od zimnego podłoża. Jak zadbać o kurnik? Hodowcy najczęściej warstwowo ocieplają swoje kurniki, dzięki czemu ciepło nie ucieka, a zwierzęta mają komfortowe warunki do znoszenia jaj. Zimą, gdy światła na zewnątrz jest mniej, warto zainwestować w sztuczne światło, dostosowane typowo do drobiu.

Konie zimą

Konie, niezależnie od pogody, potrzebują ruchu. Nie straszne im mrozy, ale nie lubią wiatru i deszczu. Przemoczona sierść to często gwarancja choroby. Stajnie muszą mieć zapewnioną cyrkulację powietrza. Zwierzęta wymagają też specjalistycznej pielęgnacji. Codziennie czyszczenie sierści, stały dostęp do siana, zbilansowane dawki żywieniowe – to pomaga przetrwać zimę. W tym czasie dobrze postawić na pasze uzupełniające i sprawdzać temperaturę wody (zimna może doprowadzić do wychłodzenia organizmu).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro