Mączniak rzekomy na plantacjach rzepaku. Biały nalot na liściach nie wróży nic dobrego

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Mączniakowi mogły sprzyjać wysoka wilgotność powietrza oraz stosunkowo wysokie temperatury jak na tę porę roku
Mączniakowi mogły sprzyjać wysoka wilgotność powietrza oraz stosunkowo wysokie temperatury jak na tę porę roku Pixabay
Pogoda sprzyja rozwojowi mączniaka rzekomego na rzepaku. Naukowcy radzą skontrolować swoje uprawy, żeby wiosną obsada roślin na plantacji nie okazała się mniejsza.

Instytut Ochrony Roślin uczula na możliwość wystąpienia mączniaka rzekomego na plantacjach rzepaku ozimego. - Na wielu roślinach rzepaku ozimego w Winnej Górze (Wielkopolska) odnotowano występowanie objawów mączniaka rzekomego tj. delikatny, luźny, biały nalot struktur patogena – informuje IOR. - W późniejszej fazie rozwoju choroba objawia się w postaci żółtych plam z ciemnymi obwódkami na górnej stronie liści, natomiast na dolnej stronie blaszki w postaci szarobiałego nalotu.

IOR podaje, że mączniakowi pomaga pogoda.

- Wysoka wilgotność powietrza oraz stosunkowo wysokie temperatury jak na tę porę roku mogły sprzyjać rozwojowi tej choroby – czytamy na Platformie Sygnalizacji Agrofagów. - Mączniak rzekomy może również wystąpić wiosną, a w sprzyjających warunkach meteorologicznych nawet do okresu dojrzewania.

- Przy silnym porażeniu łuszczyny przedwcześnie zasychają – ostrzega Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. - Największe znaczenie ma porażenie liścieni oraz pierwszych liści. Gdy jest ono bardzo silne, siewki zamierają, co w konsekwencji może prowadzić do zmniejszenia obsady roślin na plantacji.

Dlatego teraz warto skontrolować swoje uprawy rzepaku pod kątem mączniaka rzekomego.

- Kontrolę przeprowadza się analizując po 25 roślin w 4 – 6 losowo wybranych miejscach pola (ogółem 100 – 150 roślin) – zaleca PIORiN. - Następnie oblicza się procent porażonych roślin. Na plantacjach powyżej 2 ha należy zwiększyć liczbę punktów obserwacji o 1 na każdy następny hektar.

Źródła: Platforma Sygnalizacji Agrofagów, PIORiN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mączniak rzekomy na plantacjach rzepaku. Biały nalot na liściach nie wróży nic dobrego - Gazeta Pomorska