Nadchodzi zmiana dotycząca wina. Już od 8 grudnia zacznie obowiązywać nowy unijny wymóg

Redakcja Strefy Agro
Etykieta wina ma zawierać więcej informacji
Etykieta wina ma zawierać więcej informacji unsplash.com/Manuel Venturini
Wielbiciele wina mogą szykować się na zmianę. Już niebawem kupując butelkę wina, będziemy mogli szukać na niej dodatkowych informacji. Co ciekawe, mogą być schowane pod kodem QR. 8 grudnia 2023 r. w życie wchodzi nowy unijny przepis.

Spis treści

Rośnie produkcja polskiego wina

Już nie tylko włoskie, francuskie, argentyńskie i bułgarskie. Coraz łatwiej na sklepowych półkach czy jarmarkach z żywnością znaleźć polskie wino. Rośnie liczba producentów, powierzchnia uprawy i sama produkcja wina.

Rok winiarski 2022/2023 przyniósł rekordową dotąd produkcje produkcję 25 675,09 hl, podczas gdy rok wcześniej (2021/20022) było to 18 444,79 hl. W polskiej produkcji z krajowych winnic dominuje wino białe - 16 084,06 hl w minionym sezonie, nad czerwonym i różowym - 9 591,03 hl

Czy te liczby mogą robić wrażenie? Owszem, gdy spojrzymy wstecz. Liczba plantatorów winorośli, którzy znajdują się w ewidencji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (stąd pochodzą wcześniejsze dane) wyniosła 530, podczas gdy w sezonie 2009/2010 w ewidencji było ich zaledwie 21, w roku gospodarczym 2015/2016 już 103, 2020/2021 - 329.

Krajowa powierzchnia uprawy winorośli obejmowała w sezonie 2022/2023 prawie 812 hektarów. Tymczasem producentów wina czeka zmiana dotycząca etykiet.

Zmiana na etykietach wina. Wymóg UE od grudnia 2023

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 8 grudnia tego roku zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy w zakresie etykietowania wina. Nowe wymogi obejmują wykaz składników i informację o wartości odżywczej.

Co ważne, obowiązek podawania składników oraz wartości odżywczej będzie dotyczył wszystkich win i aromatyzowanych produktów sektora wina wprowadzanych do obrotu w Unii Europejskiej. Czy to oznacza, że na tych, które już trafiły do sprzedaży, trzeba dokleić te informacje? Oczywiście nie. Resort rolnictwa wyjaśnia:

Wyroby, które zostały wyprodukowane przed 8 grudnia 2023 roku, mogą być w dalszym ciągu wprowadzane do obrotu, zgodnie z wymogami dotyczącymi etykietowania obowiązującymi przed tą datą, aż do wyczerpania zapasów.

Informację o składzie wina producent może zamieścić online

Co ciekawe, aby spełnić wymóg, wykazu składników informacji o wartości odżywczej nie trzeba będzie szczegółowo zapisać na etykiecie przyklejonej do butelki. Prawo dopuszcza możliwość poinformowania konsumenta o składnikach wina i jego wartości odżywczej za pomocą środków elektronicznych wskazanych na etykiecie, np. przy użyciu kodu QR. Takie rozwiązanie ma zapewnić przedsiębiorcom większą elastyczność i łatwe wprowadzanie zmian na opakowaniach.

Wykaz składników wina umieszczony online, nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku zamieszczenia bezpośrednio na etykiecie butelki oznaczenia substancji alergennych obecnych w produkcie. Jednocześnie przepis zastrzega, że elektroniczne etykiety nie mogą zawierać dodatkowych treści do celów sprzedażowych lub marketingowych, jak również nie można gromadzić ani śledzić danych użytkownika.

Szczegóły na stronie ministerstwa.

Podobnie w przypadku wartości odżywczej wina. Część informacji (o wartości odżywczej) można zamieścić online, jednak na opakowaniu będzie musiało pojawić się oznaczenie wartości energetycznej wina za pomocą symbolu „E” oznaczającego energię.

W takim przypadku informacji o wartości odżywczej na e-etykiecie nie można prezentować wraz z innymi informacjami przeznaczonymi do celów sprzedaży lub marketingu, a także niedozwolone jest gromadzenie ani śledzenie danych użytkownika.

Źródło: MRiRW, KOWR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera