Nie prześpij ważnych prac wiosennych w ogrodzie i na działce! Kalendarz ogrodnika i działkowca na 2023 rok

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W szklarni można zacząć prace szybciej, niż w przypadku otwartej przestrzeni.
W szklarni można zacząć prace szybciej, niż w przypadku otwartej przestrzeni. pixabay.com/Katya_Ershova
Co z przycinaniem jabłoni i kupowaniem nasion? Wydawać by się mogło, że marzec to jeszcze czas odpoczynku od prac ogrodowych, jednak nic bardziej mylnego. Prace na działce u progu wiosny rzeczywiście nie są tak intensywne, jak w kolejnych miesiącach roku, jednak i teraz trzeba zadbać o przyszłe zbiory. Kalendarz ogrodnika i działkowca 2023 z pewnością podpowie, jakie prace należy wykonać właśnie teraz.

Spis treści

Wiosna w ogrodzie. Prace w marcu, kwietniu, maju

Poznaj zadania na wiosnę w ogrodzie.
Poznaj zadania na wiosnę w ogrodzie. pixabay.com, AGW

W marcu prace w ogrodzie nabierają tempa. Kto nie przyciął drzew owocowych, to jest teraz jeszcze czas na cięcie formujące i prześwietlanie jabłoni, grusz i śliw. W przypadku drzew posadzonych jesienią czekamy do drugiej połowy marca z formowaniem koron.

  • Koniec marca - można już sadzić drzewka i krzewy owocowe.
  • Kontynuujemy rozpoczęte w lutym cięcie owocujących krzewów jagodowych.
  • Czas na ściółkowanie gleby wokół drzewek i krzewów (np. kompost, oborniki).
  • Wysiewamy nawozy mineralne, najlepiej wieloskładnikowe.
  • Marzec to okres wysiewów i pielęgnacji rozsad w pomieszczeniach – warzyw kapustnych, porów, selerów, cebuli, sałaty.
  • W drugiej połowie marca wysiewamy pomidory i paprykę na rozsady (te do wysadzenia w maju do gruntu).

W marcu zakłada się już tunele foliowe, w których może być posadzona rozsada sałaty lub wysiane nasiona rzodkiewki, sałaty, kopru, marchwi, pietruszki, szpinaku na przyspieszony zbiór.

W kwietniu możemy pożegnać osłony drzew i krzewów czy kopczyki usypane wokół róż. Kończy się czas cięcia prześwietlającego drzew i krzewów owocowych, zaczyna czas siewów warzyw do gruntu. Przez cały kwiecień można wysiewać:

  • pietruszkę,
  • marchew średnio-wczesną,
  • koper,
  • rzodkiew, rzodkiewkę.

Do połowy kwietnia należy zakończyć siew bobu, grochu i cebuli. Buraki ćwikłowe na wczesny zbiór najlepiej siać do gruntu po ogrzaniu się gleby.

W drugiej połowie miesiąca zaczynamy produkcję rozsady warzyw dyniowatych (ogórek, kabaczek, cukinia, patison, melon) w doniczkach.

Wszystkie zasiewy oraz zagony z wysadzonymi warzywami zaleca się okryć włókniną lub folią perforowaną na czas przyjęcia się rozsady lub dla zapewnienia dobrych wschodów.

W maju monitorujemy obecność szkodników w sadach i warzywnikach, w razie potrzeby stosując zabiegi ochronne. Nasze warzywa rosną, a wraz z nimi chwasty, trzeba tu pamiętać o odchwaszczaniu.

W maju sadzimy do gruntu kalafiory, selery i pory, w połowie miesiąca pomidory, kapustę, paprykę. Pomidory wysokich odmian najlepiej od razu palikować i podwiązywać. Prosto do gruntu można wysiać ogórki i rośliny dyniowate.

Lato na działce. Prace ogrodowe na czerwiec, lipiec, sierpień

Latem ogród wygląda najbarwniej. Cieszy oko i podniebienie.
Latem ogród wygląda najbarwniej. Cieszy oko i podniebienie. pixabay.com, AGW

W czerwcu zazwyczaj cieszymy się pierwszymi zbiorami warzyw wczesnych odmian, pod koniec miesiąca zaczną dojrzewać truskawki uprawiane bez osłon, pamiętaj o ściółkowaniu np. słomą.

Co z drzewami owocowymi? Opadające związki nie powinny martwić, to naturalny proces. Ręcznie możemy też przerzedzić zawiązki na jabłoniach i gruszach. Obrywa się lub obcina sam zawiązek, szypułka pozostaje na drzewie. Na tej samej gałęzi jabłka powinny pozostać pojedynczo w odległości 10-15 cm. Zabieg ten bardzo poprawia jakość zbieranych owoców, a przede wszystkim ogranicza przemienność owocowania, podpowiada samorząd rolniczy z Wielkopolski.

Na początku czerwca można posiać późne odmiany warzyw korzeniowych, które będziemy przechowywać zimą, a także fasolę szparagową czy sałatę na późniejszy zbiór.

W czerwcu szczególnie dbajmy o pomidory. Warto je podwiązać i usuwać boczne pędy. Podcinamy dolne liście, bo te górne karmią grono. Taki zabieg przyspieszy kwitnienie, a potem owocowanie. W tym miesiącu zbieramy szparagi, to szczyt sezonu.

Lipiec i sierpień przynoszą bogactwo zbiorów. Zbieramy dojrzałe pomidory, szybko rosnące ogórki i fasolkę, owocujące maliny i porzeczki. To czas największej dostępności świeżych owoców i warzyw, więc warto zrobić przetwory w słoikach.

Na grządkach zwalczamy szkodniki i choroby, najlepiej z zastosowaniem naturalnych metod, środków biologicznych. Często występują w tym okresie zaraza ziemniaczana w pomidorach czy gąsienice w kapuście.

Latem, w okresach suszy pamiętajmy o nawadnianiu roślin, szczególnie na brak wody wrażliwe są sałaty, ogórki i inne rośliny dyniowate, selery, kapustne.

  • Po zakończonym zbiorze truskawek usuwamy ściółkę i zasilamy je niewielką dawką azotu.
  • Przygotowujemy stanowisko pod nowe nasadzenia truskawek (sadzimy w sierpniu).
  • Po zakończonym zbiorze czereśni i wiśni przeprowadzamy prześwietlające cięcie korony drzew.
  • Wykonujemy letnie cięcie jabłoni, które pozwoli równo dojrzeć owocom.
  • W przypadku wysokich drzew warto ściąć wierzchołki, aby ułatwić zbiór w następnym roku.
  • Bezpośrednio po zbiorze owoców prześwietlamy krzewy porzeczek i agrestu.

W sierpniu ścinamy wierzchołki pomidorów nad ostatnim gronem. Taki zabieg pozwoli dojrzeć późno zawiązanym owocom. Zbieramy cebulę, gdy ma załamany szczypior, suszymy na powietrzu w pogodne dni.

Jesień w ogrodzie. Zadania na wrzesień, październik, listopad

Jesień to ważny moment na działce, czas zbiorów i zabezpieczenia roślin przed zimą.
Jesień to ważny moment na działce, czas zbiorów i zabezpieczenia roślin przed zimą. pixabay.com, AGW

We wrześniu nadal mamy okres bardzo intensywnej pracy w ogrodzie, walcząc ze szkodnikami, chorobami roślin i prowadząc zbiory. Zależnie od gatunku i odmiany potrwają nawet do listopada. Termin zbioru warzyw zależy od warunków pogodowych. Im dłużej jest ciepło i pogodnie, tym dłużej np. marchewka może zostać w ziemi.

Na ogół pod koniec września i w pierwszej połowie października wykopujemy warzywa korzeniowe – selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew. Do przechowywania nadają się tylko te zdrowe, nieuszkodzone. Jesienią zbieramy jabłka, gruszki, śliwki i orzechy.

Na pustych grządkach po zbiorze warzyw możemy wysiewać jeszcze rośliny na zielony nawóz. W drugiej połowie października sadzimy drzewa i krzewy owocowe z tzw. gołym korzeniem.

WIR: Nie należy jesienią przycinać drzewek świeżo posadzonych ani drzew już rosnących, bo zwiększa to ryzyko wymarznięcia. Cięcie wykonuje się wczesną wiosną. W październiku po raz ostatni przycinamy żywopłoty.

W drugiej połowie października i na początku listopada prowadzimy już głównie prace porządkowe. Warto przyciąć byliny, wyciąć przekwitłe kwiatostany i zasychające pędy, Po pierwszych przymrozkach (czasem będzie to nawet listopad) ścinamy pędy i wykopujemy kłącza dalii i pacioreczników oraz bulwy begonii, mieczyków. W drugiej połowie października sadzimy wiosenne rośliny cebulowe: cebulice, hiacynty, lilie, narcyzy, tulipany, szafirki, śniedki i krokusy.

W listopadzie i grudniu zabezpieczamy zimujące krzewy i byliny, okrywamy młode drzewka owocowe, a przynajmniej bielimy ich pnie i grubsze konary.

Zima. Jakie prace można wykonać w ogrodzie w grudniu, styczniu, lutym?

Część prac związanych z działką można przeprowadzić zimą.
Część prac związanych z działką można przeprowadzić zimą. pixabay.com, AGW

W styczniu przede wszystkim sprawdzamy okrycia młodych drzew, które mógłby uszkodzić mróz (jeśli jest zapowiadany). W tym okresie zimy bielimy drzewa owocowe, żeby opóźnić puszczenie soków przez roślinę w ciepłe dni. Ponowne nadejście mrozów mogłaby poczynić wiele szkód.

Bielenie drzew wapnem powoduje, że odbijane promienie słoneczne nie nagrzewają tak drzewa, jak w przypadku ciemnego pnia.

Zimą możemy już zaopatrywać się w nasiona, które niebawem przydadzą się do przygotowania rozsad. Możemy także zgromadzić materiały, jeśli planujemy nowe podniesione rabaty czy pergole. Styczeń to dobry moment na projektowanie ogrodu i przygotowywanie się do zmian.

W lutym zaczynamy produkcję rozsad, np. kapusty, kalafiorów, kalarepy, sałaty, selerów, porów czy pomidorów do szklarni i tuneli foliowych.

W lutym warto zebrać z drzew oprzędy z gąsienicami, usuwamy też złoża zimujących jaj i zmumifikowane owoce, podpowiada Wielkopolska Izba Rolnicza. W drugiej połowie zimy, jeszcze w lutym, rozpoczynamy cięcie drzew owocujących:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • śliwy.

WIR: W drugiej połowie lutego po przejściu silnych mrozów w suche i cieplejsze dni można przystąpić do prześwietlania drzew i krzewów owocowych.

To również czas na przycięcie porzeczek i agrestu, aby zapewnić obfite owocowanie. Usuwamy pędy zasychające, chore lub uszkodzone, te pokładające się i stare. Wycinamy pędy, które zagęszczają środek i uniemożliwią potem równe dojrzewanie owoców.

Uważaj z przycinaniem porzeczek. Czarne tworzą pąki kwiatowe głównie na pędach jednorocznych, nie skracaj ich. Porzeczki czerwone i białe owocują głównie na krótkopędach i dlatego pozostawione nowe pędy jednoroczne skraca się na wysokości 40-50 cm, żeby się rozkrzewiły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Chińskie "superkrowy" zmienią oblicze rolnictwa?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie