Pierwszy dzień jesieni 2023. Zaczęła się kalendarzowa jesień. Co nas czeka w pogodzie? Długoterminowa prognoza IMGW

Agata Wodzień-Nowak
W listopadzie 2023 roku w północnej części kraju może być bardziej sucho niż w minionych latach.
W listopadzie 2023 roku w północnej części kraju może być bardziej sucho niż w minionych latach. pixabay, mapa IMGW
Powoli żółknące liście dały nam jasny sygnał, że idzie jesień. Jej początków mamy kilka. Oficjalnie trwają już wszystkie typy. Zajrzeliśmy także do długoterminowej prognozy pogody na całą jesień 2023.

Spis treści

Z jednej strony zbiory warzyw, owoców, kukurydzy, buraków czy ziemniaków. Z drugiej przygotowania i siew zbóż ozimych. Rolnikom, sadownikom i działkowcom potrzebna jest sprzyjająca pogoda, by zebrać plony swojej pracy czy zapewnić roślinom dobry start na kolejny sezon. Dlatego sięgamy po długoterminową prognozę pogody IMGW, by sprawdzić, co czeka nas w pogodzie od września, przez październik, aż do listopada.

Zanim jednak prognoza, ustalmy, kiedy zaczyna się jesień – nie tylko kalendarzowa i astronomiczna.

Kiedy zaczyna się jesień 2023? Termin określają kryteria

Zależnie od panujących w danym roku warunków pogodowych, pierwszą możemy zaobserwować w przyrodzie jesień fenologiczną. Podział na fenologiczne pory roku opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju. Można także przyglądać się zwierzętom (np. pora godów, zapadanie w sen zimowy). Jak je rozpoznać?

  • Wczesna jesień – kwitnienie: wrzos zwyczajny; dojrzewanie: kasztanowiec zwyczajny, borówka brusznica.
  • Jesień – zmiana barwy i opadanie liści.

Niezależne od kalendarza są również termiczne pory roku. Jak wyjaśnia IMGW, wydziela się je poprzez kryterium średniej dobowej temperatury powietrza: Termiczna zima zaczyna się, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi <0°C.

Można wyróżnić meteorologiczne pory roku. Wyznaczone są przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych. Jesień meteorologiczna trwa od 1 września do 30 listopada.

Kalendarzowy początek jesieni ma swoje stałe miejsce w kalendarzu i jest to 23 września. Nieco inaczej jest w przypadku astronomicznego początku jesieni. Zaczyna się 22 lub 23 września (gdy wypada równonoc jesienna). Astronomiczne pory roku wyznaczane są przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem (równonoc jesienna albo wiosenna) albo zwrotnikami (przesilenie letnie lub zimowe). W tym roku data ta wypada 23 września.

Długoterminowa prognoza pogody na jesień 2023

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu na wrzesień-grudzień 2023 r.

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza we wrześniu najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w 9. miesiącu roku w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Takie same przewidywania dotyczą października, co pokazują poniższe mapy IMGW.

Natomiast w listopadzie powinniśmy spodziewać się w Polsce miesięcznej temperatury powietrza w zakresie normy wieloletniej. Spodziewane opady na całym obszarze kraju mogą przekraczać normę wieloletnią. Ciepły i mokry zapowiada się grudzień. Oba te parametry mają przekraczać średnią z 30-lecia.

Susza na mapach IUNG pod koniec lata mniejsza

W sierpniu, po licznych opadach deszczu, które utrudniały żniwa, poprawił się poziom wody w glebie. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował Klimatyczny Bilans Wodny od 1 lipca do 31 sierpnia 2023.

Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski od -150 do -179 mm.

Susza rolnicza występowała na terenie 6 województw:

  • wielkopolskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • podlaskiego,
  • lubelskiego,
  • mazowieckiego,
  • łódzkiego.

Susza występowała w 5 monitorowanych uprawach:

  • kukurydzy na kiszonkę,
  • kukurydzy na ziarno,
  • krzewów owocowych,
  • ziemniaka,
  • roślin strączkowych.

Największe zagrożenie dotyczy kukurydzy zarówno na ziarno, jak i na kiszonkę. Zagrożone są uprawy na terenie ponad 60 proc. gmin województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro