Kiedy kisić kapustę? Tradycja ludowa mówi, że „po św. Tekli będziemy kapustę siekli”. W przysłowiach kilka terminów

Agata Wodzień-Nowak
Od lipca do końca września przypada termin zbiory kapusty średnio wczesnych odmian. Późne odmiany zbieramy z pola przed końcem października, czyli do pierwszych przymrozków.
Od lipca do końca września przypada termin zbiory kapusty średnio wczesnych odmian. Późne odmiany zbieramy z pola przed końcem października, czyli do pierwszych przymrozków. unsplash/Eric Prouzet
Moja kapusta już pęka na grządce. Czy mogę już ją posiekać i zacząć kisić? To pytanie padało już w sierpniu, powtarza się we wrześniu. W tradycyjnym podejściu do tego sposobu konserwacji żywności są konkretne terminy. Sprawdzamy, co mówią przysłowia i kiedy według tych powiedzeń można kisić kapustę.

Spis treści

Kiszenie należy do najstarszych metod konserwacji żywności. W Polsce wśród kiszonych warzyw króluje między innymi kapusta i ogórki. Według najprostszego tradycyjnego przepisu do ukiszenia głowiastego warzywa wystarczą 2-3 składniki. Ile soli potrzeba na 10 kilogramów? Tu podpowiadamy, jak kisić kapustę tradycyjną metodą.

Kiedy kisić kapustę? Termin w ludowych przysłowiach

Przyjęło się, że do kiszenia najlepiej wybierać odmiany zimowe, a tych największy wybór na straganach przypada na październik i listopad. Przetrwają najdłużej.

Współcześnie jednak kisi się nie tylko kapustę zbieraną z pól jesienią. Również młoda kapusta trafia do słoików (dziś częściej w zastępstwie beczek) i jest zakiszana już w sierpniu i wrześniu. Dzięki temu powstaje na przykład letnia wersja uwielbianego w Polsce bigosu.

Gospodynie w tradycyjnych przekazach wskazują na połowę października, jako termin kiszenia kapusty. Z drugiej strony zmieniający się klimat – wyższe temperatury, łagodniejsze zimy i większa presja szkodników – powoduje, że i termin kiszenia ulega zmianie.

Na jaką datę wskazują przysłowia? To druga połowa września i październik:

  • Św. Michał kapustę do beczki wpychał (29 września),
  • Po św. Tekli będziemy kapustę siekli (23 września),
  • Na Jadwisi kapustę się kisi (15 października).

Wśród ludności krążyły przesądy, że kapustę należy ukisić do końca października, bowiem jeżeli zrobi się to w listopadzie po Święcie Zmarłych, może się ona zepsuć.

Rytuał kiszenia kapusty w dawnych wiejskich domach

Kiszenie kapusty było okazją do spotkań towarzyskich z sąsiadami lub rodziną (ta często mieszkała po sąsiedzku). Wśród opowiadań i śpiewów obierano kapustę z uszkodzonych i brudnych wierzchnich liści, a potem siekano ją. Następnie kapusta trafiała do drewnianej beczki i była zasypywana solą. Kolejnym korkiem było jej ubijanie kapusty drewnianym tłuczkiem lub udeptywanie bosymi nogami. Dawniej kobieta udeptująca zawartość beczki ubierała się w strój ludowy.

Trwa głosowanie...

Czy uprawiasz własne warzywa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro