Spis treści
Ile papieru marnujemy, składając deklarację podatkową?
W 2022 roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, które zajęły łącznie 8 mln kartek papieru. Łączny obszar, jaki można by pokryć kartami z druków wszystkich osób rozliczających się w formie tradycyjnej, to aż 49,6 km2. Podobny obszar mają miasta takie, jak: Nowy Targ, Żywiec, Krosno lub połowa Puszczy Niepołomickiej.
Część osób nie wyobraża sobie składania PIT-u przez Internet z różnych powodów. Dla niektórych ważna jest możliwość konsultacji z urzędnikiem w celu upewnienia się, że dobrze wszystko uzupełnili, inni cenią sobie papierowe, a więc fizyczne potwierdzenie złożenia formularza. Co jednak dzieje się z deklaracją złożoną w urzędzie w ten sposób?
– Wypełniony przez podatnika druk PIT w formie papierowej jest wprowadzany komputerowo do systemu przez urzędnika. Wykonuje on więc pracę, którą mogliśmy zrobić wcześniej sami w domu, a wykorzystany przez nas papier jest zupełnie niepotrzebny. Dla większości osób nie wydaje się to dużym problemem, są to w końcu zwykle „tylko” dwie kartki. Jednak zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, stanowiących rozliczenie dochodów z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło w formie papierowej. Łącznie jest to ponad 8 mln kartek papieru – informuje Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot, umożliwiającej rozliczenie PIT w formie czatu.
Najbardziej ekologiczny surowiec to ten, którego się nie zużywa
Choć papier uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych surowców dzięki możliwości odnawiania, łatwości przetwarzania oraz szybkości rozkładu, jego produkcja nie jest dla środowiska obojętna i charakteryzuje się wysokim wpływem na środowisko.
Ma to związek z wycinką drzew, które odgrywają dużą rolę w łagodzeniu postępujących zmian klimatu, a także koniecznością zużycia znacznych ilości wody. Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba jej aż 10 litrów.
Podobnie jest z energią – produkcja papieru wymaga jej dwukrotnie więcej niż potrzeba do wytworzenia plastikowej torby. Tymczasem średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g, w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce „elektronicznej”. Do produkcji jednej tony papieru, czyli ok. 200 tys. kartek potrzeba 17 drzew. Taka sama liczba drzew może wytworzyć ilość tlenu, którą 170 osób mogłoby oddychać przez cały rok.
– Złożenie deklaracji podatkowej online jest więc świetnym sposobem na „dołożenie swojego kamyczka” do pozytywnych zmian i ograniczenia zużycia papieru, jak również zaoszczędzenia czasu i nerwów na stanie w kolejkach. Programy pomagające w rozliczeniu PIT-u przez internet sprawiają, że staje się to zadaniem szybkim i prostym, a z naszych wewnętrznych danych wynika, że rekordzistom zajmuje to zaledwie kilkadziesiąt sekund – komentuje Wawrzyniak.