Trwa sezon na brukselkę. Pachnie kontrowersyjnie, ale niszczy raka i cukrzycę

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Październik to czas zbioru brukselki
Październik to czas zbioru brukselki Pixabay
W 2023 r. za kilogram brukselki trzeba zapłacić 10 zł. Warto, bo przyrządza się ją łatwo i na wiele sposobów, a korzyści poza smakiem ma wiele. Trwa sezon na brukselkę - małą kapustę spod Brukseli.

Stolica Unii Europejskiej chwali się brukselką, bo to tam w XVI w. rozpoczęto jej uprawę. Z krzyżówki kapusty głowiastej i jarmużu wyrosła długa (do 100 cm) i gruba łodyga, pióropusz liści na szczycie oraz głęboki, dobrze rozwinięty korzeń. Jadalne są główki liściowe brukselki, przypominające róże (w Niemczech brukselka to „rosencole” – „różana kapusta”). Wystarczy je chwilę pogotować i zjeść z masłem lub podsmażaną bułką tartą, ale można też upiec brukselkę z ziemniakami i kiełbasą, udusić w pomidorach albo zamarynować z innymi warzywami.

Czemu brukselka tak pachnie?

Brukselka ma jedną wadę - kontrowersyjny zapach. Prof. Henryk Jeleń z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu szuka odpowiedzi na pytanie, które związki chemiczne za niego odpowiadają. Pod lupę wziął też inne warzywa.

- W świetle coraz większej liczby badań, jedzenie warzyw kapustnych, do których należą między innymi kalafior, brokuł, brukselka czy kalarepa, może skutkować spadkiem zachorowalności na niektóre formy nowotworów. Takie właściwości warzywa kapustne zawdzięczają produktom rozpadu związków zwanych glukozynolanami. Ponieważ to obecnie nośny temat, wielu naukowców pochyla się nad ich właściwościami - wyjaśnia prof. Henryk Jeleń. - Nas jednak interesuje bardziej rola glukozynolanów w kształtowaniu smaku i zapachu warzyw kapustnych - dodaje.

W przeciwnowotworowej dwunastce

Właściwości zdrowotne brukselki są znane. - Brukselka zaliczana jest do przeciwnowotworowej dwunastki „krzyżowców” – informuje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. - Są to: kapusta biała i czerwona, brukselka, brokuł, kalafior, kalarepa, rzepa, chrzan, jarmuż, rzodkiewka, rzeżucha, brukiew i gorczyca. Kapustne to warzywa szczególnie bogate w substancje przeciwutleniające. Zawierają też sulforafan – izotiocyjanian nazywany często antidotum na raka. Związek ten wykazuje działanie ochronne na różnych etapach tworzenia się nowotworu, zarówno w fazie poprzedzającej, jak i w kolejnych, gdy dochodzi do namnażania się komórek nowotworowych.

Brukselka pomaga też w leczeniu cukrzycy.

- Dzięki zawartości przeciwutleniacza, kwasu alfa-liponowego, brukselka przyczynia się do obniżania poziomu glukozy oraz zwiększania wrażliwości tkanek na insulinę – czytamy na dietetycy.org.

Trwa sezon na brukselkę. W 2023 r. cena jest podobna, jak w ubiegłym roku. Na targowiskach w Wąbrzeźnie, Grudziądzu i Kowalu za kilogram trzeba zapłacić 10 zł.

Źródło: Nauka w Polsce, dietetycy.org, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa sezon na brukselkę. Pachnie kontrowersyjnie, ale niszczy raka i cukrzycę - Gazeta Pomorska