Sprzedam używany pług obrotowy w bardzo dobrym stanie. Ceny nowych i z drugiej ręki sprzętów do pracy na polu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pług nadal należy do podstawowego wyposażenia gospodarstwa rolnego.
Pług nadal należy do podstawowego wyposażenia gospodarstwa rolnego. pixabay.com/WFranz
Czy pługi trafią do skansenów, a rolnicy uprawę będą prowadzić wyłącznie bezorkowo? W najbliższym czasie na to się nie zapowiada. Nie wszędzie uprawa bez użycia pługa znajdzie zastosowanie, a zwłaszcza te obrotowe są poszukiwane przez gospodarzy. Ile dziś kosztuje taki sprzęt prosto z produkcji albo używany od kolegi po fachu? Sprawdzamy jesienne ogłoszenia.

Spis treści

Pług jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do uprawy ziemi, orki. Znajdziemy go w niemal każdym gospodarstwie, choć część rolników odchodzi, przynajmniej na części posiadanego areału, od uprawy orkowej. Sam pług, stosowany w rolnictwie od setek, a nawet tysięcy lat zmienia się, rozrasta, a w ostatnich dziesięcioleciach zyskał część obrotową, dzięki 2 rzędom korpusów.

Odwrócenie części ze skibami podczas pracy i odrzucanie gleby w lewo sprawia, że pracę na polu można wykonać bez konieczności dzielenia pola na zagony.

Przeczytaj też: Sprzedam kopaczkę do ziemniaków albo kombajn. Ceny nowych i używanych sprzętów jesienią 2023

Wyróżniamy pługi m.in. talerzowe, lemieszowe, zagonowe. Pługi obracalne, w powszechnej świadomości funkcjonujące jako pługi obrotowe składają się z ramy, do której przytwierdzone są korpusy robocze i głowica z mechanizmem pozwalającym na obrót ramy o 180°.

Ile kosztuje używany pług obrotowy? Zależy od jakości

Rozpiętość cenowa jest znaczna. Zależy m.in. od liczby skib, roku produkcji, jakości wykonania, producenta. Przykładowo pług obracalny wyprodukowany w 2009 roku jego obecny właściciel wycenia jesienią 2023 r. na portalu ogłoszeniowym na blisko 40 tys. złotych. To sprzęt marki Agrolux, a autor ogłoszenia wymienia: zabezpieczenia hydrauliczne na kamienie, regulacja szerokości orki hydraliczna VARIO, szerokość od 30 cm do 50 cm, odkładnie śrubowe, elementy robocze w bardzo dobrym stanie, przedpłużki kukurydziane, gumowe koło podporowe, obrót na dwa węże.

Kolejne przykłady cen zawartych w ogłoszeniach rolników:

  • Warmińsko-Mazurskie. Pług 4-skibowy obrotowy Kverneland. Stan bardzo dobry, rok produkcji 1995, cena 20,5 tys. zł;
  • Łódzkie. Pług 4-skibowy obrotowy Lemken EurOpal 7, leki, o szerokości robocz*ej 35, 40, 45, 50 cm, rok produkcji 2006, cena prawie 30 tys. zł;
  • Łódzkie. Pług 3-skibowy obrotowy ciężki, zabezpieczony sprężyną, lemiesze z dłutem, dodatkowo wał rozdrabniający wleczony, idealny na ciężkie ziemie, cena 12,5 tys. zł;
  • Kujawsko-Pomorskie. Plug obrotowy 3-skibowy Goudland w bardzo dobrym stanie, rok produkcji 1999, cena niecałe 7 tys. zł;
  • Mazowieckie. Pług obrotowy 3-skibowy Lemken Opal 90, stan bardzo dobry, rok produkcji 2005, cena 14,6 tys. zł.

Cena nowego pługa obrotowego od polskiego producenta

Przykłady cen nowych pługów obracalnych polskiego producenta - pług z okładnicami:

  • ażurowymi i zabezpieczeniem kołkowym: 31,6 tys. zł;
  • pełnymi i zabezpieczeniem półautomatycznym przeciw kamieniom: 33,4 tys. zł;
  • ażurowymi i zabezpieczeniem półautomatycznym przeciw kamieniom: 34,7 tys. zł.

Dodatkowo płatne są takie opcje jak np. zestaw przedpłużek na cały pług z odkładnicą zwykłą za prawie 6 tys. zł czy korpus dodatkowy, zabezpieczenie zrywalne, odkładnica pełna i kolejne 6,5 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera