Truskawka zwoleńska wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Zdjęcie ilustracyjne
Pod koniec kwietnia tego roku truskawka zwoleńska została w pisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Wsi. Czym charakteryzuje się lokalny przysmak?

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Truskawka zwoleńska dołączyła do kilkuset tradycyjnych, lokalnych przysmaków wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Prowadzona jest ona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i zawiera wyroby, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.

Tradycja uprawy truskawki w powiecie zwoleńskim sięga początków XX wieku. Wspomnienia rodzinne starszych mieszkańców dotyczą czasów przedwojennych, kiedy to letnicy odpoczywali w tych okolicach i zaopatrywali się w świeże, atrakcyjne dla nich produkty rolne – warzywa i owoce „z pierwszej ręki”. Jeszcze przed I Wojną Światową rolnicy uprawiali tu truskawki na niewielkich poletkach i sprzedawali je Żydom.

Przetwórstwo rozwinęło się na większą skalę, kiedy w 1958 roku powstał „Hortex”. Wówczas wprowadzono odmianę truskawki Senga-Sengana, nadającą się do mrożenia. W 1985 roku zakład uruchamia wydajne linie do mrożenia owoców i warzyw, co spowodowało wzrost uprawa truskawki na terenie powiatu zwoleńskiego w gminach Tczów, Kazanów, Policzna.

Uprawa truskawki jest głęboko zakorzenioną tradycją przechodzącą z pokolenia na pokolenie. Znajduje się w czołówce uprawianych płodów rolnych w powiecie zwoleńskim, który uważany jest za jeden z największych producentów truskawek w Polsce.

Tradycja jest ciągle podtrzymywana, a truskawka zwoleńska króluje na wielu lokalnych imprezach, gdzie prezentuje się regionalne jadło. Trudno jest sobie wyobrazić jakąś imprezę czy wydarzenie typu festyn, dożynki, święta kościelne, na których podczas prezentowania ciast i deserów zabrakłoby truskawek.

Na wyjątkowość truskawek zwoleńskich wpływ ma kilka czynników. Najważniejsze są zdrowe, rozłożyste krzewy, które mogą wydać dorodne owoce o wyjątkowych walorach smakowych i zapachowych, o niepowtarzalnym wybarwieniu, jędrności i soczystości. Kolejnym czynnikiem jest wiedza i umiejętności jakie posiadają rolnicy uprawiający te owoce w swoich plantacjach. Można powiedzieć, że truskawka zwoleńska stała się najbardziej rozpoznawalnym produktem rolnym w okolicy. Dzisiaj, odwiedzających zwoleńskie szlaki turystyczne zapraszamy do skosztowania tego wyjątkowego produktu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Truskawka zwoleńska wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych - Echo Dnia Radomskie