Krupówki to obowiązkowy punkt w Zakopanem. Ceny mogą zaszokować
- Niby inflacja, każdy narzeka na finanse, ale turystów wcale nie ubywa – mówi nam Anna, sprzedawczyni z budki z goframi.
Jej słowa nie dziwią, w pierwszej połowie lipca po głównym deptaku Zakopanego spacerowały tłumy. Wśród nich nie tylko Polacy, ale wielu zagranicznych turystów. Przebija się język włoski i niemiecki, nie brakuje przybyszów z Czech oraz Słowacji. Każdy chce wycisnąć wolny czas jak cytrynę. Niestety, aby móc korzystać ze wszystkich dóbr południowej Polski, trzeba mieć duży budżet.
Rodzinne wakacje 2022. Tyle zapłacimy za nocleg w górach i regionalne oscypki
Wakacje dla czterech osób – dwojga dorosłych i dwójki dzieci to koszt kilku tysięcy. Dosłownie. „Zakopiec” zawsze był wymagający, ale przez pandemię i zawirowania gospodarcze ceny mocno poszły w górę. Za tydzień w hotelu lub apartamencie lekką ręką wydamy 1,5-2 tysiące, często nawet więcej. Kolejnym wydatkiem jest paliwo, podróż z Warszawy to dwa pełne baki, w przypadku Pb 95 zapłacimy minimum 500 zł za tankowanie w obie strony. Turyści z nadmorskich okolic wydadzą jeszcze więcej.
Pobyt na miejscu wymaga zapewnienia atrakcji i żywności. Na Krupówkach roi się od budek z pamiątkami, fast foodami, słodkościami i serami. Te ostatnie kojarzą się z góralami i każdy chce ich spróbować. Ceny, jakie oferuje jedna z bacówek, są następujące:
- duży ser owczy tradycyjny – 13 zł,
- duży ser owczy gazdowski – 12 zł,
- duży ser owczy bacowski mocno wędzony – 11 zł,
- duży ser biały śmietankowy bez dymu – 10 zł,
- duży ser zakopiański miękki – 12 zł,
- duży ser maślany małosolny – 12 zł,
- mały serek owczy tradycyjny – 2,5 zł/sztuka,
- mały serek owczy klasyczny średnio solony – 2,5 zł/sztuka,
- mały serek owczy śmietankowy – 2,5 zł/sztuka,
- korbacz biały – 5 zł,
- korbacz wędzony – 5 zł.
Sprzedawcy oferują możliwość podgrillowania wybranego serka, w niektórych punktach podaje się je z żurawiną. Za taki smakołyk trzeba wyłożyć od 4 do 6 złotych. Na tych samych stoiskach można też znaleźć domowe dżemy i konfitury. Za mały słoiczek zapłacimy od 10 do 15 złotych.
W sezonie królują też gofry, góralskie dania i atrakcje. Ile wyniosą nas te przyjemności?
Fani sera to zazwyczaj osoby dorosłe, jakie więc przekąski wybrać dla dzieci? Na deptaku popularne są gofry i lody. Średnia cena gałki lodów to 5 złotych, z kolei za gofry liczy się minimum 10 złotych. Cena przysmaku wzrasta wraz z wybranymi dodatkami. Za ten z bitą śmietaną i owocami naliczą nam nawet 18 złotych. Zdarza się jednak znaleźć tańsze punkty, gdzie cena oscyluje w granicach 10 zł za porządną przekąskę. Takich punktów nie znajdziemy jednak na Krupówkach.
Nie samymi słodyczami człowiek żyje, obowiązkowy jest obiad. Stołowanie się na mieście przez 7 dni nie jest tanie, ale w końcu po to Polak wyjeżdża na wakacje, aby odpocząć od gotowania w domu. Na każdym kroku dostępne są pizze, szybkie dania, klasyczne kotlety, można jednak znaleźć dania typowo regionalne. Przykładowe ceny obiadów w sezonie wakacyjnym:
- zupa + filet z kurczaka/kotlet schabowy + ziemniaki + zestaw surówek – 32 zł,
- kwaśnica z wkładką – 17 zł,
- oscypek z żurawiną i boczkiem – 17 zł,
- moskole z masłem czosnkowym – 15 zł,
- gulasz barani + ziemniaki + ogórek kiszony – 49 zł,
- pstrąg z masłem czosnkowym (250 g) + ziemniaki + surówki – 40 zł,
- placek po zbójnicku + surówki – 45 zł.
Pamiątki z Zakopanego. Co przywieźć bliskim? Ciupagi i magnesy wciąż w modzie
Wśród małych dziewczynek hitem lata 2022 są… warkoczyki. W Zakopanem można naliczyć kilka punktów, gdzie kawałek sztucznego włosia wplatany jest w naturalne. Aby był widoczny efekt, dziecko życzy sobie kilka kolorów. 5 minut roboty, kilka dni noszenia, a z portfela znika kilkadziesiąt złotych. Koszt jednego cienkiego warkocza to 15 złotych. Podobny boom dotknął branżę „pamiątkową”.
Magnesy, ciupagi i kapcie idą wśród turystów jak ciepłe bułeczki. Magnesik z misiem lub widokówką gór to koszt od 8 do 20 zł, w zależności od wielkości, ceny kapci zaczynają się od 12 zł za parę, a za ciupażkę w wersji mini damy 10-15 złotych. Popularnością cieszą się też punkty z regionalnymi alkoholami. Można dostać tatrzańskie piwo (cena za butelkę to minimum 9 złotych), śliwowicę (kilkadziesiąt złotych za trunek) oraz miody pitne (kilkadziesiąt złotych za dobry trójniak).
- Wina i wódki sprzedają się słabiej, w okresie letnim znaczna część osób kupuje nasze regionalne piwa - mówi nam Jan, właściciel jednego ze sklepów alkoholowych.
Wjazd na Gubałówkę, spacer na Morskie Oko. Jakie są ceny?
Nie ma urlopu bez zwiedzania, a za to niestety też trzeba zapłacić. Być w Zakopanem, nie wjechać na Gubałówkę lub nie wejść na Morskie Oko? Nie ma takiej opcji. Za podróż kolejką w górę i dół na taras widokowy na Gubałówce osoba dorosła wyda 27 zł, dziecko na uldze 21 złotych. Nieco mniej kosztują bilety uprawniające do wstępu na szlaki turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego, w tym na Morskie Oko. Tam ceny to 4 zł za dziecko, nieco więcej za dorosłego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałek. Będzie pochmurno, deszczowo i chłodno
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Gwiazda Harry'ego Pottera oczekuje dziecka. Kiedyś aktor nie wyobrażał sobie związku
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót