Worek cebuli albo marchewki wyjdzie taniej niż na kilogramy? Sprawdzamy, czy zapas zawsze się opłaca

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pod koniec września GUS szacował: W uprawach marchwi i pietruszki obserwuje się pękanie korzeni spowodowane intensywnymi opadami deszczu i szybkim przyrostem biologicznej masy roślin. Niższa też może być jakość plonu cebuli.
Pod koniec września GUS szacował: W uprawach marchwi i pietruszki obserwuje się pękanie korzeni spowodowane intensywnymi opadami deszczu i szybkim przyrostem biologicznej masy roślin. Niższa też może być jakość plonu cebuli. unsplash.com/ Thomas Gamstaetter
Zapas warzyw, podobnie jak innych produktów daje nam większe poczucie bezpieczeństwa, panowania nad sytuacją. Szczególnie pokazała to pandemia, gdy gromadziliśmy tony jedzenia i środków czystości. Kupowanie większych ilości bywa też często tańsze. Często, ale nie zawsze, zwłaszcza gdy nieumiejętnie przechowujemy np. ziemniaki lub kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Ile kosztuje worek cebuli, marchewki, papryki lub ziemniaków i czy zawsze jest taniej, niż na kilogramy na straganie?

Spis treści

Zapas warzyw opłaca się pod pewnymi warunkami

Przechowywanie warzyw i owoców zimą jest łatwiejsze, ponieważ niektóre pomieszczenia naturalnie przyjmują rolę chłodni. Piwnica, garaż, spiżarnia a może kopiec, jeśli mamy działkę, może przez wiele miesięcy utrzymać nasze ziemniaki czy marchewki w dobrej kondycji.

Miejsce dla warzyw powinno być chłodne i ciemne, niektóre potrzebują większej wilgotności powietrza, ale nie mogą stać w wodzie. Z kolei cebulę przechowujemy w miejscu o małej wilgotności. Przestrzenie magazynowania warzyw czy owoców nie mogą być ogrzewane.

Zbiory ziemniaków
Według oceny GUS zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 5,5 mln t, czyli mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 9 proc. pixabay.com/Alexei_other

Co ważne, nie każde produkty mogą przebywać w jednym pomieszczeniu. Koniecznie trzeba rozdzielić np. jabłka od warzyw, ponieważ przyspieszą dojrzewanie tych drugich, wydzielając etylen. Tu podpowiadamy, jak długo można przechowywać warzywa, z podziałem na trwałe, średniotrwałe i nietrwałe.

Sprawdź też: Sposób na szybsze zbiory warzyw wiosną. Zadziałaj pod koniec roku. Sąsiadki pozazdroszczą!

Jeśli kupimy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść w czasie odpowiednim dla trwałości danego warzywa albo trzymamy zapas w ciepłej kuchni, jesteśmy skazani na wyrzucenie psujących się produktów, a tym samym straty. Wówczas z pewnością taniej nie wyjdzie. Może w naszym przypadku lepsze okażą się bieżące zakupy?

Ceny warzyw na kilogramy na targowiskach

Na targowisku w województwie łódzkim w październiku płaci się średnio za kilogram cebuli 5,50 zł/kg, marchew 2,50 zł, tyle samo za ziemniaki, 3,50 zł za buraki ćwikłowe, 7 zł za główkę kapusty. Papryka czerwona jest w cenie 8,50 zł/kg, wynika z notowań Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W Małopolskim ODR odnotowano od 9 do 15 października następujące stawki na targowiskach:

  • buraki ćwikłowe 2,09 zł/kg
  • cebula 2,94 zł/kg
  • kapusta biała 1,44 zł/kg lub 5 zł/sztuka
  • marchew 2,18 zł/kg
  • papryka czerwona 6,18 zł/kg

Ile kosztuje worek cebuli?

Jeśli mamy warunki i chcemy kupić więcej, to ile wydamy na worek warzyw? Sprawdzamy ogłoszenia rolników w październiku 2023. Zaglądamy m.in. na Wielkopolski e-bazarek, ogłoszenie z powiatu szamotulskiego: „Sprzedam cebule w łusce, obieraną ręcznie. Cebula z wiosennego siewu. Pakowana po 10 kg. Sortowana na 3 wielkości. Cena 1,20 zł/kg”. Podobnie niskie stawki można niekiedy znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych w ofertach prosto z gospodarstwa.

Inne przykłady rolniczych ogłoszeń workowanej cebuli:

  • Kujawsko-Pomorskie: Oferuje cebulę w workach 15 kg. Cena za worek 28 zł.
  • Lubelskie. Możemy kupić cebulę prosto z gospodarstwa, z którym była uprawiana. Sprzedaż detaliczna i hurtowa. Luzem lub workowana. Cena 2 zł/kg.
  • Łódzkie. Worek żółtej cebuli 15 kg za 20 zł. Autor zapewnia, że jest sucha i idealna do użytku domowego oraz dłuższego przechowywania. Cena za kg 1,30 zł.
  • Opolskie. Polska cebula czerwona świeża 10 kg za 39 zł.

Marchewka i ziemniaki w workach. Jaka cena za 5 albo 10 kg?

  • Mazowieckie. Ekologiczna świeża i chrupiąca papryka w workach 5 kg za 30 zł;
  • Kujawsko-pomorskie. Ziemniaki odmiany Queen Anne, pakowane w worek 15 kg za 20 zł;
  • Śląskie. Sprzedam kapustę białą, cena za kg 1,5 zł. Pakowana w workach po 20 kg.
  • Opolskie. Sprzedam ziemniaki jadalne odmiany Jurek, pakowane w worek 15 kg za 15 zł;
  • Wielkopolskie. Papryka czerwona i żółta I i II gatunku, pakowane w karton 5 kg lub worki po 10 kg, cena za kilogram 6,5 zł;
  • Pomorskie. Sprzedam marchew jadalną, mytą lub nie. Worki po 10 kg za 1 zł /kg.

Zatem marchewkę workowaną czy ziemniaki można kupić w przeliczeniu na kilogramy za 1 zł. Na targowiskach czy w sklepach trudno dziś o taką cenę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro