Żelki z łopat wiatrowych to wyższy poziom recyklingu. Niesamowite rezultaty projektu amerykańskich naukowców

Justyna Madan
Justyna Madan
unsplash.com/Canva
Co wspólnego mają ze sobą żelki i energetyka wiatrowa? Okazuje się, że mogą mieć całkiem sporo! Naukowcy z Michigan State University stworzyli nowy materiał. Połączyli włókna szklane z polimerem pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Materiał ma służyć do produkcji łopat wiatrowych, ale nie byłby to jego kres. Kiedy łopaty się zużyją, zamiast wylądować na wysypisku śmieci, mogą zostać przerobione na żelki i pieluchy!

Energetyka wiatrowa jest jedną z dominujących form energii odnawialnej. Jednak łopaty turbin, które zwykle wykonane są z włókna szklanego i są po prostu ogromne, stają się kłopotem, kiedy kończy się ich żywotność i trzeba je gdzieś składować. Z pomocą przyszli amerykańscy naukowcy.

Żelki z łopat turbin wiatrowych? Naukowcy już je jedli

Powodem takiego rozwiązania jest przede wszystkim redukcja odpadów. Naukowcy z Michigan State University zaprojektowali więc nową formę żywicy.

- Odzyskaliśmy mleczan potasu o jakości spożywczej i użyliśmy go do produkcji żelków, które już jadłem - powiedział John Dorgan, jeden z autorów projektu.

Dorgan dodał również, że atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliwa kopalnego. - To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego i pokazaliśmy, że możemy przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności - tłumaczy.

Nowa żywica pod koniec cyklu użytkowania może zostać rozpuszczona i wykorzystana ponownie, wiele razy. Póki co, jest to jedynie eksperyment, projekt nie był testowany na dużą skalę, ale podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, naukowcy z Michigan zapewnili, że poza żelkami, łopaty mogą być przerobione na przykład na pieluchy czy blaty kuchenne.

Można pomyśleć, że wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu łopat turbin wiatrowych do produkcji spożywczej jest co najmniej dziwne i jak to możliwe, że taki produkt jest jadalny.

Naukowcy zapewniają jednak, że mleczan potasu nie jest w tym przypadku problemem, ponieważ „węgiel jest węglem niezależnie od tego czy pochodzi o rośliny czy znajduje się w paliwie kopalnym”.

Źródło: The Guardian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo