Żelki z łopat wiatrowych to wyższy poziom recyklingu. Niesamowite rezultaty projektu amerykańskich naukowców

Justyna Madan
Justyna Madan
unsplash.com/Canva
Co wspólnego mają ze sobą żelki i energetyka wiatrowa? Okazuje się, że mogą mieć całkiem sporo! Naukowcy z Michigan State University stworzyli nowy materiał. Połączyli włókna szklane z polimerem pochodzenia roślinnego i syntetycznego. Materiał ma służyć do produkcji łopat wiatrowych, ale nie byłby to jego kres. Kiedy łopaty się zużyją, zamiast wylądować na wysypisku śmieci, mogą zostać przerobione na żelki i pieluchy!

Energetyka wiatrowa jest jedną z dominujących form energii odnawialnej. Jednak łopaty turbin, które zwykle wykonane są z włókna szklanego i są po prostu ogromne, stają się kłopotem, kiedy kończy się ich żywotność i trzeba je gdzieś składować. Z pomocą przyszli amerykańscy naukowcy.

Żelki z łopat turbin wiatrowych? Naukowcy już je jedli

Powodem takiego rozwiązania jest przede wszystkim redukcja odpadów. Naukowcy z Michigan State University zaprojektowali więc nową formę żywicy.

- Odzyskaliśmy mleczan potasu o jakości spożywczej i użyliśmy go do produkcji żelków, które już jadłem - powiedział John Dorgan, jeden z autorów projektu.

Dorgan dodał również, że atom węgla pochodzący z rośliny, takiej jak kukurydza lub trawa, nie różni się od atomu węgla pochodzącego z paliwa kopalnego. - To wszystko jest częścią globalnego cyklu węglowego i pokazaliśmy, że możemy przejść od biomasy w terenie do trwałych tworzyw sztucznych i z powrotem do żywności - tłumaczy.

Nowa żywica pod koniec cyklu użytkowania może zostać rozpuszczona i wykorzystana ponownie, wiele razy. Póki co, jest to jedynie eksperyment, projekt nie był testowany na dużą skalę, ale podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego, naukowcy z Michigan zapewnili, że poza żelkami, łopaty mogą być przerobione na przykład na pieluchy czy blaty kuchenne.

Można pomyśleć, że wykorzystanie materiału pochodzącego z recyklingu łopat turbin wiatrowych do produkcji spożywczej jest co najmniej dziwne i jak to możliwe, że taki produkt jest jadalny.

Naukowcy zapewniają jednak, że mleczan potasu nie jest w tym przypadku problemem, ponieważ „węgiel jest węglem niezależnie od tego czy pochodzi o rośliny czy znajduje się w paliwie kopalnym”.

Źródło: The Guardian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro