Ceny tuczników w 2022 powinny rosnąć, ale zarobek ograniczają stawki za pasze. Co dzieje się na rynku świń?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
123rf
Jeśli podwyżki cen w skupach są, to niewielkie, ale prognozy mówią, że w 2022 roku coś powinno w końcu drgnąć. Sytuację na rynku trzody chlewnej utrudniają kolejne przypadki ASF w Polsce i innych krajach Europy. Sięgamy po analizy, opinie i prognozy oraz aktualne ceny skupu tuczników, macior, a także prosiąt.

- Oprosiły mi się 2 maciory i teraz to tylko kłopot, bo prosiaków nikt kupować nie chce, a hodować je i żywić jest drogo - żali się rolnik z Kujawsko-Pomorskiego.

Liczba stad świń w Polsce jest o ponad 30 tys. mniejsza niż przed rokiem, co oznacza spadek o niemal 1/3. Przypomnijmy, że w styczniu 2021 stad było 103 659, pod koniec października ARiMR notowała 73 792 siedzib stad posiadających świnie. Dane z końca grudnia 2021: w systemie IRZ zarejestrowano 70 022 siedzib stad posiadających zwierzęta z gatunku świnie.

Sytuacja na rynku świń ciągle bardzo trudna

"Na rynku możemy zaobserwować w końcu ruch. Mała giełda niemiecka zaczęła w końcu notować handel, raz lepszy, raz gorszy, ale jednak kupujący są zainteresowani towarem. Nie przekłada się to niestety na notowania cen, które jak zaczarowane tkwią kolejny tydzień na tym samym poziomie", pisze w najnowszym tygodniowym komentarzu Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Wskazuje, że w Polsce sytuacja jest podobna - zakłady nie kwapią się z wyraźnymi podwyżkami, choć one powoli następują.

W oficjalnych cennikach stawki wzrosły średnio o około 10 groszy i oscylują w okolicach 5,80 zł za kg w klasie E, choć są także zakłady, które zdecydowały się płacić więcej, jednakże podchodzić do tego należy indywidualnie. Niezmiennie bolączką rolników są koszty paszy i ich komponentów.

Dalej Bartosz Czarniak podkreśla, że zboża są niezwykle drogie i ciężko je kupić, a to zmusza kolejne osoby do likwidacji lub zawieszenia produkcji. "Takie ruchy w przyszłości na pewno spowodują wzrost ceny, gdyż będzie na rynku co raz mniej świń... jednakże czy te wzrosty pozwolą na odrobienie strat? Sam obecnie mocno ograniczam produkcję i zastanawiam się nad jej przekształceniem".

Ceny tuczników w skupach Kujawsko-Pomorskiego (notowania KPODR 3-12.01.2022)

  • tuczniki kl. 1 4,00-4,40 zł/kg
  • tuczniki kl. 2 3,50-4,30 zł/kg (2 notowania w 2022)
  • tuczniki kl. E 5,75-5,77 zł/kg
  • maciory 1,80-2,10 zł/kg
  • warchlaki krajowe (20-30 kg) 100-140 zł/sztuka

Na Zachodzie mają lepiej, bo rolnicy są współwłaścicielami zakładów mięsnych

"Po raz kolejny powtórzę, że w o wiele lepszej sytuacji są rolnicy na Zachodzie Europy, którzy są nie tylko producentami, ale i współwłaścicielami zakładów mięsnych. Na przykład w Danii ponad 90% ubijanych świń jest przetwarzanych w zakładach, których właścicielami są właśnie rolnicy, dzięki czemu nie odczuwają oni aż tak obecnego kryzysu", tłumaczy przedstawiciel POLSUS.

ASF wciąż niechcianym gościem w Europie

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej sygnalizuje na twitterze: ASF w ostatnich tygodniach pierwszy raz zdiagnozowano w północnych Włoszech i na Łotwie, teraz o ASF zawiadamiają również Węgrzy. ASF niestety rozszerza się bardzo dynamicznie na początku 2022 roku i kolejne kraje odczuwają skutki walki z wirusem.

"W tym tygodniu wykryto jego przypadki ponad 800 km od dotychczasowych ognisk niemieckich - we Włoszech. Zdecydowanie musiał tutaj zadziałać czynnik ludzki", uważa Czarniak. "Przypadek ten pokazuje, że w walce z ASF musimy patrzeć wielotorowo, zarówno ograniczenie wektora przyrodniczego, jakim jest dzik, jak i wzmożone kontrole wśród transportu, czy turystyki, który bardzo szybko może tę chorobę transmitować na całkowicie nowe tereny".

Prognozy cen tuczników w 2022 roku

Specjaliści PKO Banku Polskiego w Agro Nawigatorze przedstawili perspektywy na 2022 rok.

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu trzody chlewnej w 2022 wzrośnie o 8-15% r/r., przy czym blisko 20-proc. dynamiki cen można oczekiwać w 2 półroczu 22. W 1 półroczu 22 ceny tłumić będzie wciąż niski popyt poza UE. Impulsem do wzrostu cen, w warunkach ograniczonego popytu, będzie zmniejszona podaż w UE pod wpływem utrzymującej się długotrwale niskiej opłacalności produkcji".

Bartosz Czarniak w cotygodniowej analizie również przywołuje prognozy analityków, zdaniem których będą w tym roku postępować wzrosty cen tuczników. Czy hodowla tuczników znów będzie opłacalna? Na przeszkodzie stoją drogie pasze, które "skutecznie ograniczają możliwość zarobku, przez co w mojej ocenie ten rok będzie rokiem straconym dla trzody".

Stawki, jakie osiągniemy w tym roku, pozwolą wytrwałym na utrzymanie stad, jednakże mało prawdopodobne, aby pozwoliły one odrobić zeszłoroczne straty. To, co by mogło zmienić światowy rynek to ASF, który nie raz pokazał, że potrafi się przemieszczać na wielkie odległości i paraliżować eksport nawet u największych graczy.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej PolPig:

"Redukcja macior w krajach unijnych doprowadzi w konsekwencji do wzrostu cen skupu żywca. Przełomowy może być drugi kwartał 2022 r. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszty paszy nie będą spadać, a nadzieja na znaczący wzrost unijnego eksportu do Chin w 2022 r. może okazać się płonna. Działania chińskiego rządu oraz inwestorów doprowadziły do znacznej odbudowy pogłowia świń w Państwie Środka. Wyrazem tego jest wzrost stawek celnych na wieprzowinę pochodzącą z UE z 8% na 12%".

Janusz Piechociński na Twitterze: "Polska produkcja i hodowla świń w wielu gospodarstwach rodzinnych dogorywa. Likwidacja stad trzody chlewnej gwałtownie postępuje. W ciągu 11 miesięcy 2021 liczba stad trzody chlewnej zmniejszyła się o 31,5 tys., tj. o 30,4%, zaś w porównaniu z końcem 2019 r. spadła o prawie 40%. To oznacza, że w Polsce ubywało codziennie średnio po 96 stad trzody. Na koniec listopada 2021 r. całkowite pogłowie świń w Polsce wyniosło zaledwie 9,9 mln sztuk, tj. było aż o 1,36 mln mniejsze (o 12,1 proc.) w porównaniu z początkiem roku. Jest to najniższy poziom pogłowia od około 70 lat".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera