Dodatkowa dopłata do prosiąt ma ratować produkcję. Polski schabowy może być rarytasem, bo szybko ubywa hodowli

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Resort rolnictwa wskazuje, że zwiększenie kosztów produkcji wystąpiło w większości sektorów podstawowej produkcji rolnej. Jednak to w produkcji świń w cyklu zamkniętym w tym produkcji prosiąt, zwiększenie kosztów ma bardzo silne oddziaływanie o potencjalnych nieodwracalnych konsekwencjach.
Resort rolnictwa wskazuje, że zwiększenie kosztów produkcji wystąpiło w większości sektorów podstawowej produkcji rolnej. Jednak to w produkcji świń w cyklu zamkniętym w tym produkcji prosiąt, zwiększenie kosztów ma bardzo silne oddziaływanie o potencjalnych nieodwracalnych konsekwencjach. Agata Wodzień-Nowak
Tradycyjny polski obiad kojarzy się ze schabowym. Tyle że ten schabowy coraz rzadziej jest z hodowanych u nas świń. Tylko w latach 2019-2021 z powodu braku opłacalności produkcji z hodowli zrezygnowało w Polsce ok. 23 proc., a od 2016 roku ponad połowa małych i średnich gospodarstw, które najbardziej dotyka kryzys. Dlatego resort rolnictwa postanowił wykorzystać unijne pieniądze na pomoc dla krajowych producentów. Pojawił się projekt rozporządzenia, który mówi o wsparciu dla sektorów rolnych najbardziej poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie. Wysokość pomocy będzie zależeć od liczby świń. Poznaj stawki.

Spis treści

Opłacalność produkcji jest zależna od kosztów, a w przypadku hodowli świń - w głównej mierze od cen paszy, która bardzo podrożała. Są też koszty związane z afrykańskim pomorem świń i bioasekuracją. Kolejną próbą pomocy i ratowania krajowego rynku wieprzowiny ma być pomoc powiązana z wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt w tej sprawie.

Pieniądze będą pochodziły ze wciąż realizowanego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. To operacja typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę” w ramach działania „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”.

W Polsce szybko ubywa hodowanych świń. Statystyki

Dane są bardzo niepokojące. W uzasadnieniu projektu resort rolnictwa sięga po dane Głównego Urzędu Statystycznego. Na początku grudnia 2021 r. stado loch na chów zmniejszyło się w porównaniu z grudniem 2020 r. o 19,7% do poziomu 654,1 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 112,7 tys. sztuk (o 20,6%) do 433,9 tys. sztuk. W stosunku do czerwca 2021 r. liczba loch na chów zmniejszyła się o 81,2 tys. sztuk (o 11%), w tym macior prośnych spadła o 73 tys. sztuk, tj. o 14,4%.

Przywołajmy jeszcze nowsze dane GUS, z czerwca 2022. Według wstępnych danych pogłowie świń liczyło wówczas 9611,2 tys. sztuk, co oznacza spadek o 12,9 proc. w ciągu roku (od czerwca 2021). Redukcja pogłowia wystąpiła we wszystkich grupach świń, w szczególności w grupie loch prośnych, gdzie wyniosła 17,6 proc. Pogłowie loch w czerwcu 2022 to 606,4 tys. sztuk.

Ministerstwo wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje:

Spadek pogłowia trzody chlewnej jest reakcją producentów na pogorszenie opłacalności chowu trwające od połowy 2020 r. Według IERiGŻ w 2022 r. w Polsce nadal będzie postępował spadek pogłowia świń. Dalszy ubytek krajowego stada podstawowego spowoduje wzrastające uzależnienie rynku krajowego od importu świń i mięsa, co w perspektywie stanowi zagrożenie dla krajowego bezpieczeństwa żywnościowego w zakresie wieprzowiny.

Pomoc do prosiąt odpowiedzią na problemy rynku

Projekt rozporządzenia z 12 października 2022 trafił do opiniowania. Wcześniej producenci świń otrzymali podobną pomoc z innych środków, m.in. z budżetu krajowego; tym razem będzie sfinansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Projektowane rozporządzenie stwarza ramy prawne pozwalające na udzielenie wsparcia sektorom rolnym najbardziej poszkodowanym z powodu wojny w Ukrainie. Uznano, że w Polsce najbardziej poszkodowanym sektorem rolnym jest hodowla świń w cyklu zamkniętym, w tym produkcja prosiąt, gdzie nastąpiło istotne zwiększenie kosztów, a produkcja od kilku lat jest nieopłacalna.

Resort rolnictwa w uzasadnieniu argumentuje:

Producenci świń w Polsce od kilku lat borykają się z problemem redukcji liczby loch zapewniających dostateczną podaż prosiąt. Spadające równolegle ze spadkiem cen tuczników ceny prosiąt powodują spadek opłacalności w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji prosiąt. Taka tendencja skutkuje wycofaniem się z produkcji gospodarstw, których utrzymanie na rynku jest kluczowe dla zachowania produkcji świń w oparciu o stado podstawowe świń.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz sytuację finansową swojego gospodarstwa?

Prognozy nie są optymistyczne. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje, że w 2022 r. sytuacja producentów wieprzowiny nadal będzie niekorzystna, a producenci świń nadal będą ponosić straty. Dlatego też przewidziana jest pomoc.

Warunki przyznania pomocy do prosiąt

Według projektu rozporządzenia pomoc przyznana zostanie rolnikowi, który do 15 maja 2022 r. zgłosił do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanie co najmniej 10 świń urodzonych w siedzibie stada od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Wysokość pomocy będzie zależała od liczby zgłoszonych świń. Np. jeżeli rolnik zgłosił do rejestru co najmniej 10 sztuk, pomoc wyniesie 2,4 tys. zł, a w przypadku 600 sztuk - 70 tys. zł.

Pomoc może być przyznana tylko raz i nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 15 tys. euro. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski oraz wypłacała pieniądze. (PAP)

Stawki pomocy do prosiąt zawarte w projekcie

Stawki określono dla przedziałów sztuk zgłoszonych prosiąt:

  • 2400 zł – jeżeli rolnik lub jego małżonek zgłosił oznakowanie co najmniej 10 sztuk i nie więcej niż 24 sztuk,
  • 5000 zł – o najmniej 25 sztuk i nie więcej niż 49 sztuk,
  • 10 000 zł – co najmniej 50 sztuk i nie więcej niż 99 sztuk,
  • 20 000 zł – co najmniej 100 sztuk i nie więcej niż 199 sztuk,
  • 30 000 zł – co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 299 sztuk,
  • 40 000 zł – co najmniej 300 sztuk i nie więcej niż 399 sztuk,
  • 50 000 zł – co najmniej 400 sztuk i nie więcej niż 499 sztuk,
  • 60 000 zł – co najmniej 500 sztuk i nie więcej niż 599 sztuk,
  • 70 000 zł – co najmniej 600 sztuk.

Wysokość pomocy będzie uzależniona od wielkości prowadzonej produkcji oraz będzie zakładała możliwość korygowania tej kwoty w zależności od kursu euro oraz łącznej wysokości pomocy przysługującej wszystkim rolnikom spełniającym warunki.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.