Masz wyrzuty sumienia, bo marnujesz jedzenie? Oto 6 prostych sposobów, by to zmienić

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Co zrobić, by nie marnować jedzenia, a tym samym mniej wydawać? Oto kilka prostych sposobów --->Monaday News: Badanie, przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy BLIX, pokazuje, że aż 67,9% rodaków ogranicza wydatki w sklepach przez rosnącą inflację i wysokie ceny
Co zrobić, by nie marnować jedzenia, a tym samym mniej wydawać? Oto kilka prostych sposobów --->Monaday News: Badanie, przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy BLIX, pokazuje, że aż 67,9% rodaków ogranicza wydatki w sklepach przez rosnącą inflację i wysokie ceny Paweł Dubiel/PolskaPress
"Do marketu po podstawowe zakupy to nie ma po co wchodzić bez co najmniej 200 złotych", żali się klientka innej stojącej za nią w kolejce do kasy. Żywność podrożała i odczuwamy to, płacąc za zakupy. Czy można kupować taniej i zaoszczędzić na jedzeniu? Wskazujemy takie źródła. Dorzucamy również proste metody na to, by nie marnować żywności. To też wpłynie na nasz portfel.

Obserwatorzy rynku przewidują, że czekają nas kolejne podwyżki. Jest kilka powodów takiej sytuacji. - Dynamika detalicznych cen żywności przyspiesza - komentuje Mariusz Dziwulski z PKO Banku Polskiego dla Monday News. Coraz częściej zastanawiamy się, jak zaoszczędzić na jedzeniu i czy robić zapasy.

Podwyżki cen żywności jeszcze się nie skończyły

- Wynika to z drożejących surowców rolnych, a także rosnących kosztów przetwórstwa i dystrybucji towarów. Coraz więcej, trzeba płacić za energię i paliwa. Rosną też pensje. Wzrosty cen nasilą się jeszcze w kolejnych miesiącach. Inflacja żywności w I kwartale 2022 roku przekroczy 6% w relacji rocznej – mówi Mariusz Dziwulski.

Jak zaoszczędzić na jedzeniu? Gdzie kupić taniej?

Na zakupy można wybrać się do producenta, na Polski e-bazarek, gdzie swoje warzywa, owoce, wyroby mięsne, nabiał, miody czy oleje i produkty zbożowe oferują rolnicy, bezpośredni producenci. Przykłady ogłoszeń w linku poniżej.

To też może Cię zainteresować

Inną możliwością, głównie w większych miastach są aplikacje takie tak Too Good To Go lub Foodsi. Aplikacje pozwalają "uratować" jedzenie, którego termin dobiega końca, jednak wciąż jest przydatne do spożycia. W piekarni otrzymamy pieczywo, które nie sprzedało się danego dnia.

Masz wyrzuty sumienia, bo marnujesz jedzenie? Oto 6 prostych sposobów, by to zmienić!

Można wybierać większe, ekonomiczne opakowania pod warunkiem, że jesteśmy w stanie wykorzystać zawartą w nich żywność przed utratą przydatności do spożycia. To jeden z większych "grzechów" zakupowych. Jak wskazuje kampania Polska Smakuje (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa), Polacy rocznie marnują ok. 9 mln ton jedzenia.

W ślad za autorami akcji podpowiadamy, jak ograniczyć marnowanie żywności w naszych domach. Wskazówki znajdziecie na kilku slajdach:

Prognozy. Zima może przynieść szok cenowy w Polsce

Monitoring blisko 36 tys. cen detalicznych wykazał, że w październiku 2021 r. w relacji rocznej podrożało 8 z 12 analizowanych kategorii. I tak np.:

  • 60% zdrożały produkty tłuszczowe. Wśród nich najbardziej wystrzelił w górę olej – aż o blisko 84%,
  • artykuły sypkie – wzrost o ok. 17%,
  • mięso – podwyżka o niecałe 8%.

Poza tym zwiększyły się ceny m.in. chemii gospodarczej – o ponad 6%, dodatków spożywczych – o 6%, a także nabiału – o 4,5%. Jednak eksperci komentujący wyniki ostrzegają, że prawdziwe podwyżki nadejdą dopiero w kolejnych miesiącach. Według cyklicznego „Indeksu cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail, w październiku br. zakupy były droższe średnio o 4,4% niż rok wcześniej.

Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetai: – Patrząc na prognozy dot. inflacji i sytuacji w gospodarce, spodziewam się kolejnych podwyżek. Szacuję, że w IV kwartale br. żywność będzie droższa niż w analogicznym okresie ub.r. nawet o 8-10%. Zima może być dla Polaków szokiem cenowym.

- Dojdą też nowe czynniki windujące ceny. Już teraz branża przewozowa ostrzega, że na początku przyszłego roku może wystąpić paraliż transportowy, a wraz z nim – brak towarów na półkach. Jeżeli ten scenariusz się spełni, to największe wzrosty czekają towary wymagające najdłuższych łańcuchów dostaw – podsumowuje Karol Kamiński.

Źródła własne oraz informacja prasowa MondayNews

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera